www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

In Asteptarea Lui Gary Moore. Eu Unul Il Astept Din 1995


marcianpetrescu
 Share

Recommended Posts

Mie imi place mult Gary Moore.

 

stiu ca unora nu le place, spun ca este un vacar penal, care nu stie sa cante, ca baga prea multa viteza in solouri... ca e un impostor... ma rog... poate si invidia... :)

 

pentru cei carora le place... am gasit clipurile astea pe youtube. va las pe voi sa va bucurati de ele.

 

vizionare si auditie placuta. ne vedem la concert !

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=hWFonMn_KJY

 

http://www.youtube.com/watch?v=BsfggHwjaVg...feature=related

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Uva60CMMbX0

 

Link to comment
Share on other sites

la concertul lui Clapton intentionam un bilet ieftin, din ala de 140 lei... am mai gasit la 180 lei... din cate am vazut pe planul locatiei o sa stau lateral stanga fata de cum te uiti catre scena, undeva sus... dar daca nu o sa fie prea ok unghiul... poate o sa ma pot si plimba... poate o sa merg mai aproape de scena... sa vad si ce scule are nenea Clapton... mai ales ce amplificatoare...

 

oricum... la Gary Moore cred ca o sa-mi iau undeva in fata ... langa scena... sa aud cum rage amplificatorul lui... si sa-i vad mai de aproape adorabila mutra de buldog :)

 

oricum... NU SUNT DE RATAT si cei de la RICK ESTRIN & THE NIGHTCATS !!! la Hard Rock Cafe - 10 iunie 2010...

 

si ei sunt fabulosi si extrem de prietenosi cu publicul ... si poti sa stai cu ei pe urma, sa faci poze, sa discuti, sa iei autografe, etc...

 

ne vedem la concerte

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

stie careva la ce ora se intra in zone arena ?ca eu sunt din provincie si trebuie sa imi programez din timp :)

Link to comment
Share on other sites

ca sa nu existe interpretari dupa ureche !!!

 

mergi pe acest site si o sa gasesti TOATE DETALIILE si regulamentul despre cum se face accesul in locatia respectiva

www.emagic.ro

 

cauta cu atentie in toate sectiunile site-ului !!!!

 

bafta.

 

 

Gary Moore ruleaza :)

Link to comment
Share on other sites

SALUT ! ma grabesc sa postez impresiile STRICT personale !!!

 

Un concert de exceptie, DAR MULT PREA SCURT !!! RAMAN LA PAREREA CA ACEST MARE ARTIST MERITA SA AIBA UN CONCERT DOAR AL LUI ! Intr-un spatiu mai mare, gen Sala Palatului sau Polivalenta(ca altele nu avem... din pacate) unde sa-si faca numarul asa cum trebuie...

 

Desi era anuntat ca va incepe la ora 22:00, Gary Moore a inceput la ora 21:37...

 

Sunetul a fost bun si foarte bun... cel putin unde am stat eu... pe ecrane s-a vazut bine !

 

CHITARA A SUNAT DE BELEA !!! A fost si va ramane UNUL DINTRE CEI MAI BUNI CHITARISTI DE BLUES SI ROCK DIN INTREAGA LUME !

 

Trupa a fost ceas ! si nici nu-i de mirare...

 

A REVENIT dupa o pauza de 20 de ani - NEIL CARTER(clape, voce , chitara) - cu minus 50 de centimetri de par !!! Ce plete avea omul in 1987, cand a fost inregistrat acel concert legendar - WILD FRONTIER LIVE !!!!

 

La tobe - un adevarat - Darrin Mooney... cu basul - Jonathan Noyce(trecut si prin Jethro Tull !!!)

 

SURPRINZATOARE SELECTIA PIESELOR ! Putin, foarte putin BLUES ! MULT ROCK !!!!!! din ala adevarat ! cu multa nostalgie pentru anii '80 si acele albume care l-au facut faimos pe Moore !!! de cautat detalii pe - www.allmusic.com !!!

 

Iata si PLAYLISTUL de la Bucuresti:

 

OVER THE HILLS AND FAR AWAY - (de pe WILD FRONTIER - 1987)

THUNDER RISING - (de pe WILD FRONTIER - 1987)

MILITARY MAN - (de pe RUN FOR COVER - 1985)

DAYS OF HEROES - piesa noua de pe viitorul album

WHERE ARE YOU NOW - piesa noua de pe viitorul album

EMPTY ROOMS - (de pe Victims of the Future - 1983)

THE WILD ONE - piesa noua de pe viitorul album

BLOOD OF EMERALDS - (de pe AFTER THE WAR - 1989)

OUT IN THE FIELDS - single 1985(piesa scrisa impreuna cu Phil Lynott)

STILL GOT THE BLUES - (de pe STILL GOT THE BLUES - 1990)

WALKING BY MYSELF - (de pe STILL GOT THE BLUES - 1990)

*** bis - PARISIENNE WALKWAYS - single 1978/1979(piesa scrisa impreuna cu Phil Lynott)

 

Intr-un cuvant un show excelent !!! DAR FOARTE SCURT ! la cate piese de efect a avut omul asta pana acum...

