www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tobar Profi Caut Trupa!


Evil
 Share

Recommended Posts

   Tobar profi(colaborand in diverse proiecte importante,rock,jazz,latino,metal,din tara) am tot ce trebuie in materie de scule propri etc.,caut trupa serioasa,si profi in acelasi timp(e ok si trupa de cooveruri!!!)....semnez si contract daca e nevoie,astept oferte!(dau si probe) Sunt din Cluj-Napoca,dar ma si deplasez daca e ceva serios 

Edited by Evil
Link to comment
Share on other sites

Guest marian36
Tobar profi(colaborand in diverse proiecte importante,rock,jazz,latino,metal,din tara) am tot ce trebuie in materie de scule propri etc.,caut trupa serioasa,si profi in acelasi timp(e ok si trupa de cooveruri!!!)....semnez si contract daca e nevoie,astept oferte!(dau si probe) Sunt din Cluj-Napoca,dar ma si deplasez daca e ceva serios

 

 

 

 

Sfat...inainte de a te deplasa fi foarte precaut deoarece s-ar putea sa te deplasezi pe timpul si banii tai. Ca sunt foarte multi imbecili care la telefon sau pe mess te fac sa crezi ca ai de-a face cu profesionisti, iti creaza iluzii aiurea si tu iti vei inchipui ca merita efortul de a te deplasa pina acolo....ba chiar sa faci o perioada si sacrificii pe propriul buzunar, numai sa iasa bine. Numai ca in scurt timp iti vei da seama ca ai de-a face numai cu imbecili care te-au pus degeaba pe drumuri. La telefon ti se spune ca treaba e foarte urgenta, vorbele sunt deja facute, cantarile nu mai pot astepta, trupa este pregatita si te asteapta doar pe tine. ***** cu apa rece...cand te vezi cu ei constati ca nu au scule, ca le mai lipseste un chitarist, deci trebuie cautat si ala...ca trebuiesc vreo cateva luni de pregatire deoarece trupa are repertoriu dar din pacate repertpriul lor este compus din doar 3 piese si nici ala terminate. Si in pluc, baietii, cunoscatori din fire, se vor apuca sa-ti studieze cu mare atentie sculele, analizindu-le mai mult pe acestea decat calitatea ta ca tobar. Cu toate ca habar nu au despre tobe, ei se vor holba cu un ochi critic la setul tau de tobe chiar daca acestea sunt un DW colectors sau un Tama bubinga . Sfatul meu este acesta : cere-le un demmo mai intai, apoi, daca ti-a placut, deplaseaza-te pina acolo ca sa te convingi. Dupa probe, daca vezi ca te vor lua cu vrajeli gen "trebuie sa muncim mult, sa ne sacrificam", lasa-i balta imediat ca sunt ciorbari...doar sti si tu ca trebuie munca. Daca te vor cu adevarat treci imediat la discutiile despre contracte, bani etc si urmareste sa fie ceva concret, ca asa pe vorbe si promisiuni in vint ti se vor goli buzunarele pe benzina consumata pina la ei. Mult succes man...si inarmeaza-te cu multa rabdare...idiotenia si imbecilitatea din trupele romanesti nu cunoaste limite.

Link to comment
Share on other sites

Marian a uitat cateva aspecte, trupa cu zeci de mii de contracte va fi cu siguranta formata din 4 copilasi care au vazut pe mtv in dirty diana ca e tru sa dai din cap cu chitara la gat, vor avea promisiunea unei sali de repetitie care costa bani pe care ei nu ii au, un manager ales din gasca de prieteni de bere, cunostiinte muzicale si indemanare, cucu, veti face primele 3 repetitii la care fiecare dintre ei va veni cu gasca lui de emo, vor bea 3 beri, vor fuma 15 tigari, va canta fiecare inceputul de la knockin on the heaven's door, sau ceva din metallica, evident fiecare in limba si legea lui, vor trece cele 2 ore si tu vei fi mai sarac si mai nefericit cu 20 de ore... hai ca te-am incurajat destul, bafta!

p.s. schema cu Demo-ul nu functioneaza mereu, daca vreunu dintre ei poseda un tatic cu bani? in studio si Irinel Columbeanu canta beton.

