www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tensiune Corzi


Alex_Silva
 Share

Recommended Posts

 Salut.Am o intrebare care poate a mai fost pusa pe aici dar  nu am gasit un topic cu asta.Mi-am pus azi un set nou de corzi dar in loc de cele care le foloseam inainte(009 sau 010) am pus de 11-48.Imi palce cum suna dar am o problema la benduri. Desi am pus corzile peste tailpiece, deci prin topwarpping, metoda care ar trebui sa mai scoata din tensiune, corzile sunt totusi foarte tari.Se intampla pt ca sunt puse de putin timp sau asa vor ramane? Pot face ceva in privinta asta.Si inca o intrebare...trebuie sa umblu la truss rod acum ca am pus corzi mai mari? Pana acum nu vad vreo problema la griff. 

Edited by Alex_Silva
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat problema. CAnd am schimbat corzile am umblat si la actiune si am setat-o prost si probabil prea jos incat atunci cand ridicam de o coarda mi se urcau degetele pe urmatoarea si de aceea mi se parea mult pareau corzile mult mai tensionate decat ar trebui.Am mai ridicat putin actiunea acum si este chiar ok. Iar in legatura cu truss rodul, as putea sa-l fac singur sau pot strica ceva.Sa-l duc la cineva care se pricepe?

Edited by Alex_Silva
Link to comment
Share on other sites

Salut.Am o intrebare care poate a mai fost pusa pe aici dar nu am gasit un topic cu asta.Mi-am pus azi un set nou de corzi dar in loc de cele care le foloseam inainte(009 sau 010) am pus de 11-48.Imi palce cum suna dar am o problema la benduri. Desi am pus corzile peste tailpiece, deci prin topwarpping, metoda care ar trebui sa mai scoata din tensiune, corzile sunt totusi foarte tari.Se intampla pt ca sunt puse de putin timp sau asa vor ramane? Pot face ceva in privinta asta.Si inca o intrebare...trebuie sa umblu la truss rod acum ca am pus corzi mai mari? Pana acum nu vad vreo problema la griff.

 

Acordeaza cu un semiton mai jos pana te obisnuiesti.

Dupa aceea (daca vii inapoi la acordaj normal) regleaza truss-rod cate 1/4 tura si lasa-l sa se stabilizeze cateva ore. Cu grija la truss altfel se pot intampla avarii ireparabile in conditii casnice: se poate rupe truss-ul, se poate rupe filetul, se poate fisura griful. Normal nu ai nevoie decat de cel mult 1/2 tura (doua miscari de cate 1/4 la interval de timp).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.