www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Shine On You Crazy Diamond


canstantzin
 Share

Recommended Posts

Asta a fost piesa ce m a determinat sa ma apuc de chitara, eram topit dupa ea si imi ziceam "niciodata nu o sa ajung sa o interpretez"

 

Dupa studiat ceva timp am scos o in mare parte si m am plictisit ca "era prea usoara" (mie asa mi se parea dar eram departe de adevar :) )

 

Astazi dupa vreo 2 ani de cand nu am cantat o, am lasat prostiile deoparte si m am deciz sa o inregistrez.

 

Vibrato urile alea pe benduri.....of ... e greu rau sa le faci ca gilmour dar m am chinuit cat de cat.

 

auditie placuta

shine_on_you_crazy_diamond___canstantzin.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Felicitari!

 

Mare curaj trebuie sa te inhami la asa ceva. Nu este o melodie pentru pustii obsedati de non-muzica.

 

 

OPINII:

Bend-urile sunt putin deplasate, pe la inceput si n-ar trebui "ornate"...lasate de la d-nul Gilmour.

 

Probabil voi inregistra si eu o versiune, cand voi gasi timp.

Link to comment
Share on other sites

Felicitari!

 

Mare curaj trebuie sa te inhami la asa ceva. Nu este o melodie pentru pustii obsedati de non-muzica.

 

 

OPINII:

Bend-urile sunt putin deplasate, pe la inceput si n-ar trebui "ornate"...lasate de la d-nul Gilmour.

 

Probabil voi inregistra si eu o versiune, cand voi gasi timp.

 

am comparat acum cu piesa originala si am constatat ca bendurile sunt vibrate si la gilmour destul de tare, doar ca la el

sunt mai fine si mai rapid vibrate. mai am am de intins multe corzi pana voi ajunge la precizia lui gilmour :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Iau ca etalon "Shine on you crazy diamond" din concertul P.U.L.S.E. (nu-mi prea plac variantele de studio)

 

Am ascultat din nou melodia si dupa urechea mea, vibrato-ul ce-l face cand ajunge la nota x in bend e de amplitudine mica, dac cum ati spus, e mai intens. Ati observat cum vibrato-ul se disipa usor spre final?

 

In rest e foarte important sa simtiti piesa, sa vina din interior, altfel suna a plastic.

 

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Nu vreau sa fiu eu lupul cel rau sau ceva. Sunt mult mai slab ca tine la cantat. Dar bendurile alea cred ca le faci cam "peste" daca ma intelegi :)

Poate sunt eu doar beat ... incearca sa bagi chitara intr-un tuner si fa un bend de un ton sa vezi daca sari peste, mie asa mi-se pare.

Sa nu intelegi gresit nu vreau sa te critic sau ceva, eu nu sunt in stare sa invat o melodie :)

Link to comment
Share on other sites

Costi bro, cu siguranta nu ti ai ales o strada usoara, piesa foarte grea pentru timing si bendingurile (cele ale lui gilmour sunt foarte grele,criminale de fapt, unde intra in joc nu numai bendu insine dar o combinatia intre un bending 'feel' si factoru sunet) adica contaza sa ai un sunet clean cu dinamica multa si sustain care sa te ajuta sa vibrezi fara sa moara si sa pastreze grosime si rotunjme. Zic asta pentru ca sau deschis siteuri in strainatate care vorbesc numai de sound lui gilmour atat este important si impunator (faimosul compresor, demeter compulator cred ca se numeste, este una dintre scule folosite de el). Tonul tou imi place, si daca esersesi un pic eu sunt convins ca o sa te iese piesa de nota 10!! eu am mai incercat piesa respectiva, chiar septmana trecuta, impreuna cu little wing cred ca sunt piesele cele mai grele pe care am incercat sa le studiez!! asa ca respect!

Numai bine bro!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
ca doar n-o sa te apuci sa faci bend-uri dupa tuner

 

Hahaha :) era doar o chestie ... intelegi tu ... nu i-am sugeat sa cante cu tunerul on :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.