www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help! Wiring La 2 Doze Active Pe Un 5 Way Switch


Roknarok
 Share

Recommended Posts

Vroiam sa va intreb daca pot sa leg doua doze humbucker active pe un 5 way switch,, .Unii zic ca nu se poate asa ceva si trebuie sa cumpar un 3 way switch, altii zic ca se poate face cu 5-way switch dar trebuie sa fac o punte intre pinii switch-ului, nu prea am gasit scheme concrete si daca ma puteti ajuta, dk exista un site cu toate schemele posibile. 2 humbucker EMG 81/60 1 tone 1 volume 5 way switch.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

switch-ul este insa cu 2 sectiuni

 

Si pt. humbucker cu 4 fire.

 

Hai, baieti, ca nu e rocket surgery. Sigur ca se poate, intrebarea e ce vrei sa faci cu pozitiile intermediare (2 si 4). In functie de comutator ai putea face diverse smecherii: o pozitie pt. mute, pt. scoaterea din circuit a controalelor de ton si/sau volum (desi nu prea are sens cu doze active) sau diferite filtre sau un booster s.a.m.d. Asta presupunand ca nu sunt splittable dozele (parca erau si astfel de variante). Desigur nu trebuie sa fie neaparat 2 si 4, poti avea modul "normal" pe 1 (bridge), 2 (both), 3 (neck) si mute sau ce vrei pe 4 si/sau 5. Sau daca legi in punte pozitiile intermediare se va comporta ca un 3-way.

 

Deci exact ce fel de comutator ai?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Salut eu ma un 5 way switch, ca in poza asta http://www.neighborhost.com/images/Ibby_5-way.jpg

 

si eu am http://lh4.ggpht.com/_vIW8Inklv8c/SmGQd34v14I/AAAAAAAACK0/zzwvJ8Wms7k/emg_pickup_buss.jpg

 

 

dar eu am un fir pt fiecare doza adica, doua fire, un output si 2 ground-uri, in total 5 ies din a doua imagine...si eu am 8 pe switch...

 

nu ma intereseaza de pozitia 2 si 4...eu vreau practic Bridge Bridge + Neck si Neck 2 si 4 mute dk se poate nu mai ntereseaza

Link to comment
Share on other sites

dar eu am un fir pt fiecare doza adica, doua fire, un output si 2 ground-uri, in total 5

 

So... many... things... wrong with that sentence.

 

Daca intr-adevar ala e tipul de comutator pe care-l ai trebuie legat asa:

 

Pinul 1 (notat in imagine cu "Bridge 1"): firul de semnal de la doza bridge

 

Pinul 2 ("Middle 1"): firul de semnal de la doza neck

 

Pinul 3 ("Neck 1"): legat la masa

 

Pinul 4 ("Common 1"): de aici duci semnalul spre potentiometrul de volum (si eventual de ton).

 

Restul pinilor de pe comutator nu te intereseaza, ii poti lasa deconectati.

Mai trebuie doar legate masele intre ele (doze, comutator, potentiometre, baterie, bridge si jack) si alimentarea de la baterie.

Vei avea bridge pe pozitia 1, ambele in paralel pe 2, neck pe 3 si mute pe 4 si 5.

 

Bafta, atentie si rabdare... si fizica si gramatica.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.