www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Romanie Uitata, O Romanie Subapreciata


Guest DoomShadow
 Share

Recommended Posts

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest costi iorga

Extraordinar ce mindless propaga unii aici propaganda antisemita. Nu stiu, draga Alin Metallica daca ai cunoscut vreun "jidan" in viata ta, din cate stiu eu, nu prea au mai ramas multi prin Romania, dar sa stii ca evreii (asa li se spune, de fapt, "jidan" fiind un termen jignitor si peiorativ) au schimbat istoria lumii, au introdus monoteismul si ne-au adus crestinismul. Se pare ca la unii au introdus si cretinismul. Ma face trist sa vad cat de fara minte pot unii oameni posta pe aici.

Experiente ciudate cu tiganii nu am avut, asa ca nu ma pot pronunta. Am avut tigani colegi de clasa, erau cei mai buni muzicanti dintre noi. Nu stiu cu ce se ocupau parintii lor. Pe mine pot spune ca ma streseaza imaginea lor in strainatate, cum pozeaza in victime ale Romaniei, dar isi construiesc palate aici. Poate sunt mai shmekeri ca noi, poate Europa Occidentala e mai credula si poate Political Correctness le pune tuturor ochelari de cal pe ochi.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Ma asteptam la raspunsul tau, in contextul in care nu l-am vazut pe niciunul care sa realizeze faptul ca are ochelari de cal.

Cred ca nu ai citit cum se cuvine postul.

 

Poate sunt mai shmekeri ca noi, poate Europa Occidentala e mai credula si poate Political Correctness le pune tuturor ochelari de cal pe ochi.

Ma refeream la anumite foruri din Europa Occidentala care sut total subjugate unei idei de corectitudine politica indepartata de realitate. Aici le este usor sa-si vanda povestea. Read first.

Si e firesc sa te astepti la raspuns din partea mea, din moment ce m-ai citat pe mine in raspunsul tau. :)

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Extraordinar ce mindless propaga unii aici propaganda antisemita. Nu stiu, draga Alin Metallica daca ai cunoscut vreun "jidan" in viata ta, din cate stiu eu, nu prea au mai ramas multi prin Romania, dar sa stii ca evreii (asa li se spune, de fapt, "jidan" fiind un termen jignitor si peiorativ) au schimbat istoria lumii, au introdus monoteismul si ne-au adus crestinismul. Se pare ca la unii au introdus si cretinismul. Ma face trist sa vad cat de fara minte pot unii oameni posta pe aici.

Experiente ciudate cu tiganii nu am avut, asa ca nu ma pot pronunta. Am avut tigani colegi de clasa, erau cei mai buni muzicanti dintre noi. Nu stiu cu ce se ocupau parintii lor. Pe mine pot spune ca ma streseaza imaginea lor in strainatate, cum pozeaza in victime ale Romaniei, dar isi construiesc palate aici. Poate sunt mai shmekeri ca noi, poate Europa Occidentala e mai credula si poate Political Correctness le pune tuturor ochelari de cal pe ochi.

 

 

Ai in general mare dreptate si ma bucur ca cineva mai raspunde in fata imbecilitatilor rasiste si antisemite. La partea cu tiganii insa ai dreptate doar partial, totusi cei care isi fac palate sunt o minoritate iar majoritatea traieste in saracie lucie (din diverse motive, nu are rost sa discutam acum).

 

Altfel, nationalismul este stupid, romanii nu sunt nici mai buni nici mai rai ca altii, pentru ca notiunea de roman este una abstracta, ca si cea de Romania. Nu cred in judecati de valoare (sau non-valoare) colective, totul este individual.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea
Dan ... sincer nu cred ca ar trebui nimeni sa judece un intreg popor dupa niste prosti (sunt sigur ca exista oameni pe forum care ar fi in stare sa o faca dupa ce vad al doilea clip). E ca si cum ar veni un strain la noi si ar ajunge intr-un sat de tigani si ar zice ca toata Romania e plina de tigani. Pur si simplu cred ca America e mai mult decat o adunatura de mancatori de hamburgeri si supraponderali fara creier.

