www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Noob Over Here.need Help


Guest Slay3rexe
 Share

Recommended Posts

Guest Slay3rexe

Salut.

 

Dupa cum vedeti sunt nou pe acest forum.Nu sunt chiar noob in ale chitarii, am mai cantat, dar la acustica, am un reghin mai vechi. Mereu am vrut sa am chitara electrica, si de cateva zile am achizitionat una la mana a doua.Nu stiu chiar ce chitara este.cel de la care am cumparat o  mi-a zis ca este fender, dar acum nu mai stiu sigur daca a zis ca este copie fender sau chiar fender... :)am sa atasez si poze in speranta ca o sa aflu de la voi mai multe.Si ar mai fi cateva probleme.

 

1. imi apare efectul de ... cum am vazut ca i se spune "Frett Buzz". Poate din poze o sa va dati voi seama de la ce este.

 

2. sa imi spuna si mie careva, poate o sa par "Dumb", chitara electrica este mono?am vazut ca iesirea este cu doar 2 fire.....

 

3.credeti ca este bine asa cum sunt corzile .. ridicate?Sau sunt prea distantate de "neck"?

 

4.am observat ca partea aceea in care sunt prinse corzile este putin incalecata ... si nu stiu exact daca este normal "poza 5"

 

5.nu sunt cumva prea apropiate corzile cand tin apasat primul si ultimul fret? "poza 8"  ( sunt lipite de chestiile alea de fier :) )

 

6.are ceva daca duzele sunt putin ruginite? ce sa fac in cazul asta?

 

7.la partea din spate sub acea placa se afla arcurile pentru tremolo.undeva acolo este un fie... nu este lipit, este doar infasurat.. e normal?  "poza7"

 

8.bara de tremolo este rupta.. ceva idei?

 

post-13610-1267469514_thumb.jpg

 

post-13610-1267469626_thumb.jpg

 

post-13610-1267469637_thumb.jpg

 

post-13610-1267469649_thumb.jpg

 

post-13610-1267469660_thumb.jpg

 

post-13610-1267469671_thumb.jpg

 

post-13610-1267469684_thumb.jpg

 

post-13610-1267469694_thumb.jpg

 

 

 

 

Sper ca nu am fost plictisitor si va multumesc anticipat...

Link to comment
Share on other sites

1.Ori ridici corzile ori lasi asa.De obicei in doze nu se aude fretbuzz-ul.

 

2. sa imi spuna si mie careva, poate o sa par "Dumb", chitara electrica este mono?am vazut ca iesirea este cu doar 2 fire.....

 

Da,chitara electrica este mono,ca si electroacustica :).

 

3.credeti ca este bine asa cum sunt corzile .. ridicate?Sau sunt prea distantate de "neck"?

 

Numai tu stii cum iti sunt bine corzile.Daca ti se par prea sus lasa-le mai jos sau invers.

 

4.am observat ca partea aceea in care sunt prinse corzile este putin incalecata ... si nu stiu exact daca este normal "poza 5"

 

Incearca sa strangi surubul 6 de la cordar pare putin iesit.

 

5.nu sunt cumva prea apropiate corzile cand tin apasat primul si ultimul fret? "poza 8" ( sunt lipite de chestiile alea de fier :) )

 

S-ar putea ca asta sa fie si motivul pentru care ai fretbuzz.

 

6.are ceva daca duzele sunt putin ruginite? ce sa fac in cazul asta?

 

DOZELE.Parca se mai scrisese despre asta aici si raspunsul primit a fost ca nu are nici o relevanta,daca gresesc va rog frumos corectati-ma.

 

7.la partea din spate sub acea placa se afla arcurile pentru tremolo.undeva acolo este un fie... nu este lipit, este doar infasurat.. e normal? "poza7"

 

Firul ala trebuie sa fie lipit,acela fiind firul de masa,daca nu face contact calumea acolo risti sa apara un bazait urat in timp sau cand se indeparteaza de fier.

 

8.bara de tremolo este rupta.. ceva idei?

 

Se gasesc de cumparat :).

 

Si pS:nu,nu e fender.

Ps2:Cat ai dat pe ea?

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree

off : E super okay trecerea ta de la clasica/acustica la chitara asta , mi se pare o afacere buna daca n-ai dat mai mult de 200-300 lei pe ea , priveste partea frumoasa : poti sa afli mult mai multe acum despre o chitara electrica in care ai curaul sa umbli si sa vezi ce si cum , la o chitara mai scumpa nu ai avea ca ai crede ca o strici .

on: partea cu buzzu`la freturi , eu zic , parerea mea , este ca ( daca nu folosesti cuvintele acestea iti sare tot forumul in cap ,ca de unde , ce si mai cine ti-a zis... ) sa le ridici corzile si apoi sa reglezi octavele , asa inveti treaba , practica , doar ca sa numai auzi fretbuzzu ala , e naucitor pentru moral , cel putin asa a fost pt.mine cu un Les paul epi , acum am un ibanez , tot les paul ( prima chitara nu o sa o uit niciodata , asa ca ca tribut , am luat tot les paul ) .

On/off : am ramas in stare de soc cad ai zis ca e rupta bara de tremolo !!! cum poti rupe asa ceva , nu`mi imaginesc cum a reusit cel care a avut chitara , a stat toata familia pe bara aia de tremolo, o doamne....Dozele eu zic ca`s okay, atata timp cat ai corzi noi pe chitara si nu iti face valuri sunetul dozele , e foarte okay...sa sti "valurile" la chitara cand dai o nota lunga , deobicei pe corzile subtiri , ca acelea mor cel mai repede , e din cauza corziilor.Daca ai corzi noi si "valurile" inca sunt , ori nu e acordata calumea , ori sunt dozele ruginite , vorba tovarasului , a mai fost un topic cu doze ruginite , sper sa nu ai probleme.Toate cele bune.

Last Edit : acum mai imi aminti un sfat de la un prieten , nu te apuca de tremolo , inca :) lasa`l mai tarziu

Edited by Big Tree
Link to comment
Share on other sites

Guest Slay3rexe

Multumesc mult pentru raspunsuri.am rezolvat cu frett buzz.am reglat putin bara aceea din spate... nu mai stiu exact cum ii zice... fie...am dat pe ea 2.5 mil.nu am vazut o decat in poza, am luato de pe internet prin curier :).ideea a fost ca macar sa ma pot juca putin pe ea... si sa invat.astept in continuare pareri .. si idei, si inca as vrea sa stiu daca nu este fender.. ce e??? a si inca ceva ..."sa reglez octavele" asta cu ce se mananca :)

multumesc inca odata pentru raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

Fa doua poze la headstock fata si verso (headstock-ul e cel cu cheitele de acordaj) sa vedem ce scrie pe acolo sau macar forma lui sa o adulmecam. E o copie strat oricum, bridge-ul e facut dupa cel de Fender judecand dupa saddles (piesele alea mici care ridica/coboara individual corzile). Mai multe informatii gasesti pe www.guitarnuts.com, e extrem de folositor ce s-a adunat acolo (oleaca de engleza n-ar strica). Orice ar fi, sa o canti sanatos!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.