www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Esp Ltd Licensed Floyd Rose


ShoK
 Share

Recommended Posts

Intr-un timp mai mult sau mai putin departat doresc sa imi iau o chitara esp ltd kh-202. In primul rand vroiam sa intreb daca cineva de pe forum are o asemenea chitara(in 2-3 luni de cand sunt pe forum nu am vazut pe nimeni cu asa ceva). In al doilea rand (si in mod principal-greu cu gramatica asta :) ) vroiam sa intreb pe posesorii de esp ltd care au un floyd rose tremolo licensed(stiu ca toate chitarile de la ltd care au floyd sunt cu floyd licensed) sa imi scrie cateva randuri intr-un reply daca au chef, timp blabla. A si daca vreti sa imi schimbati parerea in privinta cumpararii acestei chitari straduitiva :) . Tx all. Peace

 

a si o poza in caz ca va intrebati http://www.digitalplayroom.com/esp/images/kh202.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Jaymz

Din cate ma duce mintea pe mine TRS este bridge'ul, floydul in cauza, iar tot din cate ma duce mintea, TRS este varianta mai ieftina si mai proasta a bridge'urilor Edge Pro :) dar poate ca ma insel

Link to comment
Share on other sites

Guest Mehigh

Am I always so bad inspired about guitars. Jesus. Chitara asta e pe capul me de o luna si ceva. Ma gandeam ca la 24 de milioane cat face cu tot cu transport si toate alea nu trebuie sa imi mai bat capul dupa aia.

 

what about this baby Ibanez S520EX BK :)

Link to comment
Share on other sites

Esti nebun!

 

Am pus azi mana la Proguitar pe un Jackson DK2 model 2006, gun-metal-black, cu doze Seymour Duncan si Floyd de la Jackson si pot sa zic ca mi-a picat fata.

 

Nu zic cat a costat, ca ma susepctati de reclama (desi nu e cazul, literalmente mi-a placut FOARTE MULT chitara aia), dar pot sa-ti zic ca e cu in jur de 3-4 milioane mai ieftina decat aia pe care ai pus ochii si o si poti proba sa auzi cum suna.

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: not your father's guitar -asta pe care am incercat-o eu are griful un pic mai grasut (1mm? putin oricum, dar cum se mai simte :)) si finsajul la neck e satin, nu gloss (aka vopsit/lacuit etc). Compara cu DK2-ul vechi (care e si ala o chitara grozava si cred ca la reducere acum)

 

Mah, tu ori ai juma de norma la Proguitar, or delivãreshti ceva la aia ori vrei sa-ti iei un Jack cu pret redus si nu stii cum :(

La dreaq, stai cu Steinway-ul in casa si-ti fug ochii dupa alta putorishka ... ce dreaq mah omule, calmevu :)

 

By the way, omu' intreba de FR licensed si tu-i spui de Jack... marfa ce va intelegeti :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Scuze, inca ma mai resimteam de azi dupa-masa. Cosu poate depune marturie cum baloseam pe chitara aia :)

 

Chestia e ca dai o groaza de bani pe o chtiara foarte foarte grozava, e drept, si dai peste o jucarie d-astea, cu care iti faci treaba de n-ai treaba, ca sa zic asa :) Si acum eu sunt intr-o perioada de 'vreau sa-mi fac treaba si atat'. Mda, am pus mana pe Steinway sa ma racoresc, si mi-a trecut complet momentul rush-istic :)

 

Anw, da, Floydu' de pe Jackson e mult mai solid. Am avut WRXT si era foarte bun.

 

In schimb si eu si Adi am fost nevoiti sa schimbam piese la TRS-urile (sau ce-or fi) de pe LTD-uri. Filete facute varza, sei stricate, menghine rupte, etc. Zici ca erau din cascaval.

Link to comment
Share on other sites

Despre ibanez S520 ce pot spune. Forma aia e super faina si ma innebuneste chitara(a fost favorita mea inainte de esp) dar am auzit mai multe pareri. Un prieten bun si experimentat care are un ibanez prestige cu floyd lopro edge mi-a spus ca floydurile de pe S sunt printre cele mai rele. El spune ca mai bine imi iau un RG si schimb dozele in loc sa ma complic cu alte treburi. De pus mana pe un S nu am pus ink dar cand trec pe la mcmusic mai vb cu adi de acolo sa ma lase sa ma joc putin. Cu Jackson nu m-am jucat pana acum fiindca nu am avut ocazia. Despre ESP pot sa zic ca am cantat pe un ltd viper 50(cum e chitara lui pixy cred) dar cu dozele din fabrica si in combinatie cu un zoom 606 scotea un sunet c**os de tot scuzati expresia. Chitara asta m-a obsedat in primul rand fiindca it's a kirk hammett si apoi fiindca avea tot ce mi-as putea dori(doze bune emg hz(aceleasi doze(mai degraba zis doza) pe care le(o) are alexi pe chitara), floyd rose(de care imi faceam griji...), 24 taste, black color :) ). Keep posting guys. Poate ajungeti sa imi alegeti voi chitara visurilor :) . Who will be the lucky one...Hopefully me :)

Link to comment
Share on other sites

Asta nu-i o problema. Problema (mare) este bugetul tau pentru asa ceva.

