www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

About Ebay


Guest jacksoon
 Share

Recommended Posts

Guest jacksoon

ma uitam si eu pe ebay ca tot omul si mi-au sarit cateva chitari in ochi...

cum ar fi..stevie vai signature guitar.

http://cgi.ebay.com/New-white-high-quality...=item255dbaa29c

la 120 de dolary BUY NOW.

partea faina ii ca trimit si in Europa.

Voi ce parere aveti?si numa refer neaparat la chitara asta,ci in genera de pe ebay.si-a mai luat careva ceva de acolo?

prin ce a primit?

a da.a vandut cineva,ceva acolo?

prin ce se trimite?cum e exact cu livrarea banilor?adica,sunt multi din cate am vazut,care cer sa le trimiti banii inainte.

le trimiti pe card,sau prin paypal.e sigura treaba?ce modalitati,de a fi sigur as avea?fara suparare,dar sunt roman,si stiu cum merge treaba pe aici

care cum e faza cu trimis-ul la firmele de curierat respective?trebuie sa platesti tu transporul,poti sa il pui,ca il plateste destinatarul?(cum e la fan curier ,romania)

mi-ar placea sa scrie in topicul acesta,cineva,care stie ceva sigur..

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit, ca nu este originala chitara aia :)

 

Legat de e-bay, e cam complexa treaba, ce vrei sa stii mai exact?

Banii se trimit in avans in TOATE cazurile (din cate stiu eu), cea mai eficienta si sigura metoda este paypal.

Iar livrarea se face in functie de modalitatea aleasa (DHL, UPS, USPS), pretul transportului apare la "shipping", si se adauga automatic la pret cand cumperi produsul. Este recomandat sa stabilesti pretul transportului cu vanzator, in unele cazuri nu apare corect la shipping. Cea mai ieftina varianta este usps, in acest caz marfa ajunge la oficiul postal la tine in oras, unde trebuie sa platesti taxele vamale (daca e cazul).

Edited by sakavaka
Link to comment
Share on other sites

Guest jacksoon
Stai linistit, ca nu este originala chitara aia :)

 

Legat de e-bay, e cam complexa treaba, ce vrei sa stii mai exact?

Banii se trimit in avans in TOATE cazurile (din cate stiu eu), cea mai eficienta si sigura metoda este paypal.

Iar livrarea se face in functie de modalitatea aleasa (DHL, UPS, USPS), pretul transportului apare la "shipping", si se adauga automatic la pret cand cumperi produsul. Este recomandat sa stabilesti pretul transportului cu vanzator, in unele cazuri nu apare corect la shipping. Cea mai ieftina varianta este usps, in acest caz marfa ajunge la oficiul postal la tine in oras, unde trebuie sa platesti taxele vamale (daca e cazul).

 

dar despre "free shipping"?

Link to comment
Share on other sites

Cea mai ieftina varianta este usps, in acest caz marfa ajunge la oficiul postal la tine in oras, unde trebuie sa platesti taxele vamale (daca e cazul).

 

Corect, cu mentiunea ca daca n-ai oficiu vamal la oficiul postal din localitate, tre sa mergi acolo unde exista in judetul tau. Spre exemplu pentru Prahova, cred ca toata lumea (daca nu, in orice caz foarte mare parte a populatiei) merge la Ploiesti. Nu-i un capat de tara dar nici placut nu e. Nu-i vorba numai de deranj, cat de faptul ca au zile si intervale orare destul de fixe in care poti ridica pachetele asa ca tre sa-ti iei concediu, si za pierzi o zi in cazul in care n-ai vama in orasul tau . Asta ca idee relativ la livrare...

Link to comment
Share on other sites

Daca pachetul vine din UE ajunge direct la oficiul postal de care apartii.

 

"ebay.com" inseamna in marea majoritate vanzatori din SUA.

 

Eu unul caut pe ebay.co.uk, ebay.de, ebay.fr, etc.

De multe ori, chiar daca nu este specificat, vanzatorii trimit si in Romania. Eu trimit mesaj si intreb.

Trebuie sa fii atent pt ca nu toti accepta Paypal si te poti trezi in situatia ca ai castigat licitatia si trebuie sa platesti prin transfer bancar care are si comision. Nu e prea placut sa cumperi ceva de 20-30€ si sa platesti comision 18-25€.

Link to comment
Share on other sites

Corect, cu mentiunea ca daca n-ai oficiu vamal la oficiul postal din localitate, tre sa mergi acolo unde exista in judetul tau. Spre exemplu pentru Prahova, cred ca toata lumea (daca nu, in orice caz foarte mare parte a populatiei) merge la Ploiesti. Nu-i un capat de tara dar nici placut nu e. Nu-i vorba numai de deranj, cat de faptul ca au zile si intervale orare destul de fixe in care poti ridica pachetele asa ca tre sa-ti iei concediu, si za pierzi o zi in cazul in care n-ai vama in orasul tau . Asta ca idee relativ la livrare...

 

Uhh nasol, asta nu stiam. :)

Norocul meu este ca oficiul vamal este chiar in oficiul postal de care apartin.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.