Edited by zonalibera
Link to comment
Share on other sites

Guest marian36
Marian a uitat cateva aspecte, trupa cu zeci de mii de contracte va fi cu siguranta formata din 4 copilasi care au vazut pe mtv in dirty diana ca e tru sa dai din cap cu chitara la gat, vor avea promisiunea unei sali de repetitie care costa bani pe care ei nu ii au, un manager ales din gasca de prieteni de bere, cunostiinte muzicale si indemanare, cucu, veti face primele 3 repetitii la care fiecare dintre ei va veni cu gasca lui de emo, vor bea 3 beri, vor fuma 15 tigari, va canta fiecare inceputul de la knockin on the heaven's door, sau ceva din metallica, evident fiecare in limba si legea lui, vor trece cele 2 ore si tu vei fi mai sarac si mai nefericit cu 20 de ore... hai ca te-am incurajat destul, bafta!

p.s. schema cu Demo-ul nu functioneaza mereu, daca vreunu dintre ei poseda un tatic cu bani? in studio si Irinel Columbeanu canta beton.

 

 

Pai de aceea l-am si sfatuit ca dupa ce obtine demo-ul, sa mearga totusi pina la ei sa se convinga...tocmai stiind ca de cele mai multe ori schema asta nu functioneaza. De multe ori risti sa supraevaluezi persoana in demmo sau dimpotriva, risti sa subevaluezi crezind ca tipii sunt varza dar in realitate ei sa fie beton. Nu toata lumea isi permite sa creeze un demmo profesional care sa redea cel mai bine calitatea lor. Oricum, si eu cred ca l-am incurajat destul (ho ho ho). Nu sincer, ai urez succes omului pentru ca am aflat pe propria piele ce inseamna sa te implici in cautarea detrupa in Romania. Aaaa...sa nu uit...inca un sfat : daca tipii incep sa se screme pe ei cum ca dom-le, ei au colaborat cu Loredana si cu Directia 5, de parca astia ar fi rudele lui Neil Armstrong, pune-ti intrebari cu privire la seriozitatea lor. Am intilnit si eu unii care spuneau ca din trupa vor face parte doi componenti din 2 trupe consacrate deja in Romania, cu nume grele. Si acei componenti au venit intradevar, i-am cunoscut...numai ca baietii erau LEGUME chiar daca faceau parte din trupele lui peste. Asa e la noi, se puncteaza pe imagine si mai putin pe calitate.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tiki Horea

Da' mah, profi evil drummer, da nume de formatii in care ai cantat! Sa caute lumea pe iutub si alte site-uri de genu, sa te vada si sa te asculte ;:)

Also, un pic de rabdare si cu una din trupele astea micute ajungi sus.

Link to comment
Share on other sites

da mah profil Tiki Horea:))),nu stiu dc ti-ai dat u cu pararea,poate nu ai citit bine anuntzu...ms

 

In primul rand, in anunt nu zice numele niciunei trupe mari din tara.

In al doilea rand, in anunt nu zice ca vrei sa canti cu trupa mare, ci cu trupa profi. Daca nu esti mare, nu inseamna ca nu esti profi.

 

Bafta la gasirea unei trupe "profi".

Link to comment
Share on other sites

Guest Tiki Horea

Conteaza cu cine, se numeste portofoliu. Dai exemple de ce genuri ai cantat, dai si nume, ca altfel :-" Also, daca dai nume, is sanse sa gaseasca pe youtube :)

Oricum, cel mai mult conteaza cum canti, evident. Si sa-ti cunosti varfu nasului, evident, lucru de care foarte multi uita

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.