www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre boss GT8


Guest Xirallic
 Share

Recommended Posts

Guest Xirallic

am cantat pe un GT8 si mi se pare f digital pe langa cateva procesoare....dar nu ii dau nota 10.ii dau 8 ca are acustic simultor ce nu am auzit la nici un efect..numai la pedala boss si la gt...

Link to comment
Share on other sites

Este cel mai customizable procesor semi-prof de pe piata.Si cel mai convingator. Vox, sau XT Live! nu se apropie de ce poate scoate GT8-u, insa ceea ce pierd la realism, castiga cu desavarsire la capitolul tweaking.Boss-ul are nevoie efectiv de saptamani de tweaking inainte sa-ti iasa ceva dragut, si evident pe unii ii innebuneste.Un alt avantaj al Gt8 este acelea dispozitivului Harmonic Converger.Puteti citi despre el pe

www.bossgtcentral.com, highly overrated, dar care face treaba.Si foarte scump :)

Link to comment
Share on other sites

Mie GT8 imi suride in mom asta pt ca este cea mai ieftina solutie ce ofera features profi. Uite ce imi trebuie mie, si din cite stiu doar GT8 ofera, in gama asta de pret:

posibilitatea de a folosi impreuna cu un preamp extern si de a pune anumite efecte inainte si altele dupa el. Ordinea poate fi configurata liber, spre deosebire de AX3000, unde e fixa, si mi se pare f prost aleasa.

Posibilitatea de a face chanell switching la preampul extern direct din procesor si posibilitatea de programare in patchuri.

Faptul ca il poti folosi ca solutie de backup integrata, atunci cind nu ai preampul tau disponibil.

Eu vad un setup cu GT8 si preamp extern in felul urmator. Rog posesorii de GT8 sa imi spuna dac gresesc sau daca nu se poate ce vreau eu.

Chitara, intrare in GT8, efecte inainte de loop (compresor, OD, Wah, Phaser), send catre preamp, return din preamp, efecte post (delay, reverb, chorus), iesire GT8, intrare in Power amp.

Astfel Gt8 poate fi folosit si ca procesor de efecte, si ca overdrive, si ca si controller pt chanell switching. Cu putina atentie la programarea patchurilor totul poate fi comandat din el.

Din cite stiu eu G system mai are un asemenea nivel de flexibilitate, dar nu are incluse distorsuri sau simulatoare de amp. Si costa vreo 1500 E.

Link to comment
Share on other sites

Da! binenteles ca se poate face.Trebuie numai oprit preamp-ul din gt8, bagat loop-ul extern in lantul de efecte acolo unde se vrea, si iesit in power amp.Asta in cazul in care poti separa poweramp-ul de preamp.Si intr-adevar efectele pe care ti le ofera sunt foarte variate, si in general de calitate.Nu se compara cu cele dedicate de rack de care ai vorbit si tu, dar sunt foarte bune oricum.

 

O alta ghidusie care mi-a mai dat prin cap este ca teoretic pot folosi GT8-ul si drept pedalier sa comande midi diverse scule din rack.Oricum ai lua-o este tare.Si cu toate astea pe mine seaca uneori :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.