www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Double-six...


EugenRo2001
 Share

Recommended Posts

Dupa mai multi ani de in care am cantat din an in paste mi-a venit din nou cheful sa cant la chitara.

Asa ca m-am apucat sa reconditionez vechiul meu double-six cumparat de la Muzica prin anul 1985....

 

Atunci stiam cam putin despre cum se seteaza o chitara si deoarece nu avea intonatia buna am hotarat sa ii instalez un fel de bridge reglabil.

 

Am taiat cordarul si am inserat o piesa de plastic cu niste canale in care culisau alte piese pe post de bridge pt fiecare coarda.

Corzile le-am fixat cu un cordar metalic. Cam asa arata:

 

post-13221-1267189873_thumb.jpg

 

Asa modificata a fost ok dar cam zbarnaiu corzile deoarece nu apasau suficient pe bridge.

Acum vreau sa readuc chitara in starea initiala asa ca trebuie sa dau jos modificarea.

 

Piesa de plastic a fost lipita cu rasina epoxidica asa ca singura sansa este sa o tai si sa razuiesc pana cand dispare complet.

Poza e facuta dupa ce incepusem deja sa tai.

 

De asemenea, corpul chitarii nu este calculat pentru ca forta de tractiune din punctul de prindere al corzilor sa fie aplicata in zona unde am prins eu cordarul. Iata rezultatul:

 

post-13221-1267190518_thumb.jpg post-13221-1267190813_thumb.jpg

 

Una dintre eclise este crapata si una semidezlipita. Iata eclisa crapata:

 

post-13221-1267190659_thumb.jpg

 

In rest chitara arata f bine pentru varsta ei (25 ani!) chiar daca a fost cativa ani pe mana nepotului si a stat cativa ani pe sub pat la fratele meu.

Griful este drept, tastele sunt f putin uzate, mecanismele sunt ok, lacul in stare buna.

 

post-13221-1267190835_thumb.jpg post-13221-1267190853_thumb.jpg

 

Sper sa gasesc un cordar pentru ea, eventual un double-six in suferinta de la care sa pot lua cordarul.

Mai am nevoie si de nut, deoarece la momentul transformarii am inlocuit nutul cu o tabla care tinea loc si de capac pentru truss-rod.

 

 

- to be continued -

Link to comment
Share on other sites

Am mai lucrat cate ceva.

Am gasit suruburi pentru mecanisme si le-am inlocuit toate.

De asemenea astept sa vina cordarul de la Hora, saptamana viitoare.

 

Am reusit sa scot piesa de plastic depe chitara, cea pe care o lipisem in locul cordarului.

Am reusit doar dupa ce am incalzit-o cu un letcon de putere.

 

post-13221-1267735213_thumb.jpg

 

... to be continued ....

Link to comment
Share on other sites

Nut-ul este pentru fretboard cu radius, chitara are fretboard-ul plat asa ca va trebui sa mai caut..

 

 

Vezi ca se poate pili. Doar este un material de plastic ordinar care se poate remodela cu o pila.

 

Si iti mai recomand sa o hidratezi inainte sa te apuci sa o lipesti. Uite aici: http://www.taylorguitars.com/contact/customerservice/ , cauta filmele cu humidity. Asta ca sa intelegi la ce ma refer.

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca se poate pili. Doar este un material de plastic ordinar care se poate remodela cu o pila.

 

Si iti mai recomand sa o hidratezi inainte sa te apuci sa o lipesti. Uite aici: http://www.taylorguitars.com/contact/customerservice/ , cauta filmele cu humidity. Asta ca sa intelegi la ce ma refer.

 

Numai bine!

 

De felul meu sunt destul de indemanatic cu sculele....

Nu ma incanta ideea de a pili nutul deoarece dupa aceea ar trebui sa refac santurile pentru corzi si nu am pile suficient de inguste. Mai bine fac radius la grif :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
avand in vedere ca nutul e confectionat dintr-un plastic moale, cea mai buna metoda sa dai santuri in nut e sa le faci cu un set de corzi vechi

 

 

Sa zicem ca as folosi metoda asta.... cum se aplica la corzile nematisate?

Daca vroiam sa fac santurile de aceeasi latime pt toate foloseam pilele din dotare.

 

Am gasit pe ebay din tusk.

 

In alta ordine de idei, am vizionat filmele de pe site-ul Taylor (multumesc Sarpe) si acum chitara sta in husa cu un umidificator home-made deoarece are ceva deformari la top.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma nu vrei sa iti dau niste clei de oase? Este cea mai buna solutie.

Iti mai recomand sa te uiti si pe www.frets.com poate vezi pe acolo ceva interesant.

Sigur o sa te intereseze asta: http://www.frets.com/FRETSPages/Luthier/Te.../regluebr1.html

Numai bine!

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma nu vrei sa iti dau niste clei de oase? Este cea mai buna solutie.

Iti mai recomand sa te uiti si pe www.frets.com poate vezi pe acolo ceva interesant.

Sigur o sa te intereseze asta: http://www.frets.com/FRETSPages/Luthier/Te.../regluebr1.html

Numai bine!

 

 

Am gasit clei de oase, multumesc.

 

Nu are rost sa il lipesc pentru proba, daca are griful stramb nu mai are rost sa ma chinui sa o fac.

Maine seara o sa stiu daca continui sau caut alt double-six.

Link to comment
Share on other sites

daca vrei alta exact la fel ti o vand pe asta daca iti trebuie.

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=4...mp;#entry423445

 

Multumesc, am vazut de mult timp anuntul tau. Cred ca ar costa cam mult sa o trimiti din Iasi in Bucuresti.

Tinand cont ca este un Reghin nu as cumpara fara sa pot proba mai intai.

Link to comment
Share on other sites

Nu are rost sa il lipesc pentru proba, daca are griful stramb nu mai are rost sa ma chinui sa o fac.

Maine seara o sa stiu daca continui sau caut alt double-six.

 

 

Pai poti verifica cum este gatul cu o rigla mai lunga si dreapta. O pui peste taste si vezi cum este gatul sau o prelungesti pana la cordar si vezi unghiul daca este bun. Poti verifica si fara cordar.

Iar daca este stramb merita sa il indrepti, sau cel putin sa incerci.

Numai bine!

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Pai poti verifica cum este gatul cu o rigla mai lunga si dreapta. O pui peste taste si vezi cum este gatul sau o prelungesti pana la cordar si vezi unghiul daca este bun. Poti verifica si fara cordar.

Iar daca este stramb merita sa il indrepti, sau cel putin sa incerci.

Numai bine!

 

Am verificat deja, dar sunt curios cum se manifesta cand trag corzile de el.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.