www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Amp-Ul - Fender Deluxe Vm


 Share

Recommended Posts

Salutare all,

Sper ca postez unde trebuie, daca nu rog administratorii sa mute topic-ul unde ii este locul...

Conform site producator specificatiile sunt urmatoarele:

http://www.fender.com/products/search.php?partno=2220000000

 

Simtome:

 

Se aude foarte foarte incet la volum normal, eu il foloseam la 1-2 / 10 pt camera mea si deja era un pic tare. Incepe sa se auda abia pe la 9-10 dar, exact cum am spus anterior fff slab in comparatie cu volumul normal. Ar fi trebuit sa "bubuie" la acest volum. Mentionez ca nu l-am folosit niciodata la maxim, poate cel mult 7/10. Pana acum a avut o viata destul de usoara pot spune, nu e "calarit"

Initial am crezut ca e vorba de un contact imperfect, am verificat soclurile si am repus lampile la loc, le-am mai schimbat intre ele in incercarea de a depista problema la sfatul unui prieten. Din cand in cand revine la volum normal si se aude o pocnitura ca si cum ar da semne de "inec". Una din lampile de final a inceput sa se albastreasca iar cea de-a doua mai putin.

Din cate mi s-a mai spus acesta ar fi un semnal de uzura. In acest moment nu=mi pot da seama daca e vorba de preamp sau final. Am auzit ambele variante.

O alta mentiune ar fi ca amplif e cumparat de la un tovaras si inca mai are garantie, voi da niste telefoane la guitar shop dar ma tem ca ei nu acorda garantie la consumabile - in cazul asta lampile si nici nu ar avea rost sa-l duc degeaba... Oricum pana dau telefoanele de rigoare si ma lamuresc orice sugestie este binevenita de la cunoscatori.

Va multumesc in avans,

Marius

Link to comment
Share on other sites

Si lampile de final in mod sigur sunt( desi e ciudat, eu le am de 36+ ani si nu au nimic...ceea ce e dubios la ampul tau e ca le ai de putin timp si deja arata gassy, sa nu fie o problema mai mare undeva), dar si lampile de preamp, macar una din ele e problema, dar nu neaparat. Am avut si eu problema asta, la fel, trebuia sa dau tare de tot, si nu era ft loud, fiind dusa o lampa de pre de la primul etaj parca (am observat asta mutand lampile intre ele, si la un moment dat tremolo-ul nu mai mergea, deci era clar ca lampa cu problema era pe partea care controla tremolo-ul, si era singura care nu mergea acolo).

Schimba lampile de final si fa rebias, dar asta dupa ce mergi la cineva sa verifice ampul, sa nu fie cumva alte suprize, si peste o perioada scurta sa faca iar la fel cu lampile noi din cauza altor piese faulty .

Link to comment
Share on other sites

Salutare all,

Sper ca postez unde trebuie, daca nu rog administratorii sa mute topic-ul unde ii este locul...

Conform site producator specificatiile sunt urmatoarele:

http://www.fender.co...rtno=2220000000

 

Simtome:

 

Se aude foarte foarte incet la volum normal, eu il foloseam la 1-2 / 10 pt camera mea si deja era un pic tare. Incepe sa se auda abia pe la 9-10 dar, exact cum am spus anterior fff slab in comparatie cu volumul normal. Ar fi trebuit sa "bubuie" la acest volum. Mentionez ca nu l-am folosit niciodata la maxim, poate cel mult 7/10. Pana acum a avut o viata destul de usoara pot spune, nu e "calarit"

Initial am crezut ca e vorba de un contact imperfect, am verificat soclurile si am repus lampile la loc, le-am mai schimbat intre ele in incercarea de a depista problema la sfatul unui prieten. Din cand in cand revine la volum normal si se aude o pocnitura ca si cum ar da semne de "inec". Una din lampile de final a inceput sa se albastreasca iar cea de-a doua mai putin.

Din cate mi s-a mai spus acesta ar fi un semnal de uzura. In acest moment nu=mi pot da seama daca e vorba de preamp sau final. Am auzit ambele variante.

O alta mentiune ar fi ca amplif e cumparat de la un tovaras si inca mai are garantie, voi da niste telefoane la guitar shop dar ma tem ca ei nu acorda garantie la consumabile - in cazul asta lampile si nici nu ar avea rost sa-l duc degeaba... Oricum pana dau telefoanele de rigoare si ma lamuresc orice sugestie este binevenita de la cunoscatori.

Va multumesc in avans,

Marius

 

 

 

ca prima impresie , pare ca un potentiometru de volum are mizerii, praf si intrerupe...

