www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sugesti In Alegerea Chitarii


Guest caracatita
 Share

Recommended Posts

Guest caracatita

Luna viitoare fac rost de 15-18 mil... ce chitara buna (care sa faca toti banii, si sa n am pb cu ea sa schimb dozele etc...) ati vazut, probat, pus mana pe la prieteni,standuri etc... ma gandeam la un Jackson DK cu doze duncan designed facut in japonia nu ca toate jsurile care le au acuma in idonezia facute, floydu de pe ea e tot in japonia facut (cred), nu in indonezia, imbinarile facute calumea,

 

sau ceva de la etj 2 (nu de la stagg!) de ja zapada, un ibanez esp ... duno dozele sunt mai bune la ibanez (dimarzio) sau la jackson (duncan dsgn)

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

BC-Richurile de la zapada sunt niste mari tzepe pentru banii aia.

Nu ca ar avea defecte dar preturile sunt exagerat de mari. Daca o chitara arata bine nu e obligatoriu sa ii dublezi pretul. Mie alea art series mi se par cat se poate de gay. Asta asa ca o parere personala :)

Ibanez Esp Jackson sau chiar si squier sunt alegeri mult mai bune dpdv al raportului calitate/pret. Nu unul nu dau bani pe o poza prinsa de chitara ci pe lemn, doze cat de cat bune, grif comod si drept , sustain si pe hardware ce nu se desprinde la prima atingere. Aspectul este ultimul lucru la care trebuie sa te gandesti :) Daca ma luam dupa aspect acu in loc de squier aveam un stagg din guma de mestecat.

Gandeste-te bine caci 10-20mil nu sunt bani putini si e pacat sa iti bati joc de ei :(

 

Duncan designed sunt un fel de emg select adica un fel de dacia by renault. Nu se compara cu dozele adevarate seymour duncan sau emg. Dimarzio face niste doze excelente deci si ele sunt de preferat celor duncan designed. Eu am o doza dimarzio yjm si sunt foarte incantat de ce imi ofera.

Daca jacksonul respectiv te multumeste per total ca chitara poti ulterior sa iti cumperi separat doze pentru a atinge tonul dorit de tine. Estimativ pretul unei doze brand name este 60-80$ in state. La noi asta vine cam 90-100euro.

Daca iti place gatul Wizard II poti sa te orientezi si catre ibanezurile astea SH. Sunt scule bune :)

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

tipu ala mi a zis ca duncan designed sunt mai bune ca dozele Jackson care -s prinse pe toata seria JS .....(worior , 10 20 30 , kelly..etc)

Link to comment
Share on other sites

Da, dozele Duncan Designed sunt mai bune decat dozele Jackson, sau ESP. Asta din simplul motiv ca sunt facute totusi de Seymour Duncan, o firma care se specializeaza in doze. Dozele stock de la chitare ieftine de obicei sunt facute de firma producatoare a chitarei si sunt in general proaste.

 

Despre Duncan Designed, sunt doze destul de bune. Sunt ceva mai slabute decat EMG HZ ( nu peste tot ), dar se descurca bine la mai orice stil de muzica. Dupa o vreme de folosire observi ca suna cam monoton si putin muddy, dar e greu sa gasesti ceva mai bun la nivelul asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

da, am citit niste rew pe musiciansfriend 2-3/40 se plangeau de doze, suna bine dar ar trebui schimbate. oricum fata de modelul DKMG care costa o carca de bani (mai scumpa ca dk) , toti se plangeau de emg-urile de pe ea.

 

ibanezurile astea de le are nenea zapada unde s facute?, el are o oferta destul de saracacioasa de chitari .... adica are doar 1 ibanez pt stangaci (ce am vazut in ultima vreme) + alte 2 sau poate 3 ....si nu mai stiu ce are si un esp parca...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Guest MoonFrozenChild

dupa parerea mea conteaza si aspectul chitarii, adica iti face placere sa canti la o chitara care arata bine.....dar la un bc rich de serie, daca vrei si sunetul excelent trebuie schimbate dozele, lucru care nu e nu stiu ce bataie de cap.......si cu niste EMG sau Duncan te-ai incadra in bugetul tau

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo
vad ca e primul tau post , stii ca ai dezgropat un topic de 4 ani de zile ?

 

asta e problema...in ultimul timp lumea nu se mai uita si la data...si le dezgroapa degeaba...macar de ar dezgropa unele chiar folositoare :)

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.