www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

"two Different Dawns" - Un Proiect Personal


Guest TheFroggynator
 Share

Recommended Posts

Guest TheFroggynator

Facusem acum ceva vreme un anunt. Ziceam ca pot scrie versuri pentru formatiile care au nevoie de asa ceva. Nu am avut prea multa activitate. Am scris pentru cateva, dar nimic de mentionat deocamdata. In schimb am inceput sa lucrez la un proiect personal. Acesta se numeste "Two Different Dawns" si as vrea sa se concretizeze cu un album peste cativa ani. Nu am inca experienta necesara pentru a-l scrie si de aceea va dura atat. In schimb albumul exista deja in capul meu si de aceea am putut compune mare parte din versuri. Mi-ar placea daca v-ati arunca un ochi pe ele sa imi spuneti ce credeti. Le-am aratat catorva prieteni, dar ei nu vor fi niciodata 100% obiectivi cand imi vor spune parerea lor. De aceea cateva pareri "din afara" ar fi bine-venite.

 

Am facut un mic blog pentru a le posta. Adresa este: http://twodifferentdawns.blogspot.com/.

Link to comment
Share on other sites

Facusem acum ceva vreme un anunt. Ziceam ca pot scrie versuri pentru formatiile care au nevoie de asa ceva. Nu am avut prea multa activitate. Am scris pentru cateva, dar nimic de mentionat deocamdata. In schimb am inceput sa lucrez la un proiect personal. Acesta se numeste "Two Different Dawns" si as vrea sa se concretizeze cu un album peste cativa ani. Nu am inca experienta necesara pentru a-l scrie si de aceea va dura atat. In schimb albumul exista deja in capul meu si de aceea am putut compune mare parte din versuri. Mi-ar placea daca v-ati arunca un ochi pe ele sa imi spuneti ce credeti. Le-am aratat catorva prieteni, dar ei nu vor fi niciodata 100% obiectivi cand imi vor spune parerea lor. De aceea cateva pareri "din afara" ar fi bine-venite.

 

Am facut un mic blog pentru a le posta. Adresa este: http://twodifferentdawns.blogspot.com/.

 

Ai deja in minte linia melodica sau doar structura albumului ? Pe versurile astea, parerea mea, ar merge ceva..irish metal.. ceva in genul

... E doar parerea mea.... versurile sunt chiar faine, si ideea. Mult succes in terminarea albumului :)
Link to comment
Share on other sites

Guest TheFroggynator

@volkodav - Am de gand sa le inregistrez pe UCMR-ADA dupa ce termin si ultima melodie. Asta undeva in cursul saptamanii asteia. Stii care e procesul? Sau ai mai multe informatii? Poti sa-mi dai niste sfaturi?

 

@minu - Mersi de incurajari. Genul va fi totusi un progressive rock/metal. Am scris undeva si formatiile care m-au cam influentat ca stil. Am in cap aproape tot. Inclusiv liniile melodice. Adica in mare. Totul e acolo sigur, doar asteapta sa iasa la iveala. Altfel nu imi explic cum de s-au legat asa de bine firele din poveste, pentru ca am plecat de la cateva legende si mituri diferite. Conceptul cuprinde si o legatura cat mai stransa intre muzica si versuri. Nu pot sa explic acum, pentru ca imi pastrez ideile pana cand vor vedea o forma oarecare.

Edited by TheFroggynator
Link to comment
Share on other sites

@volkodav - Am de gand sa le inregistrez pe UCMR-ADA dupa ce termin si ultima melodie. Asta undeva in cursul saptamanii asteia. Stii care e procesul? Sau ai mai multe informatii? Poti sa-mi dai niste sfaturi?

 

nu e complicat. de duci si te inscri in baza lor de date (stii unde e muzeul enescu?... da search). aduci cu tine si notele, textele si inregistrarile (asta cu inregistrarile au inventat-o de curand, probabil ca sa poata veni si cei care nu stiu sa scrie note). nu mai publica ceea ce nu e inregistrat decat daca dup-aia nu-ti pare rau, pentru ca sunt si unii care ofera versurile pe gratis.

Link to comment
Share on other sites

nu sunt rele versurile,mult succes incontinuare...dar (exista si un dar)nu sunt prea multe versuri pentru o piesa?(sunt unele ok) Cu ce ai tu acolo la o piesa si daca se mai repeta ceva strofe sau refren macar, ajungi undeva la pe putin 10min de piesa :)

Nu e un lucru rau, asta cu 10min de piesa, dar...trebuie sa faci in asa fel incat sa nu plictiseasca :)

Multa bafta