 

Poate ca mai vine cat de curand... sa nu-l mai asteptam inca 15 ani !!! ca trebuia sa vina in 1995 !!! cine-si mai aduce aminte... ????!!!!???

 

am pus si cateva poze... cate au iesit cat de cat...

 

MIE MI-A PLACUT LA NEBUNIE ! I WANT MORE, pardon... I WANT MOORE !!!!

 

a consemnat... Marcian Petrescu :)

post-5714-1279491655_thumb.jpg

post-5714-1279491686_thumb.jpg

post-5714-1279491717_thumb.jpg

post-5714-1279491749_thumb.jpg

post-5714-1279491763_thumb.jpg

post-5714-1279491777_thumb.jpg

post-5714-1279491872_thumb.jpg

post-5714-1279492038_thumb.jpg

Edited by marcianpetrescu
Link to comment
Share on other sites

http://www.setlist.fm/setlist/gary-moore/2...y-7bd43ee0.html

 

o completare scurta la ce a scris Marcian.. setlistul este, se pare, acelasi pe care-l canta peste tot, cu sau fara Johnny Boy la bis. Dunluce si So far Away sunt introuri solo (asa reiese din verificarile mele superficiale).

 

A fost extrem de heavy (nu pare evident in filmari) si foarte 80's.. stilul ala specific de libertarte, sentimentalism si chitara care rupe tot. Nu credeam ca sa traiesc spiritul asta vreodata in vreun concert. Cum zic americanii 'i feel blessed'.

 

ce as fi vrut sa cante : don't believe a word

 

---

Putin despre formatiile romanesti ca tot le-am prins pe toate:

E.M.I.L : un pic superficiali dar misto. probabil under-rated dar daca nici ei nu se iau in serios prea tare..

Mono Jacks : i miss AB4. macar sa cante si din chestiile vechi. oricum, Doru e acelasi pt cine e fan.

Vita de Vie : ipocritii lu peste.. astia sunt formatie heavy sau grup de parodii pop? si sa ma frec pe mesa roadking, a sunat naspa desi overall au avut sound bun

The Moood : sa-si gaseasca alt vocalist ca instrumental nu-s chiar degeaba.

---

Despre Zone Arena.. e ok dar e la mama dracu (pt mine) si in teritoriu dinamovist. Daca nu ai masina e cam dificil. Poate si asta a contat alaturi de alegerea neinspirata a formatiilor din deschidere pentru numarul scazut de spectatori. Cred ca ar fi fost mai misto la Romexpo.

Link to comment
Share on other sites

ca o complectare... azi noapte eram cam obosit...

 

iata o lista cu ce as fi vrut sa mai aud in concertul lui Gary Moore...

 

Business As Usual - de pe DARK DAYS IN PARADISE(1997) - unul dintre albumele lui mult sub evaluate...

 

CITY OF GOLD + Why Does Love (Have to Go Wrong?) - de pe proiectul BBM(1994)

 

When the Sun Goes Down - de pe proiectul SCARS(2002)

 

I Loved Another Woman si/sau NEED YOUR LOVE SO BAD - de pe BLUES FOR GREENY(1995)

 

Separate Ways - de pe AFTER HOURS(1992)

 

WILD FRONTIER - de pe albumul cu acelasi titlu din 1987

 

THE WOMAN'S IN LOVE - de pe G-FORCE(1980)

 

si as mai putea continua...

 

poate data viitoare... sa fie cat mai repede...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

http://www.setlist.fm/setlist/gary-moore/2...y-7bd43ee0.html

 

o completare scurta la ce a scris Marcian.. setlistul este, se pare, acelasi pe care-l canta peste tot, cu sau fara Johnny Boy la bis. Dunluce si So far Away sunt introuri solo (asa reiese din verificarile mele superficiale).

 

A fost extrem de heavy (nu pare evident in filmari) si foarte 80's.. stilul ala specific de libertarte, sentimentalism si chitara care rupe tot. Nu credeam ca sa traiesc spiritul asta vreodata in vreun concert. Cum zic americanii 'i feel blessed'.

 

ce as fi vrut sa cante : don't believe a word

 

---

Putin despre formatiile romanesti ca tot le-am prins pe toate:

E.M.I.L : un pic superficiali dar misto. probabil under-rated dar daca nici ei nu se iau in serios prea tare..

