www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cumparaturi Ebay


Guest Dam

Recommended Posts

Salut!

 

Vreau sa cumpar de pe ebay cateva lucrusoare gen corzi , pene de chitara , stative, etc.Poate sa ma lamureasca cineva va rog daca trebuie sa platesc taxe vamale pentru astfel de lucruri? Am inteles ca nu platesc daca valoarea coletului nu depaseste 45 de euro .In cazul meu este bine caci nu face atat.Daca a mai avut cineva tangente cu ebay sau daca sunteti la curent cu astfel de chestii :) please help.

Link to comment
Share on other sites

 Multumesc mult.Pentru o clipa m-am speriat pentru ca am gasit multe lucruri folositoare pe ebay la un pret extrem de mic. :)

Multumesc inca o data pentru raspuns 

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Vreau sa cumpar de pe ebay cateva lucrusoare gen corzi , pene de chitara , stative, etc.Poate sa ma lamureasca cineva va rog daca trebuie sa platesc taxe vamale pentru astfel de lucruri? Am inteles ca nu platesc daca valoarea coletului nu depaseste 45 de euro .In cazul meu este bine caci nu face atat.Daca a mai avut cineva tangente cu ebay sau daca sunteti la curent cu astfel de chestii :) please help.

exista taxe vamale, unele lucruri sunt taxabile, altele nu

dar da din cate mi-au spus cei din vama orice ai avea sub 45 eur nu platesti, in rest daca e taxabil te vor taxa

 

Exista unele firme (notabil Stewart-MacDonald) care nu stiu ce magie lucreaza, ca nu trec pachetele de la ei prin vama indiferent de suma (cel putin experienta mea). Totul depinde de cum completeaza vanzatorul declaratia vamala cand trimite pachetul, si de vamesul de la oficiul postal vamal de care apartii.

stewmac trimite in europa din polonia daca imi aduc bine aminte

Link to comment
Share on other sites

 Peste tot pe net scrie ca daca valoarea coletului este sub 45 de euro nu platesti taxe vamale.Nu stiu ce sa fac acum.Mi-e cam frica sa nu imi vina vreo 100 de dolari  taxele vamale ca am ...scuzati expresia " belit-o "

Link to comment
Share on other sites

 Peste tot pe net scrie ca daca valoarea coletului este sub 45 de euro nu platesti taxe vamale.Nu stiu ce sa fac acum.Mi-e cam frica sa nu imi vina vreo 100 de dolari  taxele vamale ca am ...scuzati expresia " belit-o "

adevaru e ca eu am comandat odata ceva care o costat 2$ si a scris pe pachet ca valoare e 100$ si marcata ca gift, o fost asshole ala care o trimis, o fi vrut sa se laude ca mi-o trimis ceva da o zis ala de la vama ca nu ii pasa daca e gift sau nu asa ca o trebuit sa vorbesc cu una sa scoata mama ei din vama pachetu "pe sub mana"

Link to comment
Share on other sites

 In primul rand ca sa va explic de ce am apelat la ebay : Vreau sa cumpar un tuner de chitara care costa 3 dolari cu tot cu transport , suporturi de perete pt chitara care ma costa 4 dolari fiecare , apoi vreau 2 pick holder-e care costa 2 dolari impreuna si mai vreau niste inlay-uri de chitara care costa  5 dolari. Pe chestiile astea in orice magazin din romania voi da mai mult de un milion , insa pe ebay dau doar 14 dolari aproximativ 500 de mii.Mi se pare mult mai avantajos insa acum ca am auzit de taxele vamale ...

 

 

Ma rog , ce sa mai spun acum....asta e tara in care traim si se mai intreaba de ce pleaca lumea din tara.Uite de asta , ca peste tot dam numai de restrictii si taxe mari.

Edited by Dam
Link to comment
Share on other sites

 Am mai gasit ceva in legatura cu Ebay in Germania.Aici nu se platesc taxe vamale , este adevarat?

Link to comment
Share on other sites

Pai atunci m-am scos.In Uk pare ca preturile sunt cam la fel

 

Dau comanda produselor in seara asta.Sper sa nu am surprize. 

Edited by Dam
Link to comment
Share on other sites

Ca sa revenim asa la repezeala, pachete din HK, pachete din state , pachete din Australia unele cu sume peste 600$. Nu am platit nici o letcaie si nici nu am pe nimeni la vama!

Max cum s-a scris pe aici 5 ron taxa de depozitate daca am intarziat mai mult de o saptamana.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Mare e gradina Domnului ....

 

Se vorbeste/scrie mult si prost. In final nimeni nu mai intelege nimic.

 

NU inteleg de ce nu-ti activezi tu sangele din "instalatie" si da comanda aia odata!! ce poa' sa se intample? mai ales ca @red si altii ti-au aratat concret cam la ce te poti astepta, ca maximum de taxe.

 

Asa ca nu inteleg de ce atat furtuna intr-un pahar cu apa, mai ales ca s-a tot discutat si re-discutat topicul.

 

Baga mare, marca banu, verifica apoi casuta postala si aia e!!!

 

Mult succes!

 

PS: Poti cere inchiderea topicului, dupa ce lamurirea e deplina!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Aici Prezent

Salut,

 

Vin si eu cu o rugaminte pentru lamuriri din partea celor cu experienta mai mare in cumparaturi de pe ebay.

 

1. Am vazut un urmatorul bass pe ebay.

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...#ht_3404wt_1137

 

2. Am un prieten in state care vine in 2 saptamani in Romania.

 

3. I-am trimis urmatorul mesaj tipului ce vinde basul (e din canada)

 

Hello there,

 

I'm from Timisoara, Romania and I'm interested in the 30th Anniversary

Music Man.

I have a valid PayPal account and an friend of mine lives in Pittsburgh, Pennsylvania.

My question is if i can pay for the item and the shipping to a specified address in Pittsburgh, because he will come to visit Romania very soon.

 

Thank you very much,

Looking forward for your answer,

 

4. Primesc urmatorul raspuns:

 

Your friend's address is not a verified address on your Paypal account. Why don't you send a payment for the Buy It Now Price + shipping to my Paypal address of jamesplynch@shaw.ca If you send the money as a GIFT Payment I will ship the bass to your friend. Jim Lynch

 

Ce sa inteleg de aici ca nu pot sa fac cumparaturi chiar daca am cont de paypal atata timp cat adresa de PayPal e cea din Romania?

Si la ce se refera prin Gift Payment, e un fel skip la ebay, si merg pe incredere, si nici nu pot sa ii dau feedback ulterior pe ebay? sau?

 

Scuzati postul mai lung si eventualele greseli in abordare.

Mersi fain

Link to comment
Share on other sites

Ca sa revenim asa la repezeala, pachete din HK, pachete din state , pachete din Australia unele cu sume peste 600$. Nu am platit nici o letcaie si nici nu am pe nimeni la vama!

Max cum s-a scris pe aici 5 ron taxa de depozitate daca am intarziat mai mult de o saptamana.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

la ce posta?

 

....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.