www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Problema..


Evolution
 Share

Recommended Posts

Buna seara, 

 

 

 

Am si eu o problema cu o chitara! Este un Ibanez RGT42DX, problema este ca in principal pe fretul 12 pe coarda "Si" si coarda "Sol" se pierde foarte mult sustain. Acesta nu se duce "lent" ca pe celelalte corzi ci se taie..nu stiu exact cum sa ma exprim, insa sper ca a-ti inteles! Intrebarea este de ce? care este cauza?

 

Daca ma puteti ajuta, va rog mult!

Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil ai fretul 13 prea ridicat. Se rezolva la lutier sau acasa daca ai ceva scule. Apoi mai e posibil sa ai un "punct mort" care-ti suge tot sustainul; poate fi din constructie de la lemn sau de la arcurile vibratoului. Vezi daca din nota o da in flageolet si apoi se taie sau moare direct.

 

edit: probabil pot exista si alte cauze dar pe astea le-am intampinat personal pana acum.

Edited by SolDiez
Link to comment
Share on other sites

mai e posibil sa fie incorect setata. verifica daca:

- floydul este paralel cu corpul chitarei. de multe ori apar astfel de deaf-spots cand floydul este inclinat spre bridge

- in pozitiile inalte (de la tasta 15-16 in sus) toate corzile se aud mai infundat, nu suna a coarda de chitara ci a ceva mai spre mandolina :). asta se poate intampla cand actiunea (inaltimea la care sunt corzile fata de grif) este prea mica. daca e asa.. trebuie sa inalti putin floydul.. are niste suruburi imbus pe undeva

Link to comment
Share on other sites

Buna seara, 

 

 

 

Am si eu o problema cu o chitara! Este un Ibanez RGT42DX, problema este ca in principal pe fretul 12 pe coarda "Si" si coarda "Sol" se pierde foarte mult sustain. Acesta nu se duce "lent" ca pe celelalte corzi ci se taie..nu stiu exact cum sa ma exprim, insa sper ca a-ti inteles! Intrebarea este de ce? care este cauza?

 

Daca ma puteti ajuta, va rog mult!

 

In pozitia 13 ai sustain ? sau in pozitiile inainte si dupa 12 ?

 

Se intampla ca la unele chitare construite alandala sa existe puncte

"moarte" unde nu trebuie.Culmea este ca la octava(12) ar trebui sa ai cel mai bun sustain si cel mai puternic flagiolet.

 

Chit arae floyd:? incerca sa blochezi floydu cu o bucata de lemn ,deci sa faci chit cu "punte fixa" .Ar trebui sa se imbunatateasca sustainul.

 

Se mai poate incerca sa bagi in mijlocul arcurilor cate o bucata de varnish din guma sau alt plastic moale ( tub de perfuzie etc...) acesta opreste rezonanta arcurilor.

 

Se poate ca arcurile rezoneaza "in atifaza" pe unele frecvente si aceata extinge oscilatia corzi pe anumite frecvente.

 

dac nici asta nu ajut atunci lemnul rezoneaza unde nu trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Desi ma indoiesc acum ca ai un punct mort, poti incerca rapid o chestie si cu ocazia asta descoperi daca e asa sau sunt alte cauze. Vezi ce gasesti prin casa de metal la vreo 100-150 de grame. Iei acea chestie si o "lipesti" cumva de headstock sa faca bine contact. Incearca cu banda adeziva, raman urme de lipici dar se poate curata. Daca respectiva nota capata mai mult sustain ca inainte inseamna ca ai un punct mort. Atentie ca prin aceasta metoda iti poate "fugi" punctul mort la alta nota, trebuie sa experimentezi cu diferite pozitii ale obiectului lipit de headstock. Eu tocmai am facut o chestie de genul si a functionat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.