www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Intonatie.


Guest CypherCod
 Share

Recommended Posts

Guest CypherCod

Am un Stratocaster si de curand am observat in majoritatea corzilor, in special la Sol. intonatia e putin "sharp" ceva mai sus decat ar trebui.

 

Ideea e ca nu prea mai am cum sa trag de bridge, mai ales la coarda Sol. fiind deja pana in capat.

 

Vreo idee ? 

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
Am un Stratocaster si de curand am observat in majoritatea corzilor, in special la Sol. intonatia e putin "sharp" ceva mai sus decat ar trebui.

 

Ideea e ca nu prea mai am cum sa trag de bridge, mai ales la coarda Sol. fiind deja pana in capat.

 

Vreo idee ? 

 

Mai slabeste-o din bridge (muuult) acordeaza si dupa umbla la intonatie...acuma daca gresesc, nu aruncati cu rosii :)

Link to comment
Share on other sites

Pai depinde de mai multe...In primul rand nu prea am inteles cum tragi tu de bridge...Probabil te-ai referit la cele 2 suruburi(pt fiecare coarda) care nu mai pot fi rotite??Eu de exemplu am observat diferente la intonatie inclusiv cand am incercat diferite grosimi de corzi(ceea ce e normal sa se intample).Am patit ca am umblat si la tensiunea din arcuri si mi-a schimbat destul de mult intonatia,asta dupa ce am incercat corzi de o grosime diferita fata de cele pe care le foloseam de obicei.Vezi daca ti-e bun si grifful,daca nu e putin concav.Si asta iti modifica intonatia

Link to comment
Share on other sites

Guest CypherCod

am "tras" de bridge prin cele doua suruburi, slabind cu cel de sus si rotind de celalalt pana am ajuns la capat.

 

problema sta totusi in acea coada Sol, piciorusul fiind tras complet pana la capat... si la fel cu celelalte, desi intonatia la ele e oarecum, decenta, tot am fost nevoie de-a lungul timpului sa trag de ele.

 

ok, intr-adevar am schimbat corzile recent de la un .010 .046 normal, la un .010 .052 cele de jos fiind mai groase, am fost nevoie sa trag ceva de arcuri sa revina bridge-ul la normal. oricum nu vad nici o diferenta cu ele slabite.

 

Probabil cu noile corzi tensiunea marindu-se la grif am observat o mica schimbare dar ma rog.. nu prea mare.. daca apas pe tasta 1 si pe sa zicem 15, distanta e cat sa introduc abia o cartela de metrou.. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

am "tras" de bridge prin cele doua suruburi, slabind cu cel de sus si rotind de celalalt pana am ajuns la capat.

 

problema sta totusi in acea coada Sol, piciorusul fiind tras complet pana la capat... si la fel cu celelalte, desi intonatia la ele e oarecum, decenta, tot am fost nevoie de-a lungul timpului sa trag de ele.

 

ok, intr-adevar am schimbat corzile recent de la un .010 .046 normal, la un .010 .052 cele de jos fiind mai groase, am fost nevoie sa trag ceva de arcuri sa revina bridge-ul la normal. oricum nu vad nici o diferenta cu ele slabite.

 

Probabil cu noile corzi tensiunea marindu-se la grif am observat o mica schimbare dar ma rog.. nu prea mare.. daca apas pe tasta 1 si pe sa zicem 15, distanta e cat sa introduc abia o cartela de metrou.. 

 

 

 

 

daca ai putea specifica in care parte ai TRAS ????/

 

Este confuz ce scrii.

 

La corzile noi calusul trebuie "tras" ca sa fie coarda mai ''lunga'' cum oboseste coarda ( materialul corzilor ) calusul trbuie mutat catre ''neck''

 

ca sa nu fie prea sharp cand montezi o coarda noua o tensionezi bine chiar peste acordajul normal numa sa nu rupi ceva ...cu simt ! ...apoi apesi puternic coarda inspre jos ca sa se framnga pe calus (apesi cu degetul sau cu o bucata de lemn) .ASstfel reduci ''bucla/sageata''( arcul de cerc) ce se formeaza in punctul de indoire in acest fel portiunea care oscileaza va fi mai scurta si intri pe zona de reglaj al calusului .

 

Sa mai descris de cateva ori .

