www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

....sau....?


Guest StrangerX
 Share

Recommended Posts

Guest StrangerX

Inainte sa fac o prostie ar fi mai bine sa intreb pe cineva in speranta voi fi indrumat sa fac lucrul potrivit.

Sunt incepator.Am "cantat"(daca pot sa zic asa) la o chitara claica(,)cand eram mai mic.

Care ar fi mai potrivita pentru achizitionare:O chitara electrica sau una acustica?

Care sunt avantajele si dezavantajele fiecareia?

Si cam ce model ar fi cel mai potrivit(tinand cont si de pret,avand in vedere ca nu sunt dispus sa iau o chitara de mii de euro)

 

Repet,sunt incepator :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexi256

puteai sa zici si tu mai multe...

cum ar fi ce gen vrei sa canti cati bani ai exact

acustica:buna pentru folkaraie acorduri si nu numai

avantaj:nu investesti atat de multi bani ca la elctrica.unde pentru un ton bun ai nevoie de ceva$

electrica:metale,brutalisme,blues,jazz(cam tot)numai ca ai nevoie si de un amp.

avantaj:acces la treptele superioare...posibilitati de exprimare mai mari.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista varianta cea mai buna.

Cu chitara acustica avantajul e ca nu mai ai nevoie de amplificator si Poti sa canti imediat. La chitara electrica e nevoie si de amplificare si e mai costisitor.

Exista ambele variante la preturi rezonabile, pentru incepatori.

 

Noi nu stim ce iti doresti tu.

Link to comment
Share on other sites

Guest StrangerX

As opta catre o chitara electrica.Am gasit pe internet mai multe oferte si as vreo o parere in legatura cu urmatoarele:

Harley Benton:Din ce am mai citit pe forum aici,am inteles ca nu e prea stralucita (deloc).

Aria 714-STD:Am gasit oferta pe un site specializat in instrumente muzicale.Imi place ca design dar nu stiu ca sunet cum e:D

(Si mai aveam una da' am uitat de ea)

 

Si in legatura cu amplificatoru':

Nu se poate canta la o chitara electrica fara amplificator nu?

Si a doua intrebare:

Amplificatoarele sunt speciale doar pentru anumit chitari?Adica fiecare chitara are un model special de amplificator sau orice chitara merge la orice amplificator?

Link to comment
Share on other sites

Guest cristime

Raule :))

 

Poti canta la chitara electrica amplificata prin PC dar trebuie sa ai ceva resurse .

 

Nu conteaza ce amplificator iti iei , se potriveste cu orice chitara electric.

(My bad daca am gresit cu ceva:) ) :)

As opta catre o chitara electrica.Am gasit pe internet mai multe oferte si as vreo o parere in legatura cu urmatoarele:

Harley Benton:Din ce am mai citit pe forum aici,am inteles ca nu e prea stralucita (deloc).

Aria 714-STD:Am gasit oferta pe un site specializat in instrumente muzicale.Imi place ca design dar nu stiu ca sunet cum e:D

(Si mai aveam una da' am uitat de ea)

 

Si in legatura cu amplificatoru':

Nu se poate canta la o chitara electrica fara amplificator nu?

Si a doua intrebare:

Amplificatoarele sunt speciale doar pentru anumit chitari?Adica fiecare chitara are un model special de amplificator sau orice chitara merge la orice amplificator?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate

Acustica, e bine sa treci de faza acustica, pt a trece la electrica. Asa vei avea mult mai multa experienta si in pus vei sti sa canti si la acustica si la electrica. Eu dau pnct la Acustica :)

Link to comment
Share on other sites

Tot nu ne-ai zis ce stil de muzica vrei sa canti. Daca vrei flamenco, clasica, ia-ti chitara clasica. Daca vrei folk, cantece de munte ia-ti o chitara acustica.

Pentru rock, metal si alte nebunii, mergi direct pe electrica. Probeaza toate chitarele care se incadreaza in bugetul tau, dar nu uita sa te uiti la mica publicitate aici pe forum, sigur gasesti ceva.

 

Zi-ne totusi, ce stil vrei sa abordezi? :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.