O profesoara de-a mea mi-a povestit ca a fost in Franta si i-a luat un interviu cineva acolo. Si chiar in timpul interviului (era printr-un cartier) au trecut pe langa un grup de drogati. Si reporterita (sau ce era) a intrebat "ce parere aveti despre tinerii din Franta?", la care ea a zis ca refuza sa creada ca toti tineri din Franta sunt nistre drogati.

Am dat exemplu tiganii pentru ca nu imi place sa fiu strigat tigan. Nu am nimic cu unii dintre ei cu toate ca 90% din tigani (daca nu mai mult) sunt niste gunoaie de oameni.

 

Nu era deloc vorba de a generaliza un popor intreg. America, pe langa "creierele" care le are, mai atrage si altele, datorita conditiilor care le ofera acestora. Vroiam doar sa evidentiez faptul ca si acolo, ca in orice alt loc al lumii exista "uscaciuni". Dar sa recunoastem ca media de cultura generala in SUA nu este prea buna. De obicei orice popor care o duce bine, nu se mai intereseaza de scoala. In occident un somer o duce mai bine decat un salariat la noi si are toate conditiile necesare unui bun trai, nu mai sunt impinsi sa lupte pentru educatie. Din pacate!

 

Cat despre evrei, cred ca-s conceptii proaste pe aici. Exista multi dintre ei care se ocupa de cultura, chiar aici, in Romania si fara aportul lor, nu eram nici macar la punctul asta. Pe vremuri, au fost oameni mai bogati si isi permiteau sa investeasca in cultura.

Imi povestea profesorul de chitara ca in Ungaria a avut loc la un moment dat cel mai mare festival de chitara clasica din Europa si toate astea datorita unui evreu. Vorbiti cu batranii si va vor spune mai multe.

 

Aaa, sa nu uitam si de tigani si de aportul lor la muzica romaneasca. Cu bune, cu rele, tot de-ai nostri sunt. Ascultati de exemplu Taraf de Haidouks! Exceptionala muzica (lautari adevarati).

Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu ai citit cum se cuvine postul.

 

 

Ma refeream la anumite foruri din Europa Occidentala care sut total subjugate unei idei de corectitudine politica indepartata de realitate. Aici le este usor sa-si vanda povestea. Read first.

Si e firesc sa te astepti la raspuns din partea mea, din moment ce m-ai citat pe mine in raspunsul tau. :)

 

Da, acum am citit cu alti ochi ce ai scris, e destul de ciudat sa citesti pe forum comparativ cu a vorbi face to face cu cineva, pierzi multe nuante pe care intr-o comunicare directa le-ai sesiza imediat.

Totusi, ceea ce vroiam sa spun cand ti-am dat reply a fost ca uneori si mie mi se pare ca in urma informatiilor la care sunt expus imi formez niste pareri personale, iar dupa un timp imi dau seama ca parerile au fost gresite, pentru ca am fost manipulat si mi s-au dat intentionat doar informatiile care sa ma duca la concluzii gresite. Un fel de ochelari de cal, care te fac sa vezi doar o anumita parte a realitatii. Iar asta cred ca e valabil vizavi de multe subiecte dar mai ales vizavi de cele delicate.

Link to comment
Share on other sites

Aaa, sa nu uitam si de tigani si de aportul lor la muzica romaneasca. Cu bune, cu rele, tot de-ai nostri sunt. Ascultati de exemplu Taraf de Haidouks! Exceptionala muzica (lautari adevarati).

 

Tiganii sunt de-ai nostri in aceeasi masura in care Brancusi e de-al francezilor.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Romania e o tara cu mult potential si oameni foarte inteligenti.

 

Dupa 2 ani in Anglia, pot sa spun ca suntem un popor cu mult mai mult caracter si am devenit mai mandru ca sunt Roman, chiar si cu toata tigania si blocurile gri si Becali si manelele si spitalele mucegaite si toate prostiile.

 

O sa ajungem departe, este parerea mea, doar am ramas un pic in urma. Situatia de acum e proasta in Romania dar nu o sa trecem mai departe decat daca ne chinuim putin. Daca stam degeaba toata ziua si ne plangem n-o sa schimbam nimic.

