www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Chitara Acustica


desperadu
 Share

Recommended Posts

Guest oZz the little guitarist

Salut!:)):lol:)

 

on toppic...,,Reconditionare Chitara Acustica"...dane mai multe detalii

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am o acustica veche - Reghin double six pe care vreau sa o reconditonez incet incet.

Am unele intrebari la care sper sa imi puteti raspunde voi, cei mai experimentati.

 

1. Pot transforma acustica mea intr-o electro-acustica? Un link cu o schema exemplificativa m-ar ajuta.

2. De unde pot sa cumpar grain filler, vopsea, lac pentru chitara (special pentru chitara). Magazinele din UK sau US nu trimit produsele astea pentru ca sunt inflamabile si in alte tari nu am gasit.

3. Care ar fi cea mai buna modalitate de.... demontare, as vrea sa o fac bucati ca sa pt lucra cum trebuie la ea.....

 

Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

Am o acustica veche - Reghin double six pe care vreau sa o reconditonez incet incet.

1. Pot transforma acustica mea intr-o electro-acustica? Un link cu o schema exemplificativa m-ar ajuta.

2. De unde pot sa cumpar grain filler, vopsea, lac pentru chitara (special pentru chitara). Magazinele din UK sau US nu trimit produsele astea pentru ca sunt inflamabile si in alte tari nu am gasit.

3. Care ar fi cea mai buna modalitate de.... demontare, as vrea sa o fac bucati ca sa pt lucra cum trebuie la ea.....

 

0. Cred cã mai întâi trebuie vãzut dacã se meritã recondiționarea. Costurile pot ajunge comparabile cu cele ale achiziționãrii unei chitare noi bune. [Evaluarea detaliatã a chitarei ar putea revela defecte majore: dezlipiri în corp, fisuri în fețe/laterale.]

1. Da, orice chitarã acusticã se poate transforma într-una electro-acusticã prin adãugarea unui traductor (senzor piezoelectric, sau microfon), care se gãseºte în pachete mai mult sau mai puțin uºor de montat. Uzual adãugarea traductorului necesitã gãurirea corpului pentru adãugarea mufei de conexiune la cablu.

2. Cred cã trebuie consultați specialiºtii. În oraºele mari existã ateliere ºi experți.

3. Vedeți rãspunsul "0". Dacã nu este doar dorința de "lucru manual" pe durata vacanței/concediului, ar merita consultat un lutier (mai) profesionist.

 

4. N-ar fi rãu dacã ați descrie un pic starea chitarei. Eventual cu fotografii.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa merite reconditioarea, chitara are o valoare sentimentala mai mare decat orice cost de refacere.

Vreau neaparat sa o fac eu chit ca imi mananca de 10 ori mai mult timp decat unui profesionist.

 

Cand ajung acasa o sa pun si niste fotografii, chitara nu e chiar in cea mai buna stare, are totusi vreo 30 si ceva de ani si a facut mai mult munte decat 90% din populatia Romaniei....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Vezi http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=43432

 

Daca este modelul asta griful este prins de corp cu cepuri, se pot taia si apoi transformi prinderea grifului in sistemul "bolt-on" adica cu suruburi.

 

Problemele pe care le am eu (probabil si tu) - fata chitarei nu este plana, probabil datorita lemnului de nu prea buna calitate care in timp a lucrat.

 

Lacul indicat este nitrolac, nu prea se mai gaseste.

In ceea ce priveste transformarea in electroacustica, cea mai simpla modificare este montarea unei doze piezo under-saddle cu sau fara preamplificator si cu jack-ul montat in locul end-pin-ului (cel de care fixezi cureaua).

 

P.S. Topicul asta isi are locul la "Despre chitara/DIY Minitehnicus"

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

In primul rand am marea rugaminte catre cei responsabili sa mute topicul in subforumul indicat de EugenRo2001.

 

In al 2-lea rand atasez pozele pe care tot m-am chinuit sa le fac.

Am desfacut ce se putea desface usor (desuruba) de pe chitara.

Griful pare ca are "trussrod" nu stiu daca pentru scopul meu este bine sau rau :).

 

Acum urmeaza primele nelamuriri de incepator (sau profan) in ceea ce priveste o reconditionare de chitara:

 

Cum dezlipesc griful de corpul chitarii? Pare ca nu are nici un surub din interiorul cutiei... pot sa incalzesc cu ceva zona de liptura ca sa il conving sa se desprinda mai rapid?

Vreau sa desprind si fata chitarii, la fel un sistem de utilizat ar fi de ajutor.

 

Momentan cam atat am de intrebat, incerc in continuare sa gasesc un magazin gen tewmac in Europa ca sa pot "accesa" si eu o gama de genul acela de vopseluri, grunduri, fillere, lacuri, etc...

 

PS: modelul chitarei este Reghin - Chitara Apollo cu 12 corzi - an de nastere 1972

post-15037-1282849245_thumb.jpg

post-15037-1282849273_thumb.jpg

Edited by desperadu
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e nevoie sa demontezi griful si nici fata chitarei.

 

Daca necesita reparatii si acestea nu pot fi facute prin soundhole, de obicei se scoate spatele, e mai simplu mai ales ca aceasta chitara nu are binding pe spate.

Cu un spaclu incalzit pe fierul de calcat se dezlipeste incet-incet din interior.

 

Griful la aceast model este montat cu cep si scobitura. Este mai dificil de demontat. Cel mai bine este sa tai cepurile si conversia la bolt-on prin inserarea de piulite incastrate (se gasesc la magazinele de bricolaj) si fixarea cu suruburi de corpul chitarei.

Link to comment
Share on other sites

Noroc, poate stiti ce pot face ca sa curat fata aceluiasi tip de chitara de lipiciul ramas dupa ce am dezlipit o chestie (abtibild?) de dimensiuni mari (10*20cm) lipita acum vreo 20 de ani - rezistent lipici si putina minte!!! -.

Am dezlipit doar o parte, foarte greu, si m-am oprit cand mi-am dat seama ca nu pot scapa de scarba aia de lipici (chestia lipita e ceva aparte , ca e o vopsea sau culoare fosforescenta aplicata nu pe carton, ci pe o folie metalica foarte subtire, iar pe asta era stratul de lipici)

Ca fata chitarii mele e mult mai frumoasa acum decat ce vad sub dracovenia asta lipicoasa, e alta problema, oricum, n-o sa lipesc nimic altceva in loc, asa ca nu-mi dati o idee de genul asta, chiar daca o fi patruns lipiciul in lemn.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.