www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare


Guest blablatoday
 Share

Recommended Posts

Guest blablatoday

Salut azi de dimineata am gasit in fata blocului o balalaica si o domra as vrea sa le reconditionez...

 

Care sant etapele reconditionarii unei chitari ?

 

Ce parere aveti ? Cateva poza in partea de jos va multumesc pentru intelegere.

post-14623-1276497787_thumb.jpg

post-14623-1276497926_thumb.jpg

post-14623-1276497978_thumb.jpg

post-14623-1276498093_thumb.jpg

post-14623-1276498203_thumb.jpg

post-14623-1276498278_thumb.jpg

post-14623-1276498336_thumb.jpg

post-14623-1276498375_thumb.jpg

post-14623-1276498538_thumb.jpg

Edited by blablatoday
Link to comment
Share on other sites

Guest Elvis

Pai ar trebui dat jos ce a mai ramas din lacu ala vechi, pus altu nou da special pentru instrumente

Da au gatu drept?

Link to comment
Share on other sites

a venit din pacate nu stiu cu ce sa incep :) (

 

 

Vad ca ai gasit si o mandolina...

 

In primul rand examinezi instrumentele sa vezi daca au gaturile drepte, daca nu sunt dezlipite la imbinarea cu corpul, daca exista crapaturi, lipituri desfacute etc.

 

Dupa cum se vede in poze, trebuie sa inlocuiesti bindingul, sa cumperi sau sa fabrici nut-uri si bridge-uri la amandoua.

 

Cureti lacul vechi prin slefuire si apoi le relacuiesti cu nitrolac.

Cumperi mecanisme, corzi, le montezi si gata.

 

Dar.... balalaica nu are nicio legatura cu chitara, cea din poza are sase corzi, dar de fapt sunt trei grupate cate doua.

Link to comment
Share on other sites

Guest blablatoday
Vad ca ai gasit si o mandolina...

 

In primul rand examinezi instrumentele sa vezi daca au gaturile drepte, daca nu sunt dezlipite la imbinarea cu corpul, daca exista crapaturi, lipituri desfacute etc.

 

Dupa cum se vede in poze, trebuie sa inlocuiesti bindingul, sa cumperi sau sa fabrici nut-uri si bridge-uri la amandoua.

 

Cureti lacul vechi prin slefuire si apoi le relacuiesti cu nitrolac.

Cumperi mecanisme, corzi, le montezi si gata.

 

Dar.... balalaica nu are nicio legatura cu chitara, cea din poza are sase corzi, dar de fapt sunt trei grupate cate doua.

 

Salut in primul rand vreau sa iti multumesc pentru ajutorul dat si in al 2-lea rand vreau sa te intreb daca exista bindingul de vanzare si la ce pret e :)

O alta intrebare... nu stiu daca se vede in poze in unele parti lemnul este crapat cum pot sa le astup exista un chit ceva ?

Link to comment
Share on other sites

Binding-ul este o fasie de plastic, se gaseste de cumparat la firmele care vand materiale pt lutieri, ex www.stewmac.com.

Poti sa il faci si singur daca ai din ce sa tai, poti folosi ABS sau polistiren.

 

Crapaturile se lipesc nu se umplu cu chit.

O astfel de reparatie este muuult mai indicat sa fie facuta de cineva de meserie.

Daca totusi vrei sa le repari tu, inainte de a te apuca de lucru, cauta pe net si informeaza-te cum se face.

Link to comment
Share on other sites

Guest blablatoday

Ce inseamna mai exact gat drept ??? am pus poze si cu partea din spate... am cautat pe net si nu am gasit nimik despre gat drept...

Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna mai exact gat drept ??? am pus poze si cu partea din spate... am cautat pe net si nu am gasit nimik despre gat drept...

 

Verifici la imbinarea cu corpul daca imbinarea nu este desfacuta.

Te uiti in lungul lui sa vezi daca nu este curbat.Daca uitandu-te in lungul neck-ului vezi freturile in "evantai" inseamna ca este rasucit.

