www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poor Fret Work?


Guest Thorgrim
 Share

Recommended Posts

Guest Thorgrim

Asadar am intampinat o problema si cred ca era defect din fabrica. Prima mea chitara electrica. Cand m-am apucat de sweepuri am constatat ca am dificultate in a emite sunetul de pe fretul 17. Mai sus ( respectiv mai jos ) de pozitia aceasta nu am aceasta problema. Banuiesc ca este defect de fabricatie datorita faptului ca am facut un bend usor la mi-ul subtire si am atacat coarda la pozitia a 17-a, si am constatat ca este mult mai usor de emis sunetul. Sa fie acesta defect de fabricatie? Coarda nu cred ca e ca de abia am schimbat-o.

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorgrim

este o chestie aproape insesizabila, si o intalnesc si la celelalte freturi, sunt usor tocite la corzile inalte, probabil asta e design-ul, dar n-am nici o problema cu el, iar la poza nu iese. Bridge-ul e non-locking tremolo FAT SAT 2.0 iar modelul chitarii este Ibanez GSA 60, am facut totusi o poza la bridge

 

guitarbridge.png

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorgrim
Este foarte probabil ca tasta 17 sã fie bãtutã prost.

 

Sa stii ca la asta ma gandeam si eu, Baumwolle, chitara am impresia ca este inca in garantie... oare mi se poate face un refret? e singura care imi afecteaza sweepurile, nu stiam de ce nu imi iese, si am incercat si acelasi pattern cu cateva pozitii mai sus si cateva mai jos... acolo e singura problema... jeez... what can I do :-<

Edited by Thorgrim
Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca la asta ma gandeam si eu, Baumwolle, chitara am impresia ca este inca in garantie... oare mi se poate face un refret? e singura care imi afecteaza sweepurile, nu stiam de ce nu imi iese, si am incercat si acelasi pattern cu cateva pozitii mai sus si cateva mai jos... acolo e singura problema... jeez... what can I do :-<

 

Verifici cu un obiect drept nu mai lung decat spatiul decesar pentru a acoperi trei taste in zona respectiva (o bucata dintr-o rigla de plastic este buna pentru inceput). o pui pe 3 taste consecutive si nu trebuie sa balanseze - daca balanseaza inseamna ca tasta din mijloc este mai sus. trebuie sa o pilesti putin sau sa o bati la loc (daca a iesit)

 

Pana atunci:

- mai salta bridge-ul

- regleaza-l sa stea mai orizontal

- verifica concavitatea tastierei (grifului) si eventual regleaz-o din truss-rod (s-ar putea sa fie prea strans)

- nu alerga dupa o actiune prea joasa la o chitara relativ ieftina

- du-o la cineva sa-i faca un setup profi (eventual o polizare a tastelor)

 

Ce intelegi prin sweep-uri. Sweep cu pana (sweep picking) sau sweep la nota?

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorgrim
Ce intelegi prin sweep-uri. Sweep cu pana (sweep picking) sau sweep la nota?

 

sweep-uri: sweep picking, sweep arpeggio

Link to comment
Share on other sites

este o chestie aproape insesizabila, si o intalnesc si la celelalte freturi, sunt usor tocite la corzile inalte, probabil asta e design-ul, dar n-am nici o problema cu el, iar la poza nu iese. Bridge-ul e non-locking tremolo FAT SAT 2.0 iar modelul chitarii este Ibanez GSA 60, am facut totusi o poza la bridge

 

guitarbridge.png

 

Buna poza se vede clar ca tasta 17 este mai jos decat tasta 18 ...hehehe

 

Probabil tasta 18 nu este batuta .Cu corzile demontate se poate incerca sa bati tasta cu un ciocan de 200 grame printr-o bucata de lemn de esenta tare ( bucata de parchet) .la majoritatea chitarelor ieftine ajuta.daca tasta nu a fost curbata dupa radiusul frettboard-ului anterior tastarii ne nasoala treaba ca dai intr-o parte si se poate ridica in partea opusa.Deci daca se ridica trebuie sa te duci la un lutier.Sau in garantie magazinul o duce la un lutier ca sa remedieze problema.( trebuie sa scoata tasta sa o curbeze dupa un sablon pe adiusul fretboard-ului apoi sa o bata la loc.

 

Nu se slefuieste nimic!!!! ,foarte mici diferente se vor egala dupa ce canti o perioada pe chitara ...se vor toci tastele frumos si nu vor mai "stopa" oscilatia.

 

Dar totusi in asemenea puncte exista si problema de "punct mort" datorata rezonantei corp+gat. daca ai un punct de maximum o mica "atingere " nu opreste sunetul dar il deformeaza si apar armonice diferite de cele ale sunetului pe taste adiacente ce iarasi nu este OK dar la unele "muzici" mai merge .

 

Dar poti avea puncte moarte unde nu sunetul nu prea "iese" . In functie de care doza este cuplata aceste "pozitii" se pot muta.

Deci nu-i intotdeauna de la "actiune" . In orice caz chitara trebuie reglata optim.

 

Intradevar intre o chitara buna si una proasta acets lucru este diferenta .O chitara buna suna in orice pozitie una de calitate mai slaba nu suna notele in orice pozitie de pe gat.Acest lucru poate veni de la rezonante/antirezonante din corpul chitarei din care cauza unele frecvente sunt scoase in evidenta altele se atenueaza .Adica nu suna "balansat" pe toate pozitiile.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.