www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Imi Falseaza Chitara Cu Capodastru


Guest mekadron
 Share

Recommended Posts

Guest mekadron

salutare! mi-am acordat chitara acum cateva zile in drop b si am calculat fretul pe care trebuie sa pun capodastrul pentru ca ea sa sune in acordaj standard,insa cand pun capodastrul pe fretul respectiv notele nu sunt aceleasi ca in standard pe coardele libere.de ce anume?asta inseamna ca gatul e stramb sau ca chit falseaza? astept pareri daca stiti...multumesc anticipat..

Link to comment
Share on other sites

salutare! mi-am acordat chitara acum cateva zile in drop b si am calculat fretul pe care trebuie sa pun capodastrul pentru ca ea sa sune in acordaj standard,insa cand pun capodastrul pe fretul respectiv notele nu sunt aceleasi ca in standard pe coardele libere.de ce anume?asta inseamna ca gatul e stramb sau ca chit falseaza? astept pareri daca stiti...multumesc anticipat..

Trebuie sã pui capodastru pe tasta a 3-a pentru a reveni în standard, sau mã rog, drop D. Dacã l-ai pus pe tasta a 3-a și falseazã, atunci asta se poate întâmpla din douã motive:

1. Ai jumbo frets, ceea ce face gâtul sã fie semi-scalloped. În acest caz, dacã apeși mai tare pe coardã, ridici înãlțimea notei. Atunci când pui capodastrul, acesta apasã oricum mai tare și toate notele vor fi mai sus decât trebuie.

2. Prãgușul nu e așezat corect. În acest caz toate notele vor falsa mai mult sau mai puțin în primele poziții, iar acest fapt pare mai evident atunci când ai capodastru pe o anumitã tastã.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Nu falseaza , daca esti in Drop B inseamna ca de la gros la subtire ai: B-F#-B-E-G#-C# + capo la fretul 5 = E-B-E-A-C#-F#

Nicidecum E-A-D-G-B-E (sper ca nu va incurca E= mi , A = la samd. omu` a zis drop B nu " si scapat ")

Iti sugerez sa te acordezi in B standard , sa iti ajustezi intonatia si truss rodul , actiunea (daca e prea sus actiunea cand pui capoul iti zboara notele spre #) si pui capo pe fretul 5 (E-A-D-G-B-E).

 

 

PS: In caz ca nu ai mai ajustat niciodata truss rodu iti sugerez sa te rezumi doar la intonatie/actiune.Daca ajustezi prost truss rodu poti sa il intepenesti.

La intonatie/actiune n-ai ce sa fruti.

Edited by Stockholm_Syndrome
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.