 

Foarte ciudat..dar de cand sunt in Anglia simt acelasi lucru ca si tine

Link to comment
Share on other sites

Ne lãudãm cu multe lucruri pe care le-am respins la vremea lor. Bine cã unii au scãpat la timp din țara asta și au reușit sã se expime și sã se afirme în concordanțã cu talentul pe care-l dețin, altfel nu am mai fi avut cu ce sã ne lãudãm noi astãzi. :)

Link to comment
Share on other sites

Dan ... sincer nu cred ca ar trebui nimeni sa judece un intreg popor dupa niste prosti (sunt sigur ca exista oameni pe forum care ar fi in stare sa o faca dupa ce vad al doilea clip). E ca si cum ar veni un strain la noi si ar ajunge intr-un sat de tigani si ar zice ca toata Romania e plina de tigani.

 

Sau ca si cum ar vedea DoomShadow un film cu mafioti si-ar conchide triumfator ca toti italienii lucreaza pentru Don.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Sau ca si cum ar vedea DoomShadow un film cu mafioti si-ar conchide triumfator ca toti italienii lucreaza pentru Don.

 

Bine ca toti interpretati cum vreti :)

Ma refeream la faptul ca asa cum avem noi tiganii nostrii corupti asa au si Italienii pe ai lor si rusii pe ai lor si ... intelegi tu ...

Link to comment
Share on other sites

din pacate e cam cum zice red, zicem ca suntem in k.kt si de la atata zis chiar ajungem in k.kt.. ca un exemplu:

 

pt inceput vreau sa zic ca NU VREAU SA IAU APARAREA LUI METAL MASTERS SRL! CE AU FACUT EI PANA LA URMA E PE CONSTIINTA LOR SI ACUM TREBUIE SA ISI INDREPTE GRESELILE. eu le-am acordat "the benefit of doubt" cum ar zice englezul, adica am zis "bine frate, astia-s organizatori mai vechi de concerte, vin si imi anunta trupe din decembrie pentru sfarsitu lu august, pai stiu astia ceva".

 

e exemplul absolut perfect pentru starea idioata in care se afla pustimea needucata scarbita de tot si consumatorizata din zilele noastre: am vazut foarte multa lume pe internet anul trecut cum era convinsa de la bun inceput ca Rock City Open Air era "o mare tzeapa", multa lume si-a manifestat neincrederea in organizatori, a zis ca ba nu vine daca nu vine trupa X, sau ca biletu e prea scump, si iata ca din atata vorbit despre tzepe si netzepe festivalul chiar a devenit "o mare tzeapa", pentru simplul fapt ca nu au avut incredere in trupe, organizatori, etc. ce sa faca si ei, copilasii au avut si ei dreptate intr-o privinta in sfarsit ca prea ii bate mami la cap sa nu mai chiuleasca de la scoala ca sa se duca la o bere, au bani mereu de tigari, bere si haine "cul" da niciodata de concerte sau cd-uri originale. >_>

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

mai vreau sa adaug ca desi Sonisphere o sa ne faca o vizita anu asta in Bucuresti, nu o sa fie benefic pentru trupele romanesti necunoscute pentru ca atrage cererea de concerte da nu le ofera posibilitatea sa cante, cum a facut RCOA. la RCOA erau anuntate vreo 20 de trupe din undergroundu romanesc si o gramada alte trupe din bulgaria, grecia, ucraina, etc. bine ca in loc de un festival facut de autohtoni cu 20 de trupe underground acceptam 3-4 trupe straine cu bratele deschise. :) nu zic sa nu va duceti, si mie imi plac Slayer, Metallica si mai stiu eu cine va fi anuntat dar as fi preferat festivalul sa se tina in formatul RCOA.

 

voi continua ideea.. din pacate nu pot decat sa ma exprim decat cu privire la industria muzicala, pentru ca cu asta ne confruntam cu totii zi de zi.

ce putem face ca sa iesim din aceasta stare? eu zic ca singura solutie ar fi ca noi, cei care ne dam ca ne pasa, sa facem diferenta intr-un fel, si sa indemnam toti prietenii nostri si cunoscutii sa faca la fel, pentru ca altfel si peste 10 ani tot o sa avem trupe geniale care mor de foame si canta in fata a 10 oameni in timp ce blaxy girls si mai stiu eu ce alte fufe o sa fie peste 10 ani dau din cur la antena1.

