www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bridge Doctor Self Made


EugenRo2001
 Share

Recommended Posts

Cum scriam in topicul despre Sigma

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=46824

am avut nevoie de un dispozitiv Bridge Doctor.

 

Acesta se foloseste in cazul chitarelor acustice care sufera de bridge rotit.

Rotirea bridge-ului duce la cresterea actiunii si la stricarea intonatiei prin scurtarea corzilor. Incet-incet poate duce la dezlipirea bridge-ului cu sau fara rupturi in fata chitarei.

Aceasta problema apare la chitarele acustice - corzi de otel - datorita sarcinii mari.

 

Deoarece mie imi place sa fac lucrurile cu mana mea, am trecut la realizarea dispozitivului.

Pe site-ul StewMac sunt niste poze si niste dimensiuni aproximative ale "doctorului".

 

Chitara are deja doua gauri in bridge pentru doua suruburi de fixare, gaurile sunt acoperite cu doua puncte de imitatie de sidef. Asta se intalneste la multe chitare, unele au gaurile mascate cu dopuri de lemn.

Eu unul nu am vrut sa mai dau inca o gaura in bridge si in fata chitarei asa ca am modificat proiectul si am folosit gaurile si suruburile existente.

 

Pentru asta am facut o piesa in forma de Y din textolit

 

post-13221-1275646939_thumb.jpg

 

Blocul l-am facut initial din molid dar apoi am salvat de la cosul de gunoi un tocator din lemn de bambus si l-am folosit pentru a face alt bloc, cel din bambus a iesit mai usor decat cel din molid

 

post-13221-1275647057_thumb.jpg

 

Efectele "artistice" ale piesei din bambus sunt voite, initial tocatorul era facut din bete lipite cu culorile alternate, cand am lipit intre ele pentru a obtine grosimea necesara am alternat si eu culorile si a iesit ce se vede :)

 

Tija am facut-o tot din bambus din acelasi tocator. Iata si dispozitivul asamblat

 

post-13221-1275647255_thumb.jpg post-13221-1275647278_thumb.jpg post-13221-1275647334_thumb.jpg

 

Si instalat in chitara

 

post-13221-1275647376_thumb.jpg post-13221-1275647401_thumb.jpg

 

Dupa cum se vede am facut niste decupaturi pentru a usura ansamblul.

De ce? Deoarece cu cat mai multa masa este adaugata la bridge cu atat se reduce volumul sonor si basii.

Bridge Doctorul compenseaza asta prin tija care se sprijina pe endblock transmitand vibratiile.

Edited by EugenRo2001
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.