www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vibratii Beciznice


Morgred
 Share

Recommended Posts

Am o MARE problema cu chitara. De fiecare data cand cant ceva pe o singura coarda cele groase incep sa vibreze. Cum cant metale daca vreau sa fac un solo zgomotu ce se produce in plus ii al naibii de enervant. am impresia ca se transmite prin corp vibratia. cum sa fac sa scap de ea?

PS pt inteligenti : NU ating corzile blestemate.

Link to comment
Share on other sites

Am o MARE problema cu chitara. De fiecare data cand cant ceva pe o singura coarda cele groase incep sa vibreze. Cum cant metale daca vreau sa fac un solo zgomotu ce se produce in plus ii al naibii de enervant. am impresia ca se transmite prin corp vibratia. cum sa fac sa scap de ea?

PS pt inteligenti : NU ating corzile blestemate.

Tocmai asta e problema, ca tu NU atingi ,,corzile blestemate" :)

Tu cand faci un solo, trebuie sa tii mana oarecum muted pe restul corzilor, folosind doar corzile pentru acel solo, asa ceva se invata si simte in timp, probabil cum canti ,,metale" astfel de tehnici si corecturi nu te-ai sinchisit sa le inveti. Cine stie cum ai invatat tu, dar asa ceva vine de la sine, pentru a se evita rezonantele corzilor nedorite. This is normal dude.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo
so this is normal :|? urat . macar bine ca nu ii stricata chitara desi.... poate gresesc, pt ca tocmai am verificat si era un video cu ESP vs Jackson. Jacksonu era un King V si ESPu MII. totusi la jackson "problema" care o am si io era considerabil redusa fata de ESP. could it be?

 

mai mult decat chitara conteaza corzile....cu cat tensiunea corzilor e mai mare cu atat vibratia produse la corzile libere prin lovirea celorlalte corzi va fi mai mica

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.