www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Partituri


crawlers
 Share

Recommended Posts

Aveti idee unde as putea gasi sau daca exista partituri pentru chitara electrica originale, adica sa corespunda 1:1 cu ce ascult?Vad ca pe net am gasit o gramada de partituri scrise gresit ...M-ar interesa chestia asta ca sa nu mai stau sa mai invat piesele dupa auz, mi-ar usura munca mai ales ca imi place mai mult sa lucrez pe note.Recomandati-mi o editura ... ceva de genul.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Din pacate, singura modalitate de a fi sigur ca partitura/tabulatura pentru chitara corespunde exact cu inregistrarea este sa stii ca partitura a fost scrisa chiar de muzicianul cu pricina (lucru care nu se intampla aproape niciodata). Problema nu e limitata la tabulaturile puse pe Internet gratuit de amatori entuziasti: nici macar cele pe bani publicate de edituri de profil (Hal Leonard, Mel Bay, etc.) nu sunt ce cauti tu. Platind, cresti doar probabilitatea ca transcrierea a fost facuta de cineva competent, dar nu obtii nici o garantie.

 

Pentru ce doresti tu, singura solutie care aproximeaza cat mai corect ce canta chitaristul care te intereseaza este sa combini mai multe surse tiparite cu niste filmari din concert unde se vede macar in mare in ce zona a grif-ului lucreaza, daca e acordat standard sau nu, etc.

 

Ai dreptate...Am incercat si Hal Leonard, si Mel Bay... nu prea ma multumesc... Parca tot dupa auz scot cel mai bine piesele...

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Ceva program pentru scris partiturile stiti careva? :)

Dintre cele cu care am avut contact, cel mai complet si profesional este Sibelius. Insa costa multi bani: intre 100-600$ (Stundent < First < Professional). O alternativa mult mai limitata dar gratuita este MuseScore, asa cum a sugerat si colegul dinaintea mea. Daca vrei sa te axezi doar pe partituri de chitara, poti incerca Guitar Pro sau alternativa gratuita TuxGuitar, desi nicidecum nu vei obtine partituri "print quality", cel putin nu cu versiunile testate de mine.

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.