www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Pic De Ajutor Cu Roland Cube X15


Guest cosminerul
 Share

Recommended Posts

Guest cosminerul

Salut la toata lumea!

 

Dupa multi ani de pauza, brusc mi-a venit cheful sa mai cant pe la chitara :)

Recent am achizitionat un Jackson JS 32T Kelly si un Roland Cube 15X, cablu fender tonemaster.

Problema mea este ca nu reusesc sa scot cu palm muting sunetul acela 'bubuit' ci un sunet mai 'spart' ca sa zic asa, chiar pe setarea de 'metal stack' a cubului.

Pot sa zic ca am idee destul de buna de cum se face palm muting (am mai zdranganit la chitara acu 6-7 ani pe un jackson JS1 + vox pathfinder) iar in plus am luat o pedala Pocket Metal Muff care face un distors bun pentru ce vreau eu dar din pacate nici cu asta nu reusesc. Citisem pe undeva ca la partea de palm muting, cubul asta nu exceleaza.

 

Are cineva experienta cu acest cub ?

 

Multumesc

Cosmin

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Cumpara un stack sau macar un combo 2x12" ca sa scoti sunetul ala. Altfel nu vei reusi nici cu rugaciuni, indiferent de tehnica sau pedale!

Link to comment
Share on other sites

Guest cosminerul
Cumpara un stack sau macar un combo 2x12" ca sa scoti sunetul ala. Altfel nu vei reusi nici cu rugaciuni, indiferent de tehnica sau pedale!

 

 

 

Ma temeam de un reply de acest gen :)

 

Imi aduc aminte ca vox pathfinderul meu vechi (cred ca era de 8 sau 10 difuzorul) cuplat cu un efect rusesc jerpelit, scotea un sunet fabulos, gen kill'em all/ride the ligthning, iar cu un pic de umblat pe la butoane, aducea si cu slayer :)

 

O sa incerc sa vb cu guitarshop poate reusesc sa il dau inapoi si sa iau ceva mai bun de la ei.Ceva sugestii din ce au ei pe site in momentul asta?

Edited by cosminerul
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.