Link to comment
Share on other sites

Guest CypherCod

Am pus cateva poze, ok se vede cum am dus pana la capat calusul aproape la fiecare coarda incercand sa ajung la o intonatie buna, dar raman corzile Sol si Re cu problema. La coarda Sol in tunner imi apare cu +15 cents sharp (la +50 e sol diez). 

Chitara e un Grosmann Stratfat defapt, presupun ca o sa aruncati cu bete :) la cat a valorat chitara e chiar ok dar vreau sa rezolv problema asta.

 

post-7095-1281516876_thumb.jpg

 

post-7095-1281516889_thumb.jpg

Edited by CypherCod
Link to comment
Share on other sites

uite care e problema, eu am avut-o cu un harley benton stiu ca si astea-s chitari de rahat, dar cu putina munca am rezolvat-o. eu n-am avut alta solutie decat sa deplasez griful, la mine trebuia catre chitara, adica sa scurtez lungimea chitarii, asa ca am luat din grif cam o jumatate de cm cu o raspila (doar din partea lemnoasa de jos, nu si din rosewood(fingerboard)si asa l-am putut deplasa in spate, inspre bridge, la mine asa era nevoie, acum nu mai falseaza. insa, la tine cred ca trebuie invers, probabil, nu-mi dau seama, dar daca e asa nu e mare lucru sa-l demontezi, sa astupi gaurile cu scobitori si aracet si sa-i faci altele si apoi sa-l montezi la loc.

Link to comment
Share on other sites

Guest alex36
uite care e problema, eu am avut-o cu un harley benton stiu ca si astea-s chitari de rahat, dar cu putina munca am rezolvat-o. eu n-am avut alta solutie decat sa deplasez griful, la mine trebuia catre chitara, adica sa scurtez lungimea chitarii, asa ca am luat din grif cam o jumatate de cm cu o raspila (doar din partea lemnoasa de jos, nu si din rosewood(fingerboard)si asa l-am putut deplasa in spate, inspre bridge, la mine asa era nevoie, acum nu mai falseaza. insa, la tine cred ca trebuie invers, probabil, nu-mi dau seama, dar daca e asa nu e mare lucru sa-l demontezi, sa astupi gaurile cu scobitori si aracet si sa-i faci altele si apoi sa-l montezi la loc.

 

 

Interesant ...

Eu as face exact pe dos . As incerca sa dau bridge-ul mai in spate cu 3-4 mm . Numai ca trebuie sa vezi inainte daca piesa de legatura dintre bridge si arcuri sa nu loveasca in corpul chitarii ( la o adica si asta se poate rezolva usor prin pilirea corpului ). Dupa care prin metoda mai sus mentionata poti sa muti cele doua suruburi de sprijin din fata tremolo-ului .

 

este decizia ta .

 

sa auzim de bine

 

not sharp , just in pitch .

Link to comment
Share on other sites

Am pus cateva poze, ok se vede cum am dus pana la capat calusul aproape la fiecare coarda incercand sa ajung la o intonatie buna, dar raman corzile Sol si Re cu problema. La coarda Sol in tunner imi apare cu +15 cents sharp (la +50 e sol diez). 

Chitara e un Grosmann Stratfat defapt, presupun ca o sa aruncati cu bete :) la cat a valorat chitara e chiar ok dar vreau sa rezolv problema asta.

 

post-7095-1281516876_thumb.jpg

 

post-7095-1281516889_thumb.jpg

 

 

Ok deci capatul opus dozei ...corect ptr o coarda noua

 

Si ? ai procedat cu ti-am scris mai sus ?

 

probleam mai mare o sa o ai pe primele pozitii ...1 si 2 ..

 

Deci,frange coarda pe calus asta-i rezolvarea .

 

Eventual incearca sa frangi coarda tensionata bine si la "nut" cat se poate , nu cu degetele ci cu o bucata de lemn de esenta tare apesi cat mai aproape de punctul de reazam //si la nut si la calus.

 

Daca este o greseala de fabricatie si pivotii sunt montati prea in fata in acest caz s-ar putea schimba acestia cu unii cu diametru mai mare .In acest fel automat tot bridge-ul trece mai catre spate.

 

Dar nu-mi vine sa cred ca nu este ok ...monteaza si "frange" corzile cum am descris.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.