www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floydu imi mananca zilele...


comanel
 Share

Recommended Posts

Asa cum zice si-n semnatura am floyd licentiat pe jackson.. alaltaieri am schimbat corzile (una cate una..) cu un set de Fender bullet end de 0.09... s-a dereglat floydu.. (normal, mi-am zis).. dar treaba e ca nu pot sa-l reglez la loc sa fie exact paralel si sa fie si acordata in Mi major..ba e mai sus ba e mai jos.. exista vreo tehnica speciala prin care il pot regla usor, repede si fara batai de cap (zici ca-i reclama la Cillit bang.. :) )

Link to comment
Share on other sites

Asa cum zice si-n semnatura am floyd licentiat pe jackson.. alaltaieri am schimbat corzile (una cate una..) cu un set de Fender bullet end de 0.09... s-a dereglat floydu.. (normal, mi-am zis).. dar treaba e ca nu pot sa-l reglez la loc sa fie exact paralel si sa fie si acordata in Mi major..ba e mai sus ba e mai jos.. exista vreo tehnica speciala prin care il pot regla usor, repede si fara batai de cap (zici ca-i reclama la Cillit bang.. :) )

 

Problema ta e ca si rezolvata. Nu exista nici o metoda de a-l regla usor si fara batai de cap :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

acordezi chitara tinant tu floyd-ul paralel cu corpul chitarii, dupa care te joci cu tensiunea din arcuri pana acesta sta unde trebuie

Link to comment
Share on other sites

cand schimbi corzile pui ceva in cavitatea aia sub floyd. undeva am citit ca e ok sa pui o baterie de 9v.

e cam dura si ridica foarte mult floydul.

eu mi-am confectionat dintr-un dop de vin :) 2 piese pe care le pun una intr-o parte, zona mi subtire, si una in cealalta, zona mi gros, care ridica floydul nu mult, oricum nici chiar asa de mici ca sa stea floydu paralel, ci o idee mai mari.

ai sa vezi ca dupa ce inveti cam care tre sa fie pitchul corzilor cu floydul asa ridicat, o sa stii cand sa te opresti din stransul corzilor si dupa ce iei treburile alea de sub floyd chitara va fi exact unde tre cu pitchul, floydul paralel, si tot ce tre sa faci e sa strangi mengina si fine tune.

daca nu te mai joci cu arcurile din spate, cu tensiunea.

cu vremea, chestia cu schimbatu corzilor nu mai e asa stresanta ca la inceput...

si btw, chestia cu floyd licentiat sau original, 'geaba, same shit indiferent de originea floydului

 

si by the way vezi ca tre sa te joci cu tensiunea din arcurile din spate si inainte sa schimbi corzile.

daca in final vor fi prea stranse, nu vei putea face efectul ala de tiger claw, daca stii care-i ala, pt ca arcurile tre sa file mai lejere pt asa ceva. pe de alta parte daca tensiunea e mai mare in arcuri, la fel e si in corzi , si se simte chestia asta, tre sa apesi mai tare pe bara de tremolo, e mai stabila situatia, si unora( mie) le place mai mult asa...

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

.. exista vreo tehnica speciala prin care il pot regla usor, repede si fara batai de cap

 

Raspunsul e "DA"; solutia este sa-l blochezi for good :)

in scurt timp te vei obisnui cu confortul pe care ti-l confera un bridge fix, fara insa a obtine toate avantajele pe care ti le-ar oferi un asemenea bridge (like sustain for example :) )

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005

Asa cum zice si-n semnatura am floyd licentiat pe jackson.. alaltaieri am schimbat corzile (una cate una..) cu un set de Fender bullet end de 0.09... s-a dereglat floydu.. (normal, mi-am zis).. dar treaba e ca nu pot sa-l reglez la loc sa fie exact paralel si sa fie si acordata in Mi major..ba e mai sus ba e mai jos.. exista vreo tehnica speciala prin care il pot regla usor, repede si fara batai de cap (zici ca-i reclama la Cillit bang.. :) )

 

Si eu am un Floyd licentiat si merge splendid pana acum. Ce corzi aveai inainte? Nu erau tot de 0.09...? In mod normal cam cu gauge-ul asta vin chitarile din fabricatie din cate stiu eu. Cred ca o sa trebuiasca sa verifici si intonatia daca umbli la arcuri. Eu sunt foarte happy cu Floyd-ul care-l am si nu as renunta la el. Odata am pus corzi cu un gauge mai mic (de la 0.08) si normal ca nu mai era paralel (era putin lasat). Da' culmea, nu falsa si puteam sa trag mai mult de corzi cu el. Oricum am revenit la configuratia initiala de 0.09. Stiu ca e bine sa verifici ce corzi ai inainte de a le schimba si ca e recomandat sa ai acelasi gauge al corzilor la cele noi. Altfel trebuie sa umbli la arcuri:)

Link to comment
Share on other sites

Eu am gasit ca acordarea unui floyd este in mare parte o chestiune de intuitie. Poti sa aplici ce se spune prin documentatie, dar nu te va ajuta decat in parte. Sunt prea multe variabile si trebuie sa tii cont de toate. Si nimeni nu iti va putea spune cum sa faci. Pana si documentul de la Floyd Rose constata acest fapt (vezi capitolul de intonatie)

 

Daca schimbi grosimea corzilor trebuie sa ai grija si la curbura gatului, pe langa intonatie si pozitia floyd-ului. La un floyd acesti parametri sunt mult mai sensibili decat la un bridge fix pentru ca iti destabilizeaza tot setup-ul.

 

Deci, rabdare si tutun (fara vodca) :)

 

Sa traiesti.

 

Raspunsul e "DA"; solutia este sa-l blochezi for good :(

in scurt timp te vei obisnui cu confortul pe care ti-l confera un bridge fix, fara insa a obtine toate avantajele pe care ti le-ar oferi un asemenea bridge (like sustain for example B) )

 

Ia lasa mah omu'n pace. ;) Strici tot fasonul floyd-ului.

 

In alta ordine de idei, nu prea cred ca un floyd blocat iti da confortul unui bridge fix. Tot stai cu grija sa nu atingi fine-tunerele.

 

nu fi rau mah.....

 

Sunt stilurisi stiluri de muzica..... unii prefera un cordar fix pentru sustain, iar altii prefera floydu pentru benduri ucigase, pana la urma e o chestie de gust ...

 

Si chiar am putea spune ca nu intotdeauna un bridge fix iti garanteaza un 'endless sustain' (marca inregistrata traditionala de traditie - multumesc A.C.). Cel mai bine e sa ai cel putin 3 chitari (preferabil de calitate :) ): una cu vintage, una cu floyd si una cu tune-o-matic (string thru sau nu, dupe gust). Am zis. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.