www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Benduri Dupa Fretul 12


Jake
 Share

Recommended Posts

Ai puncte moarte pe grif. Cred ca cel mai usor se rezolva prin ridicarea usoara (sau coborarea in unele cazuri) a actiunii corzilor (spatiul dintre corzi si grif). Nu stiu exact ce fel de bridge are chitara ta, dar banuiesc ca daca o ai de 3 ani stii cum sa ii reglezi actiunea.

 

daca le dau putin mai jos imi face fret buzz pe la tasta 7 , daca le dau mai sus e foarte incomoda la cantat... bridge-ul nu e fix, chitara are un whamy bar( cred ca asa ii zice) pe care l-am demontat de mult. Oare trebuie sa umblu la tija metalica din griff ? Atunci ar fi nasol, pentru ca am pierdut chieia care regleaza asta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest david_stevevai4ever

Pai aceeasi problema o aveam si eu la chitara veche, tastele sunt uzate sau puncte moarte pe grif , tot aia, ridica sau lasa corzile pana nu mai atingi cu coarda respectiva partea uzata a fretului. Daca ai chitara de trei ani s-a mai uzat si ea.

Link to comment
Share on other sites

Un coleg de al meu a avut si el o problema cu bendurile si nu numai(jackson js-1): avea 2 freturi in care notele erau moarte/mute. Era o problema de fret levelling in cazul lui. S-a rezolvat la lutier.

 

Nu e ceva iesit din comun ptr chitarele ieftine ca, controlul calitatii sa fie practic nonexistent.

Edited by Petrucci e tare
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.