www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Achizitionare Chitara


Guest aSh^
 Share

Recommended Posts

As dori sa achizitionez o chitara clasica.. Vreau sa invat sa cant:D

Imi puteti spune niste firme ce produc chitari de calitate buna si ieftine?

Vroiam sa achizitionez o HORA dar am auzit ca e jalnica...

Multumesc si o zi buna.

Edited by aSh^
Link to comment
Share on other sites

Pentru inceput ieftine depinde de ce buget dispui , cat de ieftine sa fie.

Ai putea gasi si aici pe forum second ceva mai bunicele.Cat despre HORA...pentru inceput ai putea sa inveti lucrurile de baza si cu ea daca nu beneficiezi de un buget mai mare.Eu am inceput cu o HORA acustica si la momentul acela am fost multumit de ea, desigur este doar o parere si daca ai vrea sa iti achizitionezi o chitara HORA ar fi ideal sa mergi la un shop cu cineva ce are cunostinte legate de chitara si poate ai norocul sa nimeresti una in regula.

Orice alegi , succes.

Edited by Septi
Link to comment
Share on other sites

De vreme ce ai bugetul mai limitat ti-as sugera sa iei o chitara second-hand. Eu personal cred ca una acustica e mai buna pentru incepatori deoarece are gatul mai ingust, si deci schimbul de acorduri se face mai rapid si mult mai usor. E doar o parere si nu zic ca 100% adevarata.

 

In orice caz, verifica sectiunea "Mica Publiitate" sau creaza un topic nou gen "CUMPAR Chitara acustica/clasica" - si bugetul :)

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi!!

 

Dar imi poti spune niste firme de chitari mai bune?

De vreme ce ai bugetul mai limitat ti-as sugera sa iei o chitara second-hand. Eu personal cred ca una acustica e mai buna pentru incepatori deoarece are gatul mai ingust, si deci schimbul de acorduri se face mai rapid si mult mai usor. E doar o parere si nu zic ca 100% adevarata.

 

In orice caz, verifica sectiunea "Mica Publiitate" sau creaza un topic nou gen "CUMPAR Chitara acustica/clasica" - si bugetul :)

 

Bafta!

Edited by aSh^
Link to comment
Share on other sites

Pai Fender ar fi una, Takamine, Stagg, Lag, Aria, Hohner si poate si HORA in conditii mai speciale.(vezi ce a zis Sept).

 

Iti recomand tie ce mi s-a recomandat si mie si ce este considerat un "best-buy" pentru buget redus: Fender CD-60 - aprox 5mil si Takamine g320 - aprox 6 mil.

Edited by Zookye
Link to comment
Share on other sites

As dori sa achizitionez o chitara clasica.. Vreau sa invat sa cant:D

Imi puteti spune niste firme ce produc chitari de calitate buna si ieftine?

Vroiam sa achizitionez o HORA dar am auzit ca e jalnica...

Eu recomand pentru început chitara clasicã pentru cã:

- are corzile de plastic si deci durerile de la degete vor fi mult mai reduse;

- are giful mai lat si atacarea unor acorduri "dense" (gen B7, sau cele cu barre) e mai facilã;

- sunetul este foarte plãcut (dar asta-i ceva mai subiectiv).

 

Mãrci recomandate (în special la buget redus): Hohner, Aria, Hora. (Aici depinde ºi de ce magazine sunt în oras ºi/sau în vecinãtãți).

 

 

P.S. Hora-Reghin produce ºi chitare de vârf (clasice). În general lemnul e foarte bun la ele, însã finisajele sunt mai bune la cele enumerate mai sus.

 

P.P.S. Sã nu uitãm cã o chitarã acusticã/clasicã foarte bunã poate depãºi, ca preț, câteva zeci de milioane de lei vechi! Asta vrea sã ne atragã atenția cã e bine sã facem chiar ºi prima achiziție (de începãtor) cât mai sus, pentru cã probabil atuurile chitarei ne vor ajuta sã progresãm.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

mirceab ti-a dat un sfat foarte bun.

Cu un buget redus, pentru un incepator, este mult mai bine o chitara clasica.

Chitarele acustice(western,cu corzi de metal) ieftine au grifful slab,se lasa,se distanteaza corzile de tastiera si devine foarte incomoda la mana.(nu este o regula dar la majoritatea asa se intampla).

Ia de manuta pe cineva care mai stie de chitara si mergi la un magazin Hora sau altele si o sa iti gasesti ceva ok.

Daca nu gasesti pe nimeni da-mi un add si mai vorbim.

 

Inca ceva....ca sa putem sa iti dam sugestii ar trebui sa spui un buget de care dispui.

 

Toate cele bune

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.