www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caut ...


Guest hcv

Recommended Posts

Salut si Hristos a inviat!

 

Stie cineva vreun articol bun unde sunt listate principalele marci de chitara si explicate pe scurt punctele lor forte?

De ceva vreme imi caut o chitara electrica dar n-am reusit sa ma decid deloc. Chitara ar fi undeva in 10-13 milioane, dar nu mai mult.

Ca artisti solo ascult : Buckethead, Paul Gilbert, Steve Vai, Joe Satriani si Yngwie (mai putin). Ca formatii Disturbed, Tenacious D, Dragonforce si Metallica(mai rar)+ multi altii.

Chiar nu stiu ce marca sa aleg (mai intai sa ma stabilesc pe marca, si dupaia mai vorbim de model), deoarece unu' canta pe Gibson, altu' pe Ibanez sau altu' pe Fender (si toti imi plac).

Pana acum cel mai mult cred ca s-ar potrivi un Jackson JS-32RT Dinky sau Epiphone Les Paul LP-100, dar mi-ar place si un Ibanez, dar au o gama foarte larga de instrumente, m-au bagat in ceata.

Chiar am nevoie de ajutorul vostru aici.

 

Edited by hcv
Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Nu te gandi ca vei suna ca astia din prima si cu sculele de 300 de coco pt ca nu are cum sa se intample. Ia-ti chitara care-ti place mai mult (recomandat fara floyd) si da-i cantare.. Ia-ti si un amp cat mai ok daca nu ai. Si nu-ti bate capul cu efecte in prima faza.

 

daca nu te poti duce in magazine sa le incerci citeste reviewuri pe harmonycentral si vezi clipuri pe net (pe clean se vede mai clar ce poate chitara, pe gjjj asculti lantul de efecte si ampul)

 

Cam asta e.. daca vrei Les Paul toti lauda marca Vintage in gama asta de pret. Vezi daca te poti lipi de asa ceva.

Bafta multa.

Link to comment
Share on other sites

Am citit ceva reviewuri despre Vintage si cred ca modelul V100 ar fi cel mai potrivit pentru mine. De unde as putea sa o cumpar, la un pret rezonabil?

Edited by hcv
Link to comment
Share on other sites

Asa cum zicea cineva aici Harmony Central e un loc excelent sa citesti despre scule (chitari, amplifuri, etc). Asculta-ti chitaristii preferati si opresete-te la un stil de chitara (Strat, Tele, Les Paul sau macar single-coil vs humbucker). Odata ce ai stabilit asta vezi ce optiuni intra in bugetul tau si dup-aia petreceti urmatoarele 5 saptamani citind review-uri pe HC :) Succes

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Andrey_porsche

VAnd o chitara Behringer Metalien. Are 7 luni e in stare perfecta cu o doza humbucker dubla si doua single coil. este perfecta pentru incepatori si are un distors foarte frumos. Are tremolo si intra in paceht cu un gig bag, acordator, cablu si strap. Chitara suna foarte bine eu am cumparato de la Muzica cu 850 de lei. Pret 500 de lei. eu sunt din bucuresti. contact andrey_porsche yahoo

Edited by Andrey_porsche
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.