www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Progres Rapid Sau Lent?


craul87
 Share

Recommended Posts

Salutari RGC!

 

M-am apucat de chitara acum aprox 7luni si am invatzat destul de multe, cred eu, desi intotdeauna am acea voce in cap care i-mi zice sa mai invatz si pe buna dreptate:)

Ok, so, m-am apucat acum 7luni, nu am facut cu profesor si primele 2 luni am exersat din ce am vazut pe you-tube si niste lectii gratuite de pe v-guitar lessons. Dupa perioda aceasta am ramas fara material accesibil gratuit pe net asha ca m-am decis sa-mi fac un cont platit pe unul din siturile de invatzat chitara de pe net si anume pe next level guitar . com - daca stie cineva site-ul, David Taub m-i se pare unul dintre cei mai tari profesori, explica foarte bine si este si amuzant pe deasupra:)

Si acum sa fac o lista cu ce stiu eu pana in momentul de fatza:

90% din open chord-uri

90% din bar chord-uri

toate notele de pe gatul chitarii.. putin mai greutz ce trece de fretu 12 dar ma descurc

sa cant toate scarile majore pe tot gatul chitarii

scara penthatonica si versiunile sale extinse

Dorian scale si Natural minor scale pentru moment...(le-am invatzat inainte sa invatz scara majora datorita sistemului prost de predare de pe v-guitar lessons)

Urmeaza sa invatz celelalte moduri ale scarii majore si sa invatz sa le folosesc in functie de corzile cantate de chitara ritm.

De curand am invatzat si cateva arpegii, minor si minor7th care urmeaza sa le incorporez in riffuri si pentru legarea si varierea riffurilor intre ele.

NU i-mi ies armonicele artificiale inca:(

Mai lucrez cu jam trak-uri luate de pe net, incerc sa gasesc key-ul si fac solo-uri/riff-uri folosing minor/major penthatonic + extensiile si combinata cu modurile dorian si eolian daca se potrivesc pentru backing track...

Cam asta stiu sa fac pana acum, sper ca n-am uitat nimic.

Inca ceva, exercitiile pe care le fac pt warm-up:

Incalzesc bratele, incheieturile, degetele. Fac exercitii de stratching pentru fiecare deget individual urmat de exercitii de independeta fara chitara pe birou.

Urmeaza sa iau chitata si incept exercitii de izolare 2 degete cate 2 si parcurg tot gatul chitarii dus-intors avand grija sa nu am "degete zburatoare" .. pt degetele problematice in trecut am folosit un exectiu in care cu degetul problematic tineam ceva ca un capacel mic de exemplu fortandul pe acesta sa stea in pozitie de "crouch" si astfel apropiat de freat board si acum nu mai am probleme de genul.

Dupa acestea urmeaza exercitii de parcurgere a gatului de tip spider cu patternuri diferite 1234 la dus si 4321 la intors si 2341 la dus, 3214 la intors(pt degete).

Mai tin sa specifi ca exersez aproximativ 3 ore jumate pe zi, chiar si mai mult cateodata.

Si probabil daca v-ati pierdut in zidul de text:P mai intreb odata, credeti ca acesta este un progress normal pt cineva care s-a apucat de aprox 7 luni sau trebuia sa fiu mai avansat pana acum? :)

Si inca o intrebare: vi se par ok execitiile mele de incalzire/mobilitate sau exagerez cu ele? Voi ce regim de Warm-up aveti (cu chitara si fara)?

Link to comment
Share on other sites

Guest dumneaeu

un up!..pt. 3 ore si jumatate pe zi :)..keep on rocking!!!..nu te lasa intimidat de altii,pentru ca in general e multa vorbarie si putina practica! :)..

Link to comment
Share on other sites

P mai intreb odata, credeti ca acesta este un progress normal pt cineva care s-a apucat de aprox 7 luni sau trebuia sa fiu mai avansat pana acum? :)

 

pai.. eu unul nu am prea inteles cat de avansat esti.

am inteles ca faci exercitii foarte multe dar astea doar servesc scopului de a ajunge sa canti. asadar... cum canti?

Link to comment
Share on other sites

pai.. eu unul nu am prea inteles cat de avansat esti.

am inteles ca faci exercitii foarte multe dar astea doar servesc scopului de a ajunge sa canti. asadar... cum canti?

