www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Pedala


Guest m1ckey
 Share

Recommended Posts

Guest m1ckey

acum detin doua pedale, un metal zone si un wah...in curand o sa imi achizitionez un boss ns-2...problema e ca nu stiu unde sa il pun, am vazut ca pe langa in si out mai are si send/return...ma puteti lamuri si pe mine ?

 

 

 

 

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Chitara->Wah->MT-2->(input)NS-2(output)->Amp

 

Wah poti pune si dupa distors, eu asa il folosesc mai nou, suna mai vocal chiar daca e putin mai subtire tonul.

Iti recomand la MT-2 daca stii un electronist, sa iti scoata/schimbe doar 3 piese din el(sau stii tu sa manuiesti un letcon/pistol de lipit), si va suna mai bine,scoti acel sharpness enervant de metal zone din fabrica:

 

Condensatorul C35 : se scoate complet

Condensatorul C34 : se inlocuieste cu valoarea de 0.047uF

Condensatorul C25 : se scoate complet

 

 

NS-2 il setezi asa in cazul acesta(cu threshold nu neaparat la maxim,eu il am la maxim pentru ca am overdrive+boost activate simultan; trebuie testat):

 

poze.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pedala de distors(sau boost) si pedala wah se pun deobicei inainde de preamp, deci treci chitara prin ele, apoi in input-ul ampului(de preferat pedala wah sa fie prima, deoarece semnalul vrei sa-l modifici inainte sa il alterezi cu vreun efect). Noisegate-ul il pui in functie de necesitate. Daca chitara scoate zgomotul(doze single coil, sau doze mai slabe cu zgomot de fond), il pui inainte de wah, daca zgomotul vine din pedala de distors, il pui inainte de pedala de distors(dupa wah), daca zgomotul vine din preamp-ul ampului, il pui in fx loop.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
de preferat pedala wah sa fie prima, deoarece semnalul vrei sa-l modifici inainte sa il alterezi cu vreun efect

 

Cum vine asta ? "Il modifici inainte sa-l modifici" ??? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Ce nu ai inteles? Era vorba de pedala wah in propozitie. Semnalul vrei sa il modifici cu pedala wah inainte sa il alterezi cu alt efect.

 

1. Am inteles eu ce vroiam sa spui, ideea era ca exprimarea era cam ... inepta. Dar mersi de lamurire, oricum.

2. "Vrei" ? Cine anume ? Eu ? Nu mersi, mi se pare ca un wah suna mai bine dupa un distors.

 

Intrebarea urmatoarea ar fi "de ce vrei ?" (tu, nu eu). Ce se intampla daca schimbi ordinea ? Sunetul capata o aroma neplacuta ?

Link to comment
Share on other sites

1. Am inteles eu ce vroiam sa spui, ideea era ca exprimarea era cam ... inepta. Dar mersi de lamurire, oricum.

2. "Vrei" ? Cine anume ? Eu ? Nu mersi, mi se pare ca un wah suna mai bine dupa un distors.

 

Intrebarea urmatoarea ar fi "de ce vrei ?" (tu, nu eu). Ce se intampla daca schimbi ordinea ? Sunetul capata o aroma neplacuta ?

 

Mie imi place mai mult cum suna inainte. Nu am chef sa ma cert cu tine pe tema asta, nici nu cred ca are rost, e o chestie stupida. Nu exista o regula unde sa-l pui, ci unde ti se pare tie ca suna mai bine. Majoritatea spun ca suna mai bine inainte, da nu inseamna ca asa si tr sa fie. De aceea am spus chestia asta mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.