www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Referitor La Doze


alinu_tau
 Share

Recommended Posts

As avea si eu o nedumerire referitor la dozele staked-singlecoil, si anume, am 3 doze dimarzio din seria "virtual TM", acestea sunt doze care seamana cu cele din seria "virtual vintage"(area), doar ca au un output mai mare si un ton undeva intre humbucker si single. In prospectul lor din cutii scrie ca schema de legare a bobinelor la aceste doze in paralel nu este recomandata. Eu as vrea sa aplic aceasta schema, deoarece am ma folosit-o si cu un humbucker normal si imi place mai mult decat o simpla splitare, deoarece diferenta de sunet (ton) este mai accentuata si mai clara.

Ma tot uit, dar nu-mi dau seama daca bobinele la dozele seymour duncan stk-s4 si fender vintage noiseless nu cumva sunt legate tot in paralel? pentru ca vin cu 3 fire si splitarea lor inseamna pur si simplu decuplarea unui fir.

De ce spun cei de la dimarzio ca modul paralel nu este recomandat la aceste doze?

A mai incercat cineva? Pentru ca nu mai am chef sa-mi desfac chitara doar ca sa fac teste pe ea...

post-9842-1289026191_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Poti sa le legi cum vrei, nu se va strica nimic. In cel mai rau caz, nu-ti va placea cum suna.

 

De ce nu e "recomandate" sa le legi in paralel ? Pentru ca, printre altele, se modifica inductanta (la un sfert din cea pe care o avea doza cand era legata in paralel).

 

Dar eu recomand sa experimentezi si sa decizi cu urechile tale.

Link to comment
Share on other sites

Humbuckerele clasice (gen gibson) folosesc doua bobine mai mult sau mai putin identice cu acelasi numar de spire si acelasi tip de miez, luate separat sunt 2 single-coils reverse-wound-reverse-polarity (RWRP) una fata de cealalta.

 

Constructia "humbuckerelor" stacked este ceva mai complicata, la cele care vor sa obtina tonul "vintage" de single coil, a doua bobina nu are decat rol de compensare a zgomotului, si este izolata magnetic de corzile care vibreaza. Cele trei fire sunt: plus/minus si ecran. Ecranul nu are legatura cu bobinele.

Link to comment
Share on other sites

multumesc de informatii, imi sunt utile, cum am spus, eu am aplicat schema asta la humbuckere normale, intr-adevar scade inductanta de la 16kohm la 4kohm, dar ma intrebam cum ar suna si la dozele astea noiseless, daca este nevoie ca ambele bobine sa preia semnal direct de la corzi in cazul functionarii in paralel pentru a avea treble response in genul pozitiilor 2 si 4 swich ale unui stratocaster.

doar splitarea simpla nu ma prea multumeste, nu e foarte mare diferenta de tonalitate si in plus, la modul paralel se pastreaza humcancelingul

Link to comment
Share on other sites

Ca sa fiu pedant pana la capat - chestia aia care scade de la 16 kOhm la 4 kOhm e IMPEDANTA.

 

INDUCTANTA se masoara in Henry ... si probabil e pe undeva pe la 8 Henry (pentru un humbucker high-output) - si deci cand legi bobinele in paralel, ajunge pe la 2 Henry - adica aproximativ cat a unei doze "vintage" de Stratocaster.

 

Ideea unei doze "hum-cancelling" de Strat e sa aiba caracteristici electrice cat mai asemanatoare cu a unui single-coil autentic. Daca te apuci sa legi bobinele in paralel, aceste caracteristici se vor modifica ... si tonul, in consecinta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.