 

solutia e simpla, mergeti la concerte, manifestati-va cum vreti ca sa incurajati trupele underground preferate(NU trupele deja bogate gen metallica sau deth sau cine stie ce, lor deja li se falfaie ca tu le-ai cumparat albumu), cumparati tricourile lor, cd-urile, casetele, vinilurile trupelor underground, nu ma refer neaparat la metal, ci la toate genurile de la jazz la reggae, pentru ca o sa se duca drq toate trupele bune tinere si raman numai non-valori si fufe care stiu sa dea din cur, pentru care o sa va plangeti perpetuu!

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

e mai interesanta turnura asta pe care a luat-o topicu. de la chestiile cu politica si apucaturi romanesti de... care ne-am plictisit toti la fel de tare merge spre chestii underground.

 

observatia pe care vreau sa o fac se refera la postul lui cursedone: domne, pe acest forum vin chiar muzicienii. si nu cred ca daca ne cumparam marfa intre noi se rezolva ceva. consider ca nu cumparaturile muzicienilor de la muzicieni vor reusi sa ridice undergroundul romanesc, ci captarea publicului larg. asta se face strict prin tv. degeaba cumperi tu de la mine mine si eu de la tine. nu asta vrea sa fie comertul. si nici macar nu asta e scopul muzicii: sa fie ascultata tot de cei care o fac.

 

problema... (toata lumea e asa educata astazi ca repeta fara greata "parerea mea", asta e de la imbecilu ala de vacaroiu, si a devenit un automatism de ***** care nu mai inseamna nimic - normal ca e parerea mea! asta-i buna) este ca romania nu are emisiuni tv sau evenimente publice la care sa ajunga trupele underground. nu exista emisiuni care sa acopere segmentele astea culturale de nisa daca nu de-a dreptul controversate. situatia e de asa natura ca, dintre rockari, tot astia mai subtirei, mai mainstream apar, astia cu apetenta comerciala, care nu inseamna de fapt nimic pentru muzica in general, sau pentru creatia romaneasca underground.

 

mai apare din cand in cand cate o emisiune de rock, dar rar, o data la 10 ani, si are asa o grija sa nu se ajunga la esenta, la materialele profunde, incat devine emisiunea asa neinteresanta ca dpdv al calitatii poate fi binemersi asociata cu reclamele din pauzele ei.

 

nu avem oameni puternici dispusi sa promoveze lucruri interesante, iar oamenii puternici si emisiunile lor usurele, mainstream curat, nu fac decat sa indobitoceasca populatia mai departe pentru a fi usor de controlat. asadar exact aia care se dau mari parinti ai rock-ului romanesc fac un deserviciu esential tagmei noastre. din interior cum ar veni. fiindca criteriile de selectie sunt astea: sa fie cuminte, sa nu atraga atentia, sa nu aiba cuvinte antisociale (a se citi "sa nu atinga Sistemul") si alte cacaturi cu care baietii astia sunt antrenati ca in lupta de gherila de cand erau soimi, pioneri, utc-isti sau... mai rau.

 

Iata o mostra: “asa cum v-am obisnuit la timpul chitarelor aducem artisti aflati la debut” si mi-l scoate pe cyfer sau, si mai bine, pe iris, ori marius bodochi – debutant, neica, debutant! pacifica – alti mastodonti, raul carstea & constantin neculae – va vine sa credeti? indivizi la varsta parului alb si pieilor atarnand.

 

Iar voi va chinuiti si va certati aici pe forum plangandu-va de chestiuni mai mult abstracte, visand si luptand cu visele voastre – fiecare vrea sa se elibereze in felul sau –. De ce nu va cheama pe voi si ii cheama pe cei ajunsi aproape de varsta pensionarii? Simplu: pentru ca voi nu va inscrieti in formatul emisiunii! Dar stiti ceva? Nici ei nu erau chemati cand erau de varsta voastra? Atunci erau „nocivi” pentru societate, erau cenzurati. Astfel apar acuma, pentru ca omul, cand mai imbatraneste se mai cuminteste, adica devine intelept. Astia tinerii insa sunt periculosi, nu sunt controlabili. D-aia debutul si recunoasterea rock-erilor in romania survine pe la 40 de ani si aia cu conditia sa faci ceva cuminte.