 

Da, aici am uitat sa specific ca de cand m-am apucat nu am pus accent foarte mare pe tabb-uri sau sa invatz melodii. Parerea mea este ca oricine poate lua niste tabb-uri si sa invetze melodii dar asta nu ajuta la nimic daca nu intelegi teoretic ce se petrece in melodia respectiva... de ce suna bine acordua A impreuna cu acordul B, de ce se foloseste modul dorian(ex.) dc nu altul... etc. Nu-mi place sa invatz o melodie doar de dragul ei... o invatz si in 3 zile m-am plictisit de ea si pana la urma nu rezolv prea multe... ma intereseaza teoria in special si tehnica si dpmdv cred ca este benefic deoarece in momentul cand o sa am o baza solida de teorie si tehnica voi putea ataca orice melodie si chiar mai mult de atat... voi putea compune melodii la randul meu.

Nu mi-am cumparat chitara ca sa pot canta melodia x de la trupa y ci ca sa inteleg chitara in sine ca intrument si sa ma pot exprima personal prin intermediul ei, nu prin reproducerea melodiilor a.k.a. sentimentelor,trairilor altor artisti. Sper ca nu jignesc pe nimeni prin acest comentariu dar aceasta este parerea mea.

Dar prin aceasta sper sa nu se inteleaga ca sunt cumva impotriva invatarii/reproducerii melodiilor preferate.... din potriva doar ca nu consider acest lucru esential pentru a putea evalua cunostintele cuiva la chitara.

Link to comment
Share on other sites

sunt mai mult de 2000 de acorduri

nu stiu daca te ajuta prea mult, dar stii, dupa fretul 12 notele sunt la fel ca dupa fretul 1, daca le stii pe alea, le stii si pe celelalte.

a, si sa nu uit, sunt cu o octava mai sus

bafta la exercitii

 

Ms mult:) stiam asta, cand spuneam ca e mai greutz ma refeream la faptul ca nu pot sa zic imediat ce pun degetu ce nota este acolo... treb sa incep sa numar de la fretu 12 spre nota pe care ma aflu.. pe cand celelalte note pana in fretu 12 le identific imediat ce am pus degetul pe ele vizual fara sa fie nevoie sa numar

Link to comment
Share on other sites

ma intereseaza teoria in special si tehnica si dpmdv cred ca este benefic deoarece in momentul cand o sa am o baza solida de teorie si tehnica voi putea ataca orice melodie si chiar mai mult de atat... voi putea compune melodii la randul meu.

Nu mi-am cumparat chitara ca sa pot canta melodia x de la trupa y ci ca sa inteleg chitara in sine ca intrument si sa ma pot exprima personal prin intermediul ei, nu prin reproducerea melodiilor a.k.a. sentimentelor,trairilor altor artisti.

 

si atunci... progresul cum il masori? prin numarul de exercitii pe care le faci zilnic?

prin... faptul ca nu te poti exprima inca prin muzica?

 

scuza-ma dar.. chiar nu vad rostul intrebarii tale initiale, cata vreme nu gasim un set comun de criterii dupa care cineva poate sa spuna progresul asta e bun, lent, rapid, verde.

 

spui ca dupa tab poti canta orice melodie. minunat. dar ritmul? cu vibrato-ul cum stai, apropos de exprimare? dar cu bendurile? dar.. apropos de tehnica, esti 100% convins ca panajul alternativ iti iese la toate exercitiie? si hammer-on-urile? si pull-off-urile?

 

si acum deja iti poti face o mica idee despre lucrurile cuantificabile in studiul chitarei. lucrurile de mai sus se invata in primul an, un an si jumatate de studiu. evident.. mai sunt si altele... pe masura ce cresti viteza de executie, apare problema sincronizarii intre cele 2 maini, apare problema claritatii sunetelor.. apar tehnici noi, precum sweep, tapping.

 

insa tine mereu cont de faptul ca scopul studiului chitarei este sa canti.

Link to comment
Share on other sites

Ms mult:) stiam asta, cand spuneam ca e mai greutz ma refeream la faptul ca nu pot sa zic imediat ce pun degetu ce nota este acolo... treb sa incep sa numar de la fretu 12 spre nota pe care ma aflu.. pe cand celelalte note pana in fretu 12 le identific imediat ce am pus degetul pe ele vizual fara sa fie nevoie sa numar

Cu timpul vei numara tot mai repede .Am o cunostinta care canta dupa TAB-uri si numara foarte repede .E interesant.

 

Daca te interseaza ce note si cum ia cauta in

 

http://wiki.rgc.ro/

 

http://wiki.rgc.ro/Carti_de_chitara

 

sau cauti cu GOOGLE :" free guitat books"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.