www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Electrica Reghin...ceva...nu Stiu Exact Numele :))


alexander33
 Share

Recommended Posts

ma chinui de cateva luni sa tot repar o chitara hora reghin electrica destul de veche de la tatal prietenei mele. cu ajutorul unui prieten am reusit sa inlocuiesc toate electricele, dozele care sunt tot de la o hora numai ca alt model, bridgeul de asemenea schimbat si tot de la o alta hora, deci in principiu toate piesele de pe ea sunt romanesti 100% ceea ce e bne...cred. am revopsito cu mijloacele pe care leam avut si eu la dispozitie si in beciul blocului... am facut tot posibilul sa o fac sa arate cat de cat bne si sa ascund orice defecte ale chitarei...si credetima ca erau muuuuuuuulte. sper sa va placa si astept comentarii si sfaturi :lol::)

app...mai am cateva probleme: 1.griful este inca un pic stramb dar nu reusesc sa il indrept pt ca acea bara din grif nu se mai misca deloc pt ca este ff ruginita

2.corzile nu stau prea bne pe piciorusele de la grif, bazaie destul de rau

post-14374-1286820170_thumb.jpg

post-14374-1286820181_thumb.jpg

post-14374-1286820197_thumb.jpg

post-14374-1286820212_thumb.jpg

post-14374-1286820246_thumb.jpg

post-14374-1286820282_thumb.jpg

post-14374-1286820324_thumb.jpg

post-14374-1286820390_thumb.jpg

post-14374-1286820399_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

daca nu poti ajusta griful cu tija din interior e cam nasol nu poti avea o actiune decenta si corzile vor bazai, dar poti cauta un alt grif care are truss rod functionabil, altceva pickguardul nu se potriveste deloc chiar iese afara un pic unde e decupajul corpului in partea de jos fata, placa cu electronicele e de la modelul telecaster si eu am avut exact acelasi model poti face altul din plastic sau plexiglas se gaseste la practiker plexiglasul il poti vopsi sau picta pe partea din interior eu asa am procedat si totusi partea artistica, rosul ala e fain aduce cu orangeul de la gretch dar parca desenele tribale nu prea se potrivesc cu designul clasic de les paul vezi ca userul fiveseven are o chitara asemanatoare intr-un topic care desi nu are dea face cu clasicul arata amazing...mult succes

Link to comment
Share on other sites

ma chinui de cateva luni sa tot repar o chitara hora reghin electrica destul de veche de la tatal prietenei mele. cu ajutorul unui prieten am reusit sa inlocuiesc toate electricele, dozele care sunt tot de la o hora numai ca alt model, bridgeul de asemenea schimbat si tot de la o alta hora, deci in principiu toate piesele de pe ea sunt romanesti 100% ceea ce e bne...cred. am revopsito cu mijloacele pe care leam avut si eu la dispozitie si in beciul blocului... am facut tot posibilul sa o fac sa arate cat de cat bne si sa ascund orice defecte ale chitarei...si credetima ca erau muuuuuuuulte. sper sa va placa si astept comentarii si sfaturi :lol::)

app...mai am cateva probleme: 1.griful este inca un pic stramb dar nu reusesc sa il indrept pt ca acea bara din grif nu se mai misca deloc pt ca este ff ruginita

2.corzile nu stau prea bne pe piciorusele de la grif, bazaie destul de rau

 

Prima tasta o schimbi cu una noua /

 

Pe surub picuri petrol , o zi intrega cate un pic pana se "dilueaza" rugina .Ai nevoie de o "cheie" din otel sau imbus sau tija de otel care intra in gaurelele surubului .Si incetisor slabesti surubul ...etc

 

Cat de stramb este gatul ?

 

Daca lemnul nu cedeaza trebuie sa dai joz vopseaua sisa umezesti bine lemnul gatului nu tastiera ! Si se pune in presa ca sa o indrepti si se lasa cateva zile la uscat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.