www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Footswitch Pt Un Amp Fara Suport De Footswitch


Guest Valek
 Share

Recommended Posts

Salut! Am un amp Kustom tube12a si as vrea sa-i fac un footswitch sa sa schimb intre canale clean/overdrive. Footswitch-ul in sine nu cred ca e o dificultate, insa nu stiu exact unde ar trebui sa-l conectez pe circuit ca sa functioneze. Daca mi-ati putea arata v-as multumi.

post-3544-1266189055_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am un amp Kustom tube12a si as vrea sa-i fac un footswitch sa sa schimb intre canale clean/overdrive. Footswitch-ul in sine nu cred ca e o dificultate, insa nu stiu exact unde ar trebui sa-l conectez pe circuit ca sa functioneze. Daca mi-ati putea arata v-as multumi.

 

Pai hai sa vin eu cu o idee mai putin avizata, pana vede cineva mai pregatit intrebarea.

 

 

Eu as zice Varianta 1 daca punctul 3 e minimul potentiometrului de drive, si varianta 2 in celalat caz.

 

post-7878-1266225099_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum vad eu situatia .... una dintre metode ar fi asa:

 

Pentru ca este doar un singur potentiometru care duce amplificatorul de la clean la drive se poate inlocuii acel potentiometru cu doua rezistente care pot sa fie comutate alternativ, una de valoare mare pentru clean si una de valoare mica pentru drive ... dar o sa pierzi lexibilitatea de a putea sa setezi tonuri intre aceste doua valori sau ... se poate pune o rezistenta de valoare mai mare in paralel cu potentiometrul sau cu cursorul potentiometrului si masa... si atunci o sa ai posibilitatea ca in functie de ce valoare ai la potul de drive sa poti sa ai un boost de distorsion, sau poti sa folosesti un booster. Cam asa vad eu problema...

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Ok am descoperit cum (cu ajutorul lui nothing_ro). Am incercat sa desfac ampul pana la un punct. Mi-e frica sa desfac si potentiometrele... nu o sa le mai pun niciodata la loc probabil. O sa incerc cu ajutorul unui profesionist. Mersi oricum :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.