www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce inseamna sa canti "curat" ?


Catalin S.
 Share

Recommended Posts

Ce legatura are improviatia cu cantatu curat ? Poti sa improvizezi foarte curat...

aaa simplu daca vrei sa te dai mare mai adaugi niste tehnici la melodie(vibratoo unde nu scrie pe partitura, flagiolete in alte cuvinte ii dai feelingul tau melodiei). clean inseamna sa nu iti pui personalitatea in melodie. Kpis.

Link to comment
Share on other sites

asa e.. personalitatea nu are legatura cu curatenia...a canta curat..inseamna sa faci sa sune fiecare nota.. asa cum trebuie..si cat mult trebuie...

 

bagi carnatzarii viteza....dar sa se auda notele .. fara alte baraituri ...

 

dupa parerea mea..sa cantzi curat tzine numai din panatzie

Link to comment
Share on other sites

Guest speedow

cantatul curat insemna doar un singur lucru.nu conteaza daca improvizezi pe piesa daca iti vine o ideie de moment.intr o executie "curata" trebuie sa se auda fiecare nota fie ca,canti blues sau faci shred la 200,fie ca improvizezi sau nu.un exercitiu foarte util il explica petruci.la alternate picking luand o gama la intamplare panatia este up-down up-down pe tot parcursul exercitiului dupa care acelasi exercitiu se efectueaza si se incepe din pozitia initiala de pe aceiasi coarda cu panatie inversa down up down up.foarte uitla treaba am incercat o si face minuni la acuratete.rispek

 

si inca o parere personala .repet personala este ca studiul se face incet dupa un timp cresti progresiv viteza de executie astfel poti evita si eventualele rateuri si fasole date "mirajul vitezei".nu conteaza sa canti repede si murdar ci sa canti curat ca fiecare nota sa se distinga.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Catalin eu cred ca omul vrea ceva mai simplu,cred ca toti au inceput cu solouri dinalea la viteza sa il impresioneze...si automat nu ii tinea mana pentru viteza si notele au inceput sa fie gajaite,schimonosite...sau pe cineva care sa cante bine da sa fie modest...eventual sa nu prea faca solouri ca sa poata ieshi el in evidentza(cam asta e ideea,e greu cu doi chitaristi solo..toti vor solouri:)...nu e cazul la noi,mie imi plac multe solouri pe cm patrat intr-o piesa)

 

Curat...fiecare da un alt intzeles acestui fel de cantat.

CUrat poti canta numai 3 note in 12 masuri...e vorba ca trebuie sa se auda notele la adevarata lor valoare sonora.

Degetul care apasa sa fie ferm sa nu joace coarda sub el, pana... sa loveasca coarda cand este sub presiunea degetului care apasa pe coarda respectiva,nu inainte sau mai tarziu pentru ca nu se mai aude ce trebuie.

Asta e conceptul meu de cantat curat.

Exercitii???

OK...gama cromatica cu fiecare nota lovita cu pana l interval de o secunda sau chiar mai mult 2 secunde.

Fa cate 4 pozitii pe tot griful in fiecare zii,cat poti tu de incet(la viteza ma refer)da fiecare nota sa se auda corect si intervalul dintre ele sa fie egal...si cu timpul ai sa canti curat.:)

 

E valabil si pentru cei avansati! Eu fac dinastea(nu ca ma consider avansat) :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.