 

Iei o rigla si o asezi cu cantul pe freturi si verifici daca le atinge pe toate si verifici unde "aterizeaza" rigla pe fata instrumentului, in mod normal, in cazul de fata, nu ar trebui sa atinga fata.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Guest blablatoday

Prima etapa slefuire

 

Ce parere aveti? mai trebuie ?

 

Daca va uitati in partea frontala au ramas mici puncte albicioase trebuie sa insist sau e bine si asa?

Iar pe spata cred ca am cam exagerat finca in unele parti am ajuns la partea albicioasa a lemnului si in altele nu.

 

Conteaza toate astea va rog sa imi dati o mana de ajutor.

 

Nu am umblat la fretboard cum se curata mai multe detalii plz :)

post-14623-1276962268_thumb.jpg

post-14623-1276962345_thumb.jpg

post-14623-1276962417_thumb.jpg

post-14623-1276962477_thumb.jpg

post-14623-1276962540_thumb.jpg

post-14623-1276962610_thumb.jpg

post-14623-1276962836_thumb.jpg

post-14623-1276962943_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

salut,daca vrei sa obtii o suprafata cat mai neteda si egala si sa nu slefuiesti prea mult ceea ce e riscant in cazul in care instrumentele sunt din placaj, risti sa treci de statul de furnir de la suprafata, trebuie sa aplici un strat subtire de chit de lemn la culoarea celui existent care sa umple toate neregularitatile proces ce se numeste pore filling, apoi dupa uscare sa slefuiesti usor pana indepartezi chitul si ai o suprafata foarte fina ,chitul ramane numai in fisuri gauri spatii mari dintre fibre eu am folosit chit IMPA de diferite nuante pin, cires, stejar, mahon am gasit in magazinele cu accesorii pt mobila sau la baumax si alte magazine de profil, mai multe poti vedea chiar pe forum sunt multe proiecte de gen in desfasurare la sectiunea d.i.y. mult succes

Link to comment
Share on other sites

Guest blablatoday
salut,daca vrei sa obtii o suprafata cat mai neteda si egala si sa nu slefuiesti prea mult ceea ce e riscant in cazul in care instrumentele sunt din placaj, risti sa treci de statul de furnir de la suprafata, trebuie sa aplici un strat subtire de chit de lemn la culoarea celui existent care sa umple toate neregularitatile proces ce se numeste pore filling, apoi dupa uscare sa slefuiesti usor pana indepartezi chitul si ai o suprafata foarte fina ,chitul ramane numai in fisuri gauri spatii mari dintre fibre eu am folosit chit IMPA de diferite nuante pin, cires, stejar, mahon am gasit in magazinele cu accesorii pt mobila sau la baumax si alte magazine de profil, mai multe poti vedea chiar pe forum sunt multe proiecte de gen in desfasurare la sectiunea d.i.y. mult succes

 

multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

cum pot sa curat lacul si cum scot baritele de pe fretboard?

 

 

Freturile se scot incalzindu-e cu un letcon si cu ajutorul unui cleste special, asemanator cu un cleste de scos cuie.

 

In ceea ce priveste slefuirea suprafetelor, ai grija la fata instrumentului, daca slefuiesti prea mult vei subtia materialul ceea ce nu e bine.

Pe restul instrumentului trebuie sa slefuiesti pana cand suprafata are o culoare uniforma, daca nu indepartezi toate urmele vechi de lac dupa ce vei relacui aaspectul va fi neuniform.

Link to comment
Share on other sites

Guest blablatoday
Freturile se scot incalzindu-e cu un letcon si cu ajutorul unui cleste special, asemanator cu un cleste de scos cuie.

 

In ceea ce priveste slefuirea suprafetelor, ai grija la fata instrumentului, daca slefuiesti prea mult vei subtia materialul ceea ce nu e bine.

Pe restul instrumentului trebuie sa slefuiesti pana cand suprafata are o culoare uniforma, daca nu indepartezi toate urmele vechi de lac dupa ce vei relacui aaspectul va fi neuniform.

 

ce parere ai despre pozele de mai sus ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.