www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Numele Formatiei


Guest Raskolnikov
 Share

Recommended Posts

Guest Raskolnikov

Ii rog pe cei ce stiu povestea numelui unei formatii cunoscute, si in special pe cei care activeaza intr-o formatie al carui nume are o istorie, sa ne-o spuna.

 

Incep eu cu Fleetwood Mac.

Peter Green a inregistrat o piesa instrumentala impreuna cu bateristul Mick Fleetwood si cu basistul John McVie pe vremea cand toti cantau in John Mayall's Bluesbreakers. Pentru nu stia cum sa denumeasca piesa, Peter i-a zis Fleetwood Mac - dupa numele celor 2 cu care a cantat.

Mai tarziu cand a fondat propria lui formatie (tot impreuna cu cei 2 instrumentisti) a denumit-o dupa numele piesei.

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

Metallica

 

Dupa ce James a raspuns la anuntul lui Lars pt chitarist si dupa cateva repetitii (prin 81 mi se pare) Lars cauta nume de formatie. Un prieten de al lui tocmai lansase pe piata o compilatie de hituri metal de la acea vreme intitulata sugestiv Metallica :) . Au stabilit ei o intelegere, ceva, si numele i-a revenit trupei lui Lars...

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Pink Floyd - Numele a fost dat formaţiei de către Syd Barrett. Vine de la doi bluesmeni preferaţi ai acestuia, Pink Anderson şi Floyd Council (n-am reuşit să găsesc nimic de la ăştia, doar două fotografii cu ei, dar în mod sigur cei doi nu au nimic în comun cu stilul psihedelic al formaţiei). Aici se găsesc fotografiile celor doi: http://support.uni-oldenburg.de/~floyd/eng...dix/realpf.html

 

Black Sabbath - Geezer Butler (parcă el) avea nişte vise ciudate cu satan şi alte drăcii, de unde şi prima melodie a formaţiei, cu tema aia destul de morbidă. În vremea aia (cam prin '69) rula prin cinematografe un film cu numele Black Sabbath, de unde numele melodiei şi implicit al formaţiei (care s-a schimbat din Earth în Black Sabbath). Take a look here: http://www.black-sabbath.com/gallery/misc/movie

Link to comment
Share on other sites

Black Sabbath - Geezer Butler (parcă el) avea nişte vise ciudate cu satan şi alte drăcii, de unde şi prima melodie a formaţiei, cu tema aia destul de morbidă. În vremea aia (cam prin '69) rula prin cinematografe un film cu numele Black Sabbath, de unde numele melodiei şi implicit al formaţiei (care s-a schimbat din Earth în Black Sabbath). Take a look here: http://www.black-sabbath.com/gallery/misc/movie

in last supper parca (sper ca nu fac vreo confuzie) spuneau ca si-au schimbat numele (earth) si in urma unui incident destul de neplacut.. coincidea cu al unei trupe mai pop-ish si au fost huiduiti la un concert cand lumea se astepta sa ii vada pe respectivii.. (spinal tap deja-vu here)

 

although.. wikipedia zice ca in august '68 isi ziceau Polka Tulk Blues Band (soon shortened to "Polka Tulk")

 

later evrika edit: Apparently, there was another band touring England with the name of Earth as well, and that led to a club booking "Black Sabbath Earth" when they meant to book the other band, which played music that was NOTHING like our lads play. Led to a very confused band and audience. It was from that gig that led the band to change their name to something that would definitely NOT be confused with something else, hence the name Black Sabbath was born.

Edited by jules
Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

Pearl Jam

eddie vedder declara la inceputurile carierei ca numele 'pearl jam' a fost inspirat de o strabunica gospodina care avea o reteta speciala de gem (jam) de peyote. alta teorie ar fi ca unul din membrii formatiei vroia neaparat cuvantul 'pearl' in nume, pentru ca suna bine.. si au adaugat pur si simplu 'jam', de la chestia aia pe care o fac muzicienii.

..iar alta teorie... ar fi ca pearl jam e un alt nume pentru.. asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

O mica lamurire asupa numelui Metallica :)

 

De fapt Lars a "furat" numele de la Ron Quintana.Acesta se pregatea sa scoata o revista si i-a cerut o sugestie lui Lars pentru nume.Ron avea in minte cateva nume, printre care si Metallica.Astfel Lars ii sugereaza acestuia un alt nume, "pastrand" numele Metallica pentru viitoarea sa trupa...

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

mmm, bun peyote...

topicul asta devine un fel de emisiune vh1... the really bad ones...

 

Da, ai dreptate … cred ca un topic «Nume penale de formatii – the story behind» ar avea mai mare succes.

