www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Sa Imi Iau?


Guest MadaDumitru

Recommended Posts

Guest teo16

Buna tuturor. Sunt incepator si as dori sa imi cumpar o chitara acustica. Bugetul nu este unul foarte mare ( in jur de 300 lei ), dar nu vreau neaparat o chitara noua. Am intalnit insa o problema: sunt stangaci. Ma puteti ajuta si pe mine va rog cu un sfat? Cam ce chitara pentru mana stanga mi as putea cumpara cu acesti bani? Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

da, nu trebuie sa cheltui 90 mil pentru un ton bun... sunt unii care cheltuie peste 10.000 euro. asta e marea problema a chitaristilor romani, canta pe scule proaste care ii limiteaza si le deformeaza simturile. colegul de forum a specificat ca de 4 ani economiseste banii pentru sculele astea deci un e o pasiune de moment. si da, sculele scumpe sunt o mica/mare parte din cheia succesului. mergi la raliu cu dacia 1300 sa vedem daca face fatza la un evo lancer.

 

nu, felix, marea problema a chitaristilor romani e ca nu-i asculta nimeni...

Link to comment
Share on other sites

nu, felix, marea problema a chitaristilor romani e ca nu-i asculta nimeni...

...pentru ca nu sunt chitaristi ci poate un soi mai bizar de "afaceristi", pentru ca prefera sa-si arate sculele in loc sa cante, pentru ca se vad direct la televizor fara etapele intermediare, si asa mai departe.

Iar pentru initiatorul topicului: ia-ti o chitara modesta, la vreo 1000 de lei, un amp mai de kakat, vezi cum te intelegi cu ele si asa o sa realizezi singur ce o sa mai vrei pe parcurs. O chitara de jdemii de lei si un amp scump n-o sa le poti vinde la aceiasi bani in cazul in care ai sa constati ca nu ti se potrivesc. Treci prin fazele intermediare, nu incerca sa le ocolesti, ca ai toate sansele sa-ti dai singur tzeapa.

Edited by Nenea Rau
Link to comment
Share on other sites

te contrazic. in primul rand adevaratii chitaristi de la noi (vezi marius pop, weinberger, totu, gram, cel al lui banica, ca imi scapa numele si altii) nu isi etaleaza sculele, ci le freaca de le sar penele, pentru ca sunt scule normale pentru un artist de talia lor, nimic special, cu cateva exceptii vorbind de serii standard. si in fond daca din asta isi castiga banul nu vad de ce nu ar investi in asta.

apoi nu-i spui chitarist la orice tine o chitara in mana. asta vizavi de cei ce apar la tv/sunt cunoscuti. in rest daca unuia ii place sa o zdrangane la el in camera sau cu prietenii o data pe saptamana, nu vad care e problema sa isi ia ce isi doreste si cat il tine punga, si la o adica sa o si etaleze pe unde merge, daca asta vrea. pana la urma e cam acelasi lucru ca telefonul, ceasul sau masina.

 

sa incepi cu scule de cacao e gresit. cat de cat trebuie sa fii capabil sa iti dai seama cat te arde pasiunea asta si cel putin ceva decent sa iti cumperi. decent inseamna un amp in genul vox valvetronix mic si un squier/epi/vintage whatever. sa iti iei un startpack ibanez sau behringer e o greseala. cu cat ce iti iei e mai ieftin, cu atat sansele sunt mai mari ca banii aia sa fie aruncati pe geam si sa nu-i mai recuperezi cam deloc. cu cat iti iei ceva mai bun (in principiu mai scump) cu atat sansele sunt mai mari sa mai recuperezi ceva, desi trebuie sa fii constient ca doar unele marci de instrumente, de la un anumit prag de pret (aka scumpe) au sanse sa fie vandute la un pret relativ apropiat de cel al achizitiei.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa te contrazic barbarossa, dar tot cred ca e bine sa gusti un pic din toate. Nu zic sa incepi cu cele mai de ca*at instrumente, insa cu o chitara de 10-20 de milioane poti sa iti faci treaba 1-2 ani si sa intelegi exact ce cauti. Eu acuma stiu ca vreau sa raman pe un grif cat mai subtire si rapid, pe o chitara usoara si stiu cam ce branduri imi plac. Ori, daca dadeam 1500 de euro pe un gibson de 5 kille si ma trezeam punand mana pe un ibanez de 10 milioane si dandu-mi seama ca... Firar, imi place mai mult cum se simte la mana!

 

Acestea fiind zise, recunosc ca devine frustrant la un moment dat sa canti cu scule ieftine si nu e foarte educativ pentru ca, de multe ori, iti vine sa dai vina pe amp ca suna prost si nu pe mana ta, dar tot cred ca, daca nu incepi pe ceva modest, niciodata nu o sa ajungi sa apreciezi cu adevarat ce ai atunci cand o sa iti iei o chitara "mai scumpa".

 

Ah, am inceput sa aberez cam mult de la o vreme. Scuze RGC pentru postarile mele :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.