Link to comment
Share on other sites

Aceste simtome pot avea foarte multe cauze, acea intrerupere si cadere in volum poate sa fie din urmatoarele motive:

- celula de redresare / filtrare dusa - cu alte cuvinte condensatorii de filtraj fac figuri si de acolo acea pacanitura

- Viata lampilor se apropie de final (nu prea cred dar este posibil)

- Verifica daca nu cumva odata cu acea albastrire a tuburilor (care este normala in anumiti parametrii) sa fi aparut si o inrosire a anozilor (sunt acele parti ale tubului care sunt exact dupa balonul de sticla - de fapt sunt si singurele vizibile dintr-o pozitie perpendiculara pe tub) daca se inrosesc sau au o coloratie caramizie mai mult sau mai putin aprinsa asta denota un curent prea mare prin tub care mai departe poate arata lipsa tensiunii de negativare ceea ce denota probleme de alimentare ca la punctul de mai sus sau diverse componente din acel lant - seper sa nu fie asta pentru ca daca nu se observa la timp tubul se poate distruge

- Un condensator de decuplare din lantul preamp - master - defazor poate sa faca figuri (nu cred totusi ca este un potentiometru defect pentru ca in acel moment aparea mai degraba un sunet pe toata cursa potentiometrului iar in genere daca tu spui ca l-ai folosit doar in zona 1-2 cam acolo trebuia sa apara problema, asta daca nu cumva potentiometrul acela are stratul rezistiv distrus)

- Daca potentiometrul are stratul rezistiv distrus, iar polarizarea tubului din preamp se face cu ajutorul lui atunci s-ar putea ca respectivul tub sa se blocheze din cauza lipsei polarizarii.

- Alte probleme decat cele de mai sus si nu imi vin acum in mite sau sunt mai complexe si nu am cum sa le explic aici

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsurile voastre ferme.

@ Razvan S. - Voi incerca sa fac rost de niste lampi de preamp sa vad daca problema persista. Deocamdata nu am posibilitatea sa cumpar/imprumut lampi de final. Inca astept raspunsul celor de la Guitar Shop in privinta garantiei tuburilor.

 

Ceea ce nu am mentionat pana acum este faptul ca recent m-am mutat si nu am avut probleme la fosta locatie. Asta imi da de gandit deoarece cu doua weekend-uri in urma inainte de o cantare a inceput sa faca figurile de care spuneam in primul topic iar in ziua urmatoare nu am avut nici un fel de probleme la locatia unde am cantat. Cand am ajuns acasa din nou aceleasi probleme "temperamentale". CIneva mi-a spus ca procesorul de efecte incorporat este foarte sensibil la variatiile de tensiune si ar putea fi si asta o cauza. Sunt constient de faptul ca nimeni nu poate da un diagnostic fara o inspectie prealabila, dar pana acum sugestiile voastre sunt de folos.

 

@ AnalogSound - nici eu nu cred ca viata lampilor s-ar apropia de final, ar fi prea prematur, desi nu pot aproxima nr orelor, stiu sigur ca a fost folosit f putin in conditiile in care avea un an cand l-am achizitionat in Iunie a.c de la un prieten apropiat.

 

@ ggg - sunt foarte sigur. Voi imprumuta maine un aparat de masurat tensiune cu un looper de la un tovaras sa pot vedea exact daca intr-adevar exista fluctuatii, si daca asta ar fi cauza.

 

@garantwerke: imi este greu sa cred ca potentometrul ar fi de vina din moment ce situatia e valabila la ambele canale dar nici nu exclud varianta. Il sterg de praf periodic in locurile greu accesibile si a fost folosit in conditii curate. Oricum ms de opinie

 

Multumesc userilor AnalogSound, Razvan S. si ggg.

Va voi tine la curent.

Edited by marius_guitar
Link to comment
Share on other sites

EVRIKA

Problema a fost depistata aseara, cand am reusit intr-un final sa procur un aparat de masurat tensiunea...

Vin de la job, la ora 18:00 aprox, tensiunea fluctua intre 178-181 V, desigur, ampul nu mergea...

pe la 19 - 19:00 jumate tensiunea se situa undeva in jurul valorii 181-185,

la 20:00 incepe usor sa creasca ajungand pana la 196

la ora 21:30, pe semne ca lumea incepea sa se bage la hustubeu, imi da si mie 200-205... in jurul valorii de 204-205, a inceput sa mearga la volum normal, dar se mai auzea o pocnitura mica din cauza fluctuatiei cu pauze de volum, probabil aici era limita lui... eu aveam impresia ca sculele de genul asta ar fi trebuit construite cu o marja de +/- 20%, se pare ca punctul minim ar fi 205 V ceea ce inseamna o marja la input de 11 %

La 22:00 deja aveam 210 V si amp-ul mergea perfect, si asa nu aveam bani de lampi...

 

O intrebare, credeti ca ii poate danuna amplif-ului faza cu tensiunea?

Consider ca solutia ar fi sa-mi cumpar un UPS, ce parere aveti de asta? Are AVG (automatic voltage regulation)

http://www.pcgarage....st-636-offline/

http://www.mustek.co...-1260%20AVR.pdf

 

Multumesc pt informatii, in special lui ggg!!!

Sarbatori fericite!!!

Link to comment
Share on other sites

O intrebare, credeti ca ii poate danuna amplif-ului faza cu tensiunea?

Consider ca solutia ar fi sa-mi cumpar un UPS, ce parere aveti de asta? Are AVG (automatic voltage regulation)

Ma bucur ca putem fi de folos, macar cu atat. :)

Parerea mea este ca-ti trebuie un UPS cu AVG de cel putin 1000VA (daca este facut in China).

Daca tensiunea este mai mica, nu exista risc foarte mare sa strici lampile.Desi fiecare pocnitura inseamna niste oxizi zburati din catod si tot felul de distorsiuni .Dar daca tensiunea este mai mare,

sigur anozii se inrosesc si tuburile "se afuma".Chiar si o diferenta de +/- 10 V ~, poate fi prea mult .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.