Edited by Dragos - NL
Link to comment
Share on other sites

D-aia debutul si recunoasterea rock-erilor in romania survine pe la 40 de ani si aia cu conditia sa faci ceva cuminte.

 

... si tare mi-e teama ca de-aia oamenii astia vin cu tot soiul de orgolii si frustrari care nu au putut fi refulate la timp iar psihologia demonstreaza ca e normal sa fie asa. si d-aia la noi e normal ceea ce e A-normal. si d-aia ai senzatia ca noi suntem tot timpul in urma strainilor cu x ani sau grade de civilizatie sau macar in ceea ce priveste muzica rock. din cauza cenzurii asteia imputite de care trece numai cine se preteaza

 

voi sunteti tinuti aicea intr-un creuzet in care trebuie sa va tociti nervii si colturile ascutite.

Edited by Dragos - NL
Link to comment
Share on other sites

Nu mai fi asa emo frate ...

Pai daca as sta sa ma uit la partile rele din Romania da, asa as gandi. Dar mai iesi si tu prin oras si nu te uita la televizor, televizoarele sunt impanzite de dobitocenii ...

prietene negativ incepi sa gandesti chiar atunci cand iesi prin oras si vezi toti burtosii analfabeti care conduc tractoare gen audi Q7, bmw X5 etc.

Cand conduci frumos si ajungi intr-o intersectie si e coada prea mare si daca ai avansa cu masina ai bloca intersectia si tu cum esti cu bun simt nu vrei sa faci aia, si te claxoneaza un bou care nu stiu ce are in cap, probabil se gandeste ca daca el nu trece sa nu treaca nici altii.

Cand risti sa faci accident evitand gropile din drumuri.

Cand tu treci regulamentar pe trecerea de pietoni si vine un bou cu viteza care te claxoneaza ca nu cumva sa incetineasca el masina.

Cand mergi la posta romana sa trimiti un pachet si stai la coada pana te doare capu si vine unu care se duce langa o angajata si se pune sa vorbeasca cu ea sa faca glume sa rada, tu fiind la coada nu te baga in seama, cand stai cam 1-2 ore la coada si cand e randu tau pune o foaie cu INCHIS si iti zice sa te duci la alta linie cand nu e intervalu oral de pauza, si tu te gandesti sa trimiti cu fan courier ca aia crezi ca is mai buni dar aflii ca nu sunt.

Cand mergi la directia muncii cu o zi inainte de cand ai nevoie sa intrebi ce documente ai nevoie pentru ceva, vi a 2a zi cu toate documentele mentionate de ea, te intreaba: "ai astea?" tu: "da" ea: "atunci ia formularu asta si completeaza-l afara si te pui inapoi la coada" de parca nu putea sa ti-l dea cu o zi inainte, in fine zicem ca te supui si faci aia, te mai pui odata la coada si cand e iar randu tau te intreaba "ai documentele?" tu: "da" ea: "si formularu?" tu "da" ea:"ai peste 18 ani?" tu: "da" ea:"atunci compleaza si formularu asta afara" si tu cand intrebi de ce nu ti l-o dat din prima ca e nesimtire ai stat 3 ore si ceva la coada cand puteai fi gata din prima si argumentu pe care il primesti e "sunt altii care stau mai mult" si renunti la niste bani ca nu mai ai rabdare sa stai inca odata la coada sa iti zica sa mai completezi inca un formular.

Cand te plimbi cu masina o ora cautand un loc de parcare si nu gasesti si lasi masina unde poti, si primesti amenda sau iti ridica masina in conditile in care nu ai dracului unde sa parchezi.

