www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Izolare Fonica


Trooper
 Share

Recommended Posts

Am citit inca pe undeva pe forum despre acest subiect, insa nu m-a lamurit. Sa va povestesc despre ce e vorba... Dupa multe chinuri, am reusit sa stabilesc o formula definitiva a formatiei mele, asadar treaba e foarte serioasa si ma bucur pentru asta. Avem tot ce ne trebuie, insa vrem sa izolam sala de repetitii.

Am ramas uimit cand am aflat ca metrul patrat de burete din ala piramidal costa...80 LEI? :) [sa ma corectati daca nu e asa]. Problema majora este bugetul care...no..sincer nu exista, dar la nevoie o sa strangem bani :)).

 

Acum va cer sfaturi:(. Ce sa fac? Exista alta solutie sa antifonez omeneste acest "studio"? Daca metrul patrat de burete piramidal este intr-adevar 80 de lei, dupa calculele mele ne-ar costa cam 3200 lei ca sa antifonam tot, iar suma asta este cam imposibil sa o strangem, mai ales ca e o perioada dificila si noi suntem COPII de 17 ani.

Link to comment
Share on other sites

vezi ca poti gasi burete cofrat la 41 ron placa de 2m x 1m, dar de grosime 5cm

daca iti trebuie doar acustica si nu izolare fonica serioasa.. e ok

 

iar daca iti trebuie izolare fonica.. buretele e oricum insuficient

 

LE.. oricum.. 80ron e pretul pentru placa de 2m x 1m de burete de 10cm, nu e pretul unui metru patrat :)

Edited by onrewind
Link to comment
Share on other sites

atentie ca buretele cofrat este pentru imbunatatire acustica... adica pentru a nu avea ecou, in principiu. ajuta intro oarecare masura la izolarea fonica.. dar... nu iti va opri frecventele de bass. pentru asta iti trebuie vata minerala sau kronotherm sau alte solutii despre care s-a mai discutat intrun post foarte detaliat.

 

daca ne spui mai multe detalii despre... cat de mare e camera, unde e amplasata (in ce fel de cladire, ce fel de pereti.. la ce etaj/nivel, cu ce vecini, tot ce mai consideri tu relevant) poate venim cu idei mai constructive.

 

eu imi antifonez sala mea zilele astea si sunt la fel de interesat de solutiile de reducere de costuri... pan al urma.. tot la burete am ajuns. si la panza pe tavan :)

Link to comment
Share on other sites

Ok...deci cum nu am avut sala, ne-am gandit sa il conving pe bunicul meu sa ma lase intr-o camera unde e acum un atelier mai micut, unde lucra el. Camera e de inaltime cam 2 metri, lungime de 3-4 metri si larime de vreo 2 metri. Casa este facuta din caramida. Bunicul meu nu ne-ar lasa sa facem mult zgomot acolo, deoarece are vecini foarte sacaitori, care ar face scandal daca as veni eu cu boxele mari si cu tobele si cu tot. asa ca as vrea sa nu se auda afara decat foarte incet:-s

 

p.s: m-am prins in ca consta izolarea acustica. inseamna ca aia nu imi ajuta.

 

@FiveseveN

Nu, nu cantam intr-o zona rezidentiala. Cantam intr-o zona foarte linistita, intr-un colt al Fagarasului, iar bunicul meu m-ar da cu capul de pereti daca as face scandal mare acolo :))

Link to comment
Share on other sites

vata de sticla.. sau vata minerala.. are avantajul ca e ieftina. atentie la densitate, pentru ca o vata minerala de densitate mica nu va opri frecventele de bass.. si am inteles ca si una de o densitate prea mare face ceva in neregula cu frecventele inalte.

 

probema spinoasa cu vata minerala este ca.. e nociva. si atunci trebuie sa o si acoperiti cu ceva panza macar, desi e recomanda palca de rigips.. :-"

 

oricum.. din ce spui despre sala.. nu ai cum sa nu faci zgomot avand un buget redus.

Link to comment
Share on other sites

@onrewind: Nu stiu cui te-ai adresat cand ai spus "nu ai cum sa nu faci zgomot avand un buget redus"...daca te-ai adresat mei, cam avem cum sa facem zgomot. Chitarile sunt amplificate printr-un sistem foarte puternic, iar in catva timp trebuie sa ne vina un mixer cu doua boxe mari, pe langa boxele care le mai am eu...ca sa nu ma vorbesc de tobe...

 

@Susceptor: Multumesc...am citit despre asta si m-am prins ca ne trebuie altceva :)

Edited by Trooper
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca te referi la acustica sau la izolare fonica. Acustica decenta poti sa obtii si cu cofraje de oua (dar arata urat), si ca sa ai si mai putine reflexii, poti face peretii in zig-zag (ca un acordeon). Izolarea fonica e foarte greu de obtinut, mai ales pentru frecvente joase. Studioul unde repetam noi in Constanta in liceu era subteran si tot se auzea toba mare in tot cartierul.

 

http://www.acousticbooth-studiobox.com/

 

Asa ceva ti-ar trebui, modular, dar costa mult. Insa suna superb.

 

http://www.acousticbooth-studiobox.com/pricing_index.php (preturi)

 

Mai interesant ar fi sa te uiti cum au construit ei peretii:

 

http://www.acousticbooth-studiobox.com/aco..._insulation.php

 

Eu cant si inregistrez in fiecare zi intr-o camera facuta de astia, si pot sa-ti spun ca daca ai usa inchisa nu se aude nimic afara.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.