 

PS Si chiar iti trebuie vibrator (tremolo)? :)

 

Chitara asta(a dream guitar) planuiesc sa o achizitionez la 18 ani. Eu implinesc 17 in iunie asa ca se pot intampla multe lucruri dar vreau sa cercetez dinainte. Tot ce pot spune e ca nu stiu neaparat de unde vine obsesia asta, dar trebuie sa recunosti ca multi de aici o au. Btw sper ca mai ai horizonul ala. Chitara aia recunosc si eu ca nu o avea tremolo dar merita. Provenienta obsesiei cred ca vine in primul rand fiindca si producatorii o promoveaza(ibanez rg, jackson aproape toate cu floyd) dar si fiindca lam vazut pe andrei rosulescu ce face cu floydul si desi eu ink nu pot face toate astea sper ca peste un an sa fiu in stare de ceva si sa pot hotara daca merita sa imi iau o chitara cu floyd. Pentru cei care vor o mica demonstratie am facut un attachement. A si andrei nu o dat tot ce are mai bun :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mehigh

Despre ibanez S520 ce pot spune. Forma aia e super faina si ma innebuneste chitara(a fost favorita mea inainte de esp) dar am auzit mai multe pareri. Un prieten bun si experimentat care are un ibanez prestige cu floyd lopro edge mi-a spus ca floydurile de pe S sunt printre cele mai rele. El spune ca mai bine imi iau un RG si schimb dozele in loc sa ma complic cu alte treburi. De pus mana pe un S nu am pus ink dar cand trec pe la mcmusic mai vb cu adi de acolo sa ma lase sa ma joc putin. Cu Jackson nu m-am jucat pana acum fiindca nu am avut ocazia. Despre ESP pot sa zic ca am cantat pe un ltd viper 50(cum e chitara lui pixy cred) dar cu dozele din fabrica si in combinatie cu un zoom 606 scotea un sunet c**os de tot scuzati expresia. Chitara asta m-a obsedat in primul rand fiindca it's a kirk hammett si apoi fiindca avea tot ce mi-as putea dori(doze bune emg hz(aceleasi doze(mai degraba zis doza) pe care le(o) are alexi pe chitara), floyd rose(de care imi faceam griji...), 24 taste, black color :) ). Keep posting guys. Poate ajungeti sa imi alegeti voi chitara visurilor :) . Who will be the lucky one...Hopefully me :)

 

Well, eu tot mi-o cumpar anu asta. Intr-adevar modelele mai vechi aveau floyduri ieftine, dar Ibanez S520 EX model 2005 (build for Metal) nu are floyd lopro, ba din contra are unul din cele mai meseriase sisteme la ora actuala: ZR bridge. Cei care au Ibanez cu ZR pot sa-ti confirme. Read all about it here ZR Bridge.

 

Nici eu n-am pus mana pe ea pana acum, dar tona de review-uri citite (vezi forumul http://ultimate-guitar.com) m-a convins ca asta e cel mai bun Ibanez la un pret <1000 coco.

Edited by Mehigh
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Off-topic: barbarossa, eu la inceput am avut floyd (nefiind o alegere personala) apoi am vrut Tune-o-matic, apoi din nou floyd... acuma le vreau pe amandoua :)

Link to comment
Share on other sites

haha pai si io...asa ca am o chitara cu punte fixa, una cu floyd non floating si alta cu floyd floating, in functie

de ce mood am... :)

cu toate acestea trebuie sa recunosc ca in cazul meu eu nu prea mai folosesc floydul, mai ales la ridicat notele, iar in rest usor usor il folosesc asa mai subtil, nu mai abuzez de dive bomb, tiger claw sau maimutzareli de genul asta.

cred ca majoritatea care se apuca de chitara viseaza la chestii gen heavy metal/speed/progresive etc insa cu trecerea anilor foarte multi ajung sa cante blues, fapt pt care apeleaza la chitari simple pana la urma gen fender sau gibson, fara floyd ,sustainer sau alte efecte ridicole care la inceput pareau foarte interesante gen pitch shifter, harmonizer, whammy, etc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.