 

si multe altele

Link to comment
Share on other sites

[/font] Iar voi va chinuiti si va certati aici pe forum plangandu-va de chestiuni mai mult abstracte, visand si luptand cu visele voastre – fiecare vrea sa se elibereze in felul sau –. De ce nu va cheama pe voi si ii cheama pe cei ajunsi aproape de varsta pensionarii? Simplu: pentru ca voi nu va inscrieti in formatul emisiunii! Dar stiti ceva? Nici ei nu erau chemati cand erau de varsta voastra? Atunci erau „nocivi” pentru societate, erau cenzurati. Astfel apar acuma, pentru ca omul, cand mai imbatraneste se mai cuminteste, adica devine intelept. Astia tinerii insa sunt periculosi, nu sunt controlabili. D-aia debutul si recunoasterea rock-erilor in romania survine pe la 40 de ani si aia cu conditia sa faci ceva cuminte.

inteleg ce spui, dar schimbarea asta trebuie sa vina de undeva. si daca publicul larg nu e foarte receptiv la cumparat albume de ce ar fi asta o scuza pentru noi, cei "de dinauntru", sa nu rasplatim oamenii care fac muzica ce ne place? chiar imi pare rau si nu imi place deloc exprimarea asta, dar parca in Romania prea gasim scuze pentru orice chestie :)

 

si pana la urma de ce trebuie sa ne integram intr-un anume sistem cu televiziuni si radiouri si showuri moderate de dinozauri ca sa devenim rock staruri cand am putea foarte bine sa creem un anume "sistem" al nostru, cum se intampla in Europa de vest. nici acolo nu sunt promovate multe trupe la tv (cel putin in aria metal, si chiar daca sunt sunt numai la emisiuni specializate pe la 2 noaptea) si chestii de genu dar e mai usor sa mergi la cantari prin diverse locatii, sa iti faci un renume, canti si mai cu entuziasm, tocmai pentru ca iti mai si revine ceva (da, e foarte putin dar tot e ceva) din investitia facuta si nu simti ca tot efortu e in van.

 

pana la urma, mie mi-ar place sa imi cumpere cineva un album/EP cand o sa il lansez. nu ar fi de o ipocrizie monumentala sa ma doara undeva de albumele sau EP-urile altor trupe in aceeasi situatie ca si mine?(mai rau, trupe care imi mai si plac ca muzica)

Link to comment
Share on other sites

inteleg ce spui, dar schimbarea asta trebuie sa vina de undeva. si daca publicul larg nu e foarte receptiv la cumparat albume de ce ar fi asta o scuza pentru noi, cei "de dinauntru", sa nu rasplatim oamenii care fac muzica ce ne place? chiar imi pare rau si nu imi place deloc exprimarea asta, dar parca in Romania prea gasim scuze pentru orice chestie :)

 

ideea era cam asa: ce castigi daca eu iti cumpar albumul tau si tu pe al meu - exact nimic.

 

si pana la urma de ce trebuie sa ne integram intr-un anume sistem cu televiziuni si radiouri si showuri moderate de dinozauri ca sa devenim rock staruri cand am putea foarte bine sa creem un anume "sistem" al nostru, cum se intampla in Europa de vest. nici acolo nu sunt promovate multe trupe la tv (cel putin in aria metal, si chiar daca sunt sunt numai la emisiuni specializate pe la 2 noaptea) si chestii de genu dar e mai usor sa mergi la cantari prin diverse locatii, sa iti faci un renume, canti si mai cu entuziasm, tocmai pentru ca iti mai si revine ceva (da, e foarte putin dar tot e ceva) din investitia facuta si nu simti ca tot efortu e in van.

 

nu poti face un "sistem" al nostru. pentru asta iti trebuie o putere financiara. cu afacerea de mai sus nu se poate. artistii consuma enorm: instrumente, scule, poate scoala. dar cu ceea ce produc nu scot nimic. din contra, mai trebuie sa mai bage. asta se cheama faliment. uite, manelistii nu sunt falimentari, este?

 

pana la urma, mie mi-ar place sa imi cumpere cineva un album/EP cand o sa il lansez. nu ar fi de o ipocrizie monumentala sa ma doara undeva de albumele sau EP-urile altor trupe in aceeasi situatie ca si mine?(mai rau, trupe care imi mai si plac ca muzica)

 

cate albume crezi ca poti vinde daca canti in fata a 10 oameni? poate 11 cu mine, poate 20 cu inca niste baieti de p-aici. cat bagi ca sa faci un album? face? de-aia trebuie publicitate. si aici vine tv-u.

 

orice trupa are nevoie de un renume. asta nu se face in subsoluri cu 10 prieteni.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.