www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sunet Prea Tare Peavey Clasic 30


johnu1
 Share

Recommended Posts

Salutare,

am un peavey classic 30 de vreo 3 ani suna foarte bine dar pe langa asta si foarte tare si nu-mi dau seama de ce;

daca urc volumul peste 2 rupe capul si urechile si parca nu era asa oki trebuie sa schimb lampile dar sa fie numai aceasta problema ?

astept si eu pareri si opinii va rog...multumesc

Link to comment
Share on other sites

Așa... n-am apucat sã vorbim ultima datã dar m-am gândit la câteva variante:

 

- clasicul "scoți o pereche de lãmpi de putere". Trebuie sã fii atent pe care le scoți, în primul rând. Efectul s-ar putea sã fie prea subtil și s-ar putea sã nu fie foarte bine pt. amplificator.

 

- pentode/triode switch pt. finale, cum e la Night Train și altele. Mai sigur dar și mai subtil.

 

- un switch pt. padding, eventual transformând un pot în push-pull dacã nu vrei sã strici "fațada" :) Cu pad-ul activat ai maxim X% din volum (20% de exemplu, dar se poate oricând regla), cu el dezactivat merge normal. Se poate pune pe unul din canale, pe ambele individual sau pe ambele simultan.

 

- un control de volum suplimentar, dupã cele pt. fiecare canal (Normal și Post). Adicãtelea un master volume. Dacã nu mã înșel varianta head are precis configurația asta.

 

 

 

PS: încã o variantã, dacã vrei sã menții saturația/dinamica finalelor: un atenuator, fix sau variabil, înainte de difuzor. Probabil overkill, e și cea mai scumpã dintre opțiuni.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.