www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Steve Vai Si Evolution Tempo Orchestra


Cosu
 Share

Recommended Posts

In data de 08 decembrie 2010, ora 19.30 la Sala Polivalenta va avea loc concertul STEVE VAI si EVOLUTION TEMPO Orchestra, dirijor George Natsis .

 

 

In deschidere vor evolua trupele PROCONSUL, GEORGE BAICEA BAND si MAGNETOFONO (Italia).

 

 

Biletele pot fi cumparate prin reteaua de distributie Eventim, My Ticket si Librariile Carturesti, pretul unui bilet variind intre 190 lei si 40 lei.

 

 

Concertul Steve Vai se desfasoara in cadrul Festivalului International ?MUSIC CONTAMINATIONS? ed. IV si este organizat de InMusica Events ( http://www.inmusica.ro/index.php?lang=ro )

 

Fiti cu ochii pe RGC pentru noutati si concursuri legate de acest eveniment!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hai ca sparg eu gheata...rolleyes.gif

 

Am aflat destul de tarziu de concert, dar imediat cum am scapat de la munca ieri (nr. 8 Dec) am mers la Polivalenta sa ved ce bilete mai pot gasi... Am ratat la mustata un bilet la cat 4, si m-am decis, in lipsa de alta optiune sa iau unul la urmatoarea categorie... Oricum , s-a meritat din plin smile.gif

 

Am asteptat mai bine de o ora pana a inceput Proconsul, care cu tot respectul pentru ceea ce fac, personal mi se pare ca incep sa se cam inspire din repertoriul U2, in special la piesa "Mi-ai luat inima", a urmat un duet de blues instrumental (nu-mi mai aduc aminte numele) iar la urma Magnetofono, un trio foarte reusit de jazz combinat cu muzica clasica italiana...

 

Pe urma, bineinteles, marele Steve Vai, care a fost mult asteptat de public... A inceput cu cateva mici frazari/dialoguri intre el si orchestra iar restul... e tacere...

A fost un moment memorabil in care pe la mijlocul piesei "For the Love of God" ceva s-a intamplat (nu imi dau seama cum i-a iesit cablul din chitara/procesor efecte si a ratat intrarea... Publicul a sesizat acest lucru iar toata lumea s-a ridicat in picioare si l-a aplaudat. Vizibil deranjat/ofticat facea semne cu mana dar probabil ca reactia publicului l-a surprins si pe el.

 

A urmat daca nu ma insel Crime Machine si multe alte piese....

 

La sfarsit toata lumea astepta inca o piesa, dupa ce s-a consultat cu dirijorul a decis sa mai cante inca o data "For the Love of GOD" avand in vedere ca dupa spusele lui citez "my guitar screwed up in the middle of the song, I don't care how many times I have to play this song"

 

Se vede ca este un om constient de valoarea si nivelul la care este, totusi, din cate mi-am dat eu seama (e o impresie, sper sa nu gresesc) pare a fi un om foarte modest, sociabil, si "a good fellow" cum spun americanii... Altfel ma gandesc ca nu ar fi putut ajunge unde este!

 

Trei ganduri:

 

A fost un concert motivational pt mine, pasiunea cu care canta fiecare nota e de apreciat. In drum spre casa ma gandeam, dupa un asemenea concert, fie te lasi de chitara fie te apuci si studiezi mai serios.

 

A mentionat de sotia lui... ma intreb ce-si iubeste mai mult? Sotia sau chitara huh.gif

 

Am avut norocul sa prind un 116 exact de la Polivalenta care se retragea la mine la Alexandria, in concluzie am economisit banii care trebuie sa-i dau pe taxi...

 

Concluzia... O seara extraordinara, un eveniment pe masura

Edited by marius_guitar
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Un prieten mi-a transmis concertul prin telefon. Mi-a facut o surpriza foarte placuta pentru ca nu ma asteptam sa ma sune cineva si sa imi puna in direct For the love of God. Mi-a placut ce am auzit. Cu siguranta ceea ce s-a intamplat live a fost cu totul deosebit.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.