www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Flaut


Guest Magnitude
 Share

Recommended Posts

Guest Magnitude

Ia ajutatima si pe mine un pic , unde as putea gasi niste lectii de flaut.Habar nu am cum se canta , unde se apasa etc..As vrea sa ma apuc cu un preten de putina muzica medievala, in combinatie cu chitara.Cei pasionati sau cei care canta sa posteze.Imi place foarte mult cum suna , puteti intalni in Dimmu Borgir piesa Stien , Moonspell cateva piese de pe ultimul album , Haggard in toate , Burzum.Sa vedeti cum suna numa.

Link to comment
Share on other sites

Se canta ca si la fuier.Toate clapele apasate suna nota cea mai joasa , toate deschise cea mai

inalta . Deocamdata invata sa sufli constant note lungi , e greu mai ales joase. O sa ametesti. Eu ma studiat flaut 6 luni dar m-am lasat ca nu aveam timp.

Cred ca gasesti metoda pe net cu google.

Deocamdata trebuie sa te obisnuesti sa sufli , daca sufli prea tare sunetul trece prin terta si cvinta mai apoi la octava mai sus .De acea trebe sa sufli foarte constant si controlat altfel " sare " tonul.

Intre timp faci rost de metoda sau profesor.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Guest L@dy_iceberg

skumpul meu ... cateva sfaturi pt inceput ... am fakut si eu 4 ani de flaut akum ceva ani buni ... iar primele lectii introductive vis-a-vis de flaut au fost acelea de a-ti controla suflul... pentru asa ceva nu ai nevoie neaparat de un flaut .. ci (ai sa razi asa kum am fakut-o si eu la vremea aceea) de o sticla ... si una de aia de bere e buna... dar cel mai indicat este sa fie ku gat lunguietz... eh .. dupa ce ai sticla respectiva... iti faci un ritm al suflului si pozitionarea buzelor pe gura sticlei ...suflii in sticla aia pana iti obishnuiesti plamanii ku "ideea de a sufla" .... deokamdata sfatul asta ti-l pot oferi

akum sa kontinui ku of-ul meu ... asa kum ziceam mai sus , am fakut 4 ani de scoala de muzica, am renuntat , iar akum as vrea sa ma apuk din nou de el mai mult ka hobby... este unul ditre cele mai deosebite intrumente dintre toate (no offense celorlalti fani al altor instrumente), ideea este ka trebuie makar sa am ceva lagat de pozitionarea degetelor pe note (am uitat komplet), niste sfaturi ku ce sa incep ,partituri, cantecele si alte acareturi ce tin de acest instrument.... orice info ar fi utila ... si inka ceva ... aveti idee daka in romania se gasesc flaute pentru stangaci ?:)... mi-e f greu sa cand pe unul pt dreptaci ... 10x guys....

Link to comment
Share on other sites

skumpul meu ... cateva sfaturi pt inceput ... am fakut si eu 4 ani de flaut akum ceva ani buni ... iar primele lectii introductive vis-a-vis de flaut au fost acelea de a-ti controla suflul... pentru asa ceva nu ai nevoie neaparat de un flaut .. ci (ai sa razi asa kum am fakut-o si eu la vremea aceea) de o sticla ... si una de aia de bere e buna... dar cel mai indicat este sa fie ku gat lunguietz... eh .. dupa ce ai sticla respectiva... iti faci un ritm al suflului si pozitionarea buzelor pe gura sticlei ...suflii in sticla aia pana iti obishnuiesti plamanii ku "ideea de a sufla" .... deokamdata sfatul asta ti-l pot oferi

akum sa kontinui ku of-ul meu ... asa kum ziceam mai sus , am fakut 4 ani de scoala de muzica, am renuntat , iar akum as vrea sa ma apuk din nou de el mai mult ka hobby... este unul ditre cele mai deosebite intrumente dintre toate (no offense celorlalti fani al altor instrumente), ideea este ka trebuie makar sa am ceva lagat de pozitionarea degetelor pe note (am uitat komplet), niste sfaturi ku ce sa incep ,partituri, cantecele si alte acareturi ce tin de acest instrument.... orice info ar fi utila ... si inka ceva ... aveti idee daka in romania se gasesc flaute pentru stangaci ? :lol: ... mi-e f greu sa cand pe unul pt dreptaci ... 10x guys....

 

Iti dau eu un sfat pentru inceput.

 

Uita-te la data inainte sa dai replay, topicul e mort de 4 ani :) !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.