www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 29 - Votare Si Comentarii


Cosu
 Share

  

15 members have voted

  1. 1. Votati interpretarea preferata

    • leo2pop
      14
    • ciuci
      1
    • DragonFlame
      0


Recommended Posts

Cam devreme dar indraznesc sa fac si eu un comentariu acum cat pot. Am ascultat negativul si sunt de parere ca este o piesa prea alambicata pentru acest duel. Nu spun ca este neinspirata alegerea, (piesa este foarte frumoasa de felul ei) dar este o piesa care probabil o sa indeparteze oarece curiosi de genul asta muzical, de jazz. Este o piesa de studiu, presupune cunostinte avansate si destul de mult timp de stat pe ea. Sunt o groaza de piese placute la ureche, care sugereaza o linie melodica, si te invita sa improvizezi sau sa simti nevoia sa o faci. Nu cred ca are legatura viteza la care se desfasoara discursul muzical, daca era vorba doar ca este o piesa lenta .. probabil se gaseau destui mai "lenti" care sa se bage la ea. Mai cred ca totusi scopul acestui duel este sa atraga lumea catre muzica si nu sa o indeparteze ... chiar daca este vorba de jazz. Nu va suparati pe mine, nu acuz pe nimeni .. stiu ca nu este usor sa faci negative, sau sa se faca rost de negative .. inteleg asta, si ma bucur ca v-ati gandit sa abordati din nou acest gen, sper doar sa apara si negative mai placute ... marea majoritate a standardurilor de jazz sunt destul de usoare, ca tema si ca armonie, ele se pot canta in fel si chip, se pot armoniza mai usor sau mai complicat, este in functie de cel care interpreteaza piesa respectiva. In fine ..

 

Ma bucur totusi ca cineva a postat, eu zic ca au avut curaj ..

Leo2pop se aproprie cel mai mult de ceea ce trebuie. Imi place la el si tonul ales. A incercat sa intre in atmosfera piesei. Se simte totusi ca nu reuseste sa prinda mersul armoniei mereu, sau al bass-ului. Eu m-am enervat si am lasat-o balta dupa vreo trei ture prin piesa ... nu am avut rabdare. Se simte la Leo ca are experienta, nu cred ca jazz-ul este genul muzical pe care il abordeaza cel mai des, dar .. am sa folosesc termenul asta "stie sa o pacaleasca" ... sper sa nu se supere...

Ciuci ... ai simt, sau "swing" sa zic asa ... dar iara ... mama ei de piesa... nu-i usoara.

DragonFlame imi place cum ti-ai manifestat "nervii" abordand piesa in maniera proprie, de pe la 3:20 incolo .. la mine a fost mai simplu .. am apasat direct pe butonul de off de la clapa. Ce nu-mi place este tonul ales ... total nepotrivit. Ma bucur totusi ca ai avut rabdare sa te joci pe piesa.

 

Am sa incerc si eu aceasta piesa mai pe indelete cand voi avea timp.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

O sa o iau in ordine cronologica, chiar daca nu e prea mult de spus:

 

leo2pop - michel2233 zice "ca stie sa o pacaleasca". [sigur ca nu ma supar - n-am de ce] Ma faci sa rid! :) E putin spus. :) E un jam session facut cu computerul, dupa ce am citit mesajul lui Geologu in care spunea ca au trecut patru zile si ... nimic. Imediat am pus mina pe chitara, am ascultat o data cintecul si apoi l-am inregistrat. Sigur ca e lamentabil si in prea multe locuti cam "pe linga" - dar m-am gindit cum ar fi sa faci un jammin' alaturi de cineva. Iata ce a iesit. :(:) Asa as fi cintat oricum. M-am jucat apoi cu cintecul si desigur ca a iesit altceva, dar inregistrarea postata a fost la prima vedere si dintr-una. La fel am procedat si la duelul 28 [dar in vreo 2 ore] unde nu a postat nimeni, in afara de mine [pacat - b.t.-ul lasa multe libertati de expresie!] - dupa ce am citit mesajul unui alt forumist [parca DanJBS] in care iar spunea ca de ce, nu mai posteaza nimeni? Si asa am inregistrat si acel cintec. Dar sa revin la duelul 29. Greu cintec, mi-ar fi placut sa aud mai multe incercari, dar poate alta data cind... o sa se molipseasca mai multi de acest miracol [miraj?] numit JAZZ.

 

Ciuci - chiar daca e mai rau pe linga decit mine, armonic vorbind - l-am admirat tin tot sufletul ca a facut-o

 

DragonFlame - nu stiu daca ai fost serios, sau ai glumit cu inregistrarea pe care ai pus-o - asa ca nu prea am ce comenta. Daca ai fost serios, putem vorbi despre asta, iar daca a fost o gluma - o sa o luam ca atare

Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

Evident ca n-am fost serios. Pur si simplu n-am feel pt chestiile astea - ori primesc ceva care e mai rapid, ori adorm :) , de aici si inregistrarea facuta din prima fara prelucrari 'n' stuff. Da' ca sa raspund la un post de pe threadu-ul anterior, nu, nu tin neaparat la ceva pe care sa cant cu overdrive. Cat despre pentatonice nici atat, de fapt nici nu-s preferatele mele.

Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

:) i bow to leo, the god of jazz......(vot) :)

ciuci suked ass bigtime :(

balaurflacara te asteptam cu niste shred pe negativu de la 30, ca ala chiar e viu B)

 

Heh, negativu 30 e viu. Normal ca ma bag :)

 

P.S Ciuci suferi de modestie acuta sau ce ? Baga acolo improvizatiile ca le bagi bine ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.