Mono Jacks : i miss AB4. macar sa cante si din chestiile vechi. oricum, Doru e acelasi pt cine e fan.

Vita de Vie : ipocritii lu peste.. astia sunt formatie heavy sau grup de parodii pop? si sa ma frec pe mesa roadking, a sunat naspa desi overall au avut sound bun

The Moood : sa-si gaseasca alt vocalist ca instrumental nu-s chiar degeaba.

---

Despre Zone Arena.. e ok dar e la mama dracu (pt mine) si in teritoriu dinamovist. Daca nu ai masina e cam dificil. Poate si asta a contat alaturi de alegerea neinspirata a formatiilor din deschidere pentru numarul scazut de spectatori. Cred ca ar fi fost mai misto la Romexpo.

Glumesti! Eu personal am ramas surdomut dupa concertul asta! Au cantat bine toti, ce Dumnezeu.. Dar Gary Moore a fost cel putin "fenomental" Ce-i drept nu stiam chiar toate cantecele, dar am ramas socat de cum poate omul asta sa cante la chitara. Uimitor!

Link to comment
Share on other sites

Marfa cantarea in forta a lui Gary Moore. Multi ne asteptam sa cante mai mult, ca timp si ca hit-uri (dovada a fost reactia fantastica a publicului la putinele blues-ane de mare angjament).

 

Sunetul: ZID (dar ma rezum aici la sunetul chitarei, fiindca as fi preferat bass-ul ala mai pregnant; am stat pe linia mixer-ului, ca sa nu las loc de interpretari). Si cum isi facea el tonurile diverse mai mult din "volume pot", adevarat meserias

 

Tobarul a cantat cu un singur "TOM", dar cu doua cazane, foarte interesant.

 

E.M.I.L. sunt niste adevarati pe ska-punk; antreneza foarte repede si se implica si emotional dar mai ales pastreaza spiritul ala non-comercial de gasca de prieteni, mai ales ca ei sunt proprii lor producatori. Si-au bagat picioarele in casele de discuri (prietenii stiu de ce ...)

 

Eu nu ma feresc sa ii incurajez pe unde pot, le sustin cauza si le cumpar albumele: bravo Baieti!! cu "B" mare

 

La cat de putina lume a fost, totusi, tind sa cred (sper sa fiu contrazis de viitor) ca n umai pupam Gary Moore prea curand.

 

Rock on!

Link to comment
Share on other sites

legat de publicul mai putin numeros...

 

posibil sa fie din cauza crizei... posibil sa fie din cauza locatiei... posibil sa fie din cauza caldurii mult prea mari si a deschiderii adevarate a sezonului estival(dupa multele zile de ploi...)

 

cum am mai spus... GARY MOORE NU MERITA UN CONCERT INTR-UN FESTIVAL DE ACEST GEN !

 

trebuia sa aiba doar concertul lui intr-o sala de cca. 4000-5000 locuri... ASTA NU AR FI DUS LA UN PRET AL BILETELOR PREA MARE !!!

 

ma rog... urmatorul lui concert poate ca va fi organizat in alte conditii si de catre alti organizatori si in alta locatie...

 

E BINE CA A FOST ACEST CONCERT, chiar si dupa 15 ani de asteptare !

 

fericiti cei care au fost la concert !

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul
cum am mai spus... GARY MOORE NU MERITA UN CONCERT INTR-UN FESTIVAL DE ACEST GEN !

 

trebuia sa aiba doar concertul lui intr-o sala de cca. 4000-5000 locuri... ASTA NU AR FI DUS LA UN PRET AL BILETELOR PREA MARE !!!

 

Prietene, calmeaza-te.

 

Cum am mai spus si-ntr-un topic legat de Satch, Gary Moore nu umple astfel de sali, deoarece nu-i un concert pentru masa larga, ci pentru chitaristi, cunoscatori si cativa nostalgici.

 

Credeti-ma ca daca tinea cineva sa-l vada pe Gary Moore nu-si punea problema ca "frate, nu ma duc ca-s E.M.I.L. si Vita in deschidere si mai e si departe".

 

Deci, s-o lasam moarta. Nu a fost vina locatiei sau a faptului c-a fost un festival, ci a lipsei de interes.

Edited by Nihilistul
Link to comment
Share on other sites

mai degraba faptul ca anul acesta foarte multi artisti au venit pentru prima oara in romania. Clapton, AC/DC sunt doar cateva exemple si daca stai sa aduni cat dai pe un bilet, pai ajungi la un salariu mediu din romania.

 

Tva crescut, reducerea salariilor, cum sa te mai gandesti si la altceva cand cum iesi de la munca gandul iti este numai la rate de platit, intretinerea, stai ca masina necesita reparatii. Se mai mira cineva ca Romania a ajuns la fundul prapastiei?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.