Link to comment
Share on other sites

Pe 28 august 1988 in cadrul unui spectacol aviatic a avut loc un accident la baza aeriana americana Ramstein din Germania.. au fost cel putin 70 de morti si sute de raniti ce au avut nevoie de amputari ale membrelor dupa ce a avut loc ciocnirea in aer a 3 avioane, acestea prabusindu-se in publicul spectator. La fata locului nu se aflau echipajele necesare pentru a interveni in cazul unui asemenea posibil dezastru, iar cele cateva prezente nu erau dotate mai deloc. A fost un haos total in care Armata SU(gemp..)A, ca de obicei, nu a respectat normele impuse si a refuzat sa-si accepte vinovatia sau acordarea oricaror forme de despagubiri catre victimele implicate sau familiilor acestora.

Prin dublarea "m"-ului numelui localitatii rezulta un cuvant interesant in contextul dat, el insemnand "parapet".

Stiti cine sunt Rammstein.

Edited by Geiger
Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

don't like it don't click on it geez carcotasii astia

eu nu stiam cum au ajuns rammstein sa se cheme rammstein, dar acum ca stiu sunt mult mai fericita.

:):)

Edited by miriapod
Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Red hot chili peppers..initial se chemau "Tony Flow and the Miraculously Majestic Masters of Mayhem",insa il considerau cam lung si pompos si s-au gandit la un alt nume combinand alte nume celebre din blues si jazz:Louis Armstrong and his hot five,Jelly Roll Morton and the Red Hot Peppers,Chilly Willy and the Red Hot Peppers :)

Si Incubus..se pare ca numele a fost ales la nimereala de catre Mike,chitaristul trupei,cautand intr-un dictionar :)

"The band's name may seem a peculiar choice to fans, as an incubus is a type of demon that, in mythological lore, lured women to bed and impregnated them. The story behind the name is that the band needed to think of a name hours before their first show and, after a few failed choices, Mike looked in a dictionary and chose "Incubus" almost at random. Mike says that the name was chosen because it sounded silly; Brandon holds that it was chosen because they were teenagers and the definition had the word "sex" in it. "We really didn’t want to rape women in their sleep. But, we were fifteen and it seemed harmless to us then, and we never changed it," says the band. "

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

@raskolnikov: merci ca te iei de mine :)

 

in primul rand vad oarecum inutila ideea asta, acum ca stiu de unde si-au (de fapt stiam fiecare exemplu) luat numele, nu pot sa spun ca ascult cu alte urechi muzica lor, sau ca ii percep altfel pe oamenii care au facut-o. so e inutil.

 

in al doilea rand, threadul cu nume penale de trupe a fost o gluma pe care lumea a luat-o ca atare, ca dovada ca si dupa x luni lumea posteaza inca pe el. chill out

 

in rest toate cele bune si iti urez sa ajunga si threadul asta cel putin la fel de stufos si informativ ca al meu :)

 

Nu m-am luat de tine sau de topicul tau in mod special. Vroiam doar evidentiez ca subiectele mai "scandaloase" au mereu mai multa trecere. Totusi, eu nu cred este inutila cunosterea unui amanunt din viata unei trupe sau a unui artist, in cazul nostru - cum si-au dat numele. De multe ori aceste detalii te fac sa le intelegi mai bine muzica si, DA, sa o asculti cu alte urechi.

 

De exemplu cand afli ca Syd Barret si-a denumit formatia dupa numele a 2 bluesmeni nu asculti cautand elemente de blues primele albume de Pink Floyd? Cand afli ca numele Rammstein are legatura cu accidentul de la baza americana Ramnstein nu esti tentat sa cauti conotatii antiamericane in textele lor? (Bineinteles ca in cazul din urma tre' sa stii germana).

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

@quickinfo: la inceputul anilor 90, trupa metallica a dat in judeca o fabrica din germania care avea acelasi nume. problema e ca fabrica era cu in jur de 100 de ani mai veche decat formatia. nu stiu cine a castigat, dar oricum, este o istorioara haioasa

 

aha, mai invioreaza plictiseala de aici :) b-(

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest mykaLreborn

"metalica" [cu un singur "l"] e o marca romaneasca de argaze. am eu unul acasa si vecinul meu la fel.

stiu povestea numelui unei formatii dar sa promiteti ca nu aruncati cu rosii in mine: linkin park:D

inainte sa va zic povestea sa stiti ca NU imi place formatia asta

tipii se chemau la inceput "xero" dar din cate vedeti suna ca naiba. asa ca au vrut sa-i opuna numele "hybrid theory" pt ca ce canta ei e un amestec de rock si rap (o corcitura in alte cuvinte :)). dar numele asta nu a mers pt ca mai era o formatie care se chema "hybrid". asa ca s-au gandit tipii sa puna un nume care sa fie usor tinut minte, si au vazut ca in america in fiecare mare oras exista un "lincoln park". se pare ca nu aveau voie sa puna nici numele asta (drepturi de autor la un parc?hmmm) si pana la urma au pus "linkin park", nume care de bine de rau suna fain.

 

led zeppelin si-au pus numele asta dupa ce nu mai stiu ce tip faimos de prin vremea aia le-a zis ca nu o sa aiba succes :"you'll go down like a led zeppelin" :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.