www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema


Guest Papagalu'
 Share

Recommended Posts

Guest Papagalu'

Salut,

Pana sa incep sa descriu problema, mentionez ca intonatia chitarii (electrice) este buna, neck-ul este drept, coardele sunt noi (aceaasi problema si cu alte set-uri de coarde).

Problema este ca atunci cand cant spre exemplu:

	 e:--------------------------------
 B:---------------6----------------
 G:------sau------7-----sau--------
 D:-4------------------------4-----
 A:-0------------------------------
 E:--------------------------3-----

pe clean sau pe od/ds sunetul produs oscileaza (ca atunci cand acordezi doua coarde una in functie de cealalta si esti foarte aproape de a egaliza notele)

Dar pentru powerchord-uri totul se aude OK.

Chitara la rece se aude OK, doar prin amp/casti/etc. oscileaza/vibreaza sunetul produs.

Spre exemplu atunci cand lovesc:

	   B:---6---
   G:---7---

Si fac un bend usor de tot pe coarda G totul incepe sa sune fluid.

In caz ca nu m-am facut inteles, voi posta o inregistrare.

 

Repet! Intonatia e aproape perfecta, acordajul aproape perfect, si nu imi explic de ce face asa... Idei?

Multumesc frumos :)

Link to comment
Share on other sites

se numeste disonanta. este un efect care apare cand anumite frecvente nu se potrivesc, nu se aliniaza perfect, si apare impresia de fluctuatie a sunetului, sau geva de genu' :)

nu e nimic in neregula...in unele genuri muzicale, chitaristii creeaza intr-adins sunete disonante :)

imi cer scuze daca nu am fost prea exact in explicatie...poate cineva mai priceput iti poate oferi mai multe detalii :)

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Guest Papagalu'
se numeste disonanta. este un efect care apare cand anumite frecvente nu se potrivesc, nu se aliniaza perfect, si apare impresia de fluctuatie a sunetului, sau geva de genu' :)

nu e nimic in neregula...in unele genuri muzicale, chitaristii creeaza intr-adins sunete disonante :)

Mersi pentru raspunsul prompt.

Dang! Si nu am cum sa evit acest efect? Mentionez ca doar pe chitara asta se produce.

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu, nu poti evita acest efect decat folosind doze hexafonice, care mi se pare ca sunt destul de scumpe. insa, parerea mea e ca n-ar trenui sa te ingrijoreze problema asta :) cand am observat fenomenul de disonanta, acum ceva timp, am crezut, la fel ca tine, ca am o problema cu echipamentul sau cu tehnica. pana cand mi-am dat seama ca, de fapt, e doar fizica, and you can't do shit about it :)

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Guest Papagalu'
din cate stiu eu, nu poti evita acest efect decat folosind doze hexafonice, care mi se pare ca sunt destul de scumpe. insa, parerea mea e ca n-ar trenui sa te ingrijoreze problema asta :) cand am observat fenomenul de disonanta, acum ceva timp, am crezut, la fel ca tine, ca am o problema cu echipamentul sau cu tehnica. pana cand mi-am dat seama ca, de fapt, e doar fizica, and you can't do shit about it :)

Thanks, dude :)

Link to comment
Share on other sites

Thanks, dude :)

 

Amestecul a doua frecvente (insumarea si diferenta) produce o "bataie" si apare o frecventa rezultanta de obicei suma celor doua .

 

Se cheama Heterodinare sau Modulatie de Frecventa sau Intermodulatie.

 

Daca se aude mai pronuntat efectul pe una din chitare inseamna ca acea chitara favorizeaza ca si rezonanta acea frecventa ce rezullta din amestecul de frecvente.

 

Daca de ex ciupesti coarda 1 si in pozitia 5 coarda 2 vei avea doua sunete "e" .daca sunt perfect acordate nu vei observa mare lucru .Cum intinzi usor de coarda "b" vei auzi o oscilatie de foarte joasa frecventa ,cum intinxi mai tare coarda "b" cu tonul

"e" ritmul vibratiei /pulsatiei va creste in anumite conditii ( unde cutia de rezonanta favorizeaza ) se va auzi tare oscilatia ca si un vibrato/tremolo. etc....

 

Cu chitara distorsionata efectul este mai puternic...

 

Distorsiunile cu tranzistor si dioda ( hard cliping) induc mari distorsiuni de IMD ( intermodulatie ) , e acea se canta powerchord .Pulsatie -Oscilatie se va simti oricum ...in diferite moduri...In afara de o oscilatie/pulsatie aceste IMD-uri apar ca si un "gajait" in "spatele" tonului cateodata abea observat dar murdareste sunetul si strica claritatea executiei,strica definitia.

pana la zgomote nedefinite ...

 

In acest mod se pot face oscilatoare ce dau semnal sinusoidal si la foarte joasa frecventa .Doua oscilatoare sinusoidale de inalta frecventa ce se dezacordeaza usor cu o diferenta de frecventa care diferenta dupa "amestec" se separa (filtrare) va fi frecventa dorita de joasa frecventa perfect sinusoidala .

 

etc etc....

 

 

 

ia asculta aici cum suna un dist cu doua tonuri concomitent la diferite intervale , ajung de nerecunoscut sunetele originale

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.