www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica + Ce?


Guest john64
 Share

Recommended Posts

Guest john64

ce mai trebuie sa mai cumpar pe langa chitara ca sa fie functionala?

eu am acasa amplificator separat (200W) pentru boxele mele. il pot folosi si la chitara?

daca da, ce mai trebuie sa iau pentru a putea canta la ea: procesor.. pedala... altceva?

 

bugetul meu in total este de 1000 RON

 

aveti si cateva recomandari?

eu acum am o acustica (cant la ea de vreo 5 ani) si vreau sa trec pe electrica

Link to comment
Share on other sites

ce mai trebuie sa mai cumpar pe langa chitara ca sa fie functionala?

eu am acasa amplificator separat (200W) pentru boxele mele. il pot folosi si la chitara?

daca da, ce mai trebuie sa iau pentru a putea canta la ea: procesor.. pedala... altceva?

 

bugetul meu in total este de 1000 RON

 

aveti si cateva recomandari?

eu acum am o acustica (cant la ea de vreo 5 ani) si vreau sa trec pe electrica

 

Un cablu chit --->statie

Daca vrei sa canti acasa ca sa inveti nu cumpara numai un distors "VOX amplug" in jur de 150 Ron.sau construieste un 'Doctor Boogey" daca te pricepi la electronica oleaca.

In rest studiezi efectele din DAW-uri post recording asa ajungi sa cunosti cam de ce ai nevoie si la ce foloseste fiecare efect.In "help"-ul DAW-urilor de obicei au indicatii si ptr utilizare si setarea efectelor +gasesti si pe net .

 

Unele placi de sunet au si efecte DSP FX eu de exemplu am E-Mu de la Creative dar mai sunt si altele in afara de distors are efecte foarte bune ...distorsul este singurul efect mai slab dar pana la urma se poate folosi pana te hotaresti ce vrei si cum vrei sa sune cand vei canta in concert .

trebuie sa fii si realist deoarece unele efecte nu vor suna in concert ca si pe inregistrare acasa in casti sau pe instalatie HiFi Stereo deoarece PA-urile plus locatiile de concert nu au posibilitatile unui spatiu sonor de camera de auditie.

 

Asa ca ptr cwi 1000 RON sa cumperi o chitara cat mai buna.

Link to comment
Share on other sites

Cablu. Procesor. Amplificator.

In locul tau as lua un amplificator cu efecte incluse si footswitch , pentru a schimba intre efecte int imp util. Procesoarele micute , de studiu, au un dezavantaj: sunt destul de complicate si nu sunt utile in cantat live.Exista si procesoare de mari dimensiuni , dar costa mult mai mult .

Ca amplificatoare cu efecte (footswitchul il cumperi separata) ar fii:

-vox valvetronix(vt15 , vt 30 , vt50 , 100 depinde cati watti vrei sa aiba)-ala de 15 watti e 650 .

-orange amplification (http://www.orangeamps.com/products.asp?Action=View&ID=93 - ca exemplu)

- h&k

Link to comment
Share on other sites

Cablu. Procesor. Amplificator.

In locul tau as lua un amplificator cu efecte incluse si footswitch , pentru a schimba intre efecte int imp util. Procesoarele micute , de studiu, au un dezavantaj: sunt destul de complicate si nu sunt utile in cantat live.Exista si procesoare de mari dimensiuni , dar costa mult mai mult .

Ca amplificatoare cu efecte (footswitchul il cumperi separata) ar fii:

-vox valvetronix(vt15 , vt 30 , vt50 , 100 depinde cati watti vrei sa aiba)-ala de 15 watti e 650 .

-orange amplification (http://www.orangeamps.com/products.asp?Action=View&ID=93 - ca exemplu)

- h&k

 

dispune de 1000 RON nu are inca chitara doar vrea sa treaca la electrica in viitor .......

 

Nu canta niciunde (presupun) studiaza si incearca acasa

 

 

Un amplif de """15 W """ cu difuzor de nici un fel nu are sens sa-ti cumperi ptr acasa ,fiecare are un amplif la PC sau la ceva scule de auditie muzicala care sunt foarte bune ptr exersat acasa legat pe iesirea audio al prin PC -ului ....

Normal ca un combo GABRIREL de 15 W cu soua difuri Buldog ..sau .GreenBack..de 12" este altceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Mai mult ca sigur, Karpi se referea la combo-uri de 15W solid state, cu difuzoare de 8".

 

Un Handsome Devil depaseste bugetul de 1000 lei si este mult prea mult pentru acasa.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest john64

eu am statie acasa (la care am conectat boxele) si n'as mai vrea sa iau altul special pentru chitara

cablu am (il iau pe ala de la electroacustica)

 

pt afecte .. am sa ma uit pe net la tutoriale Dr Boogey, poate iese ceva

daca ai vre-un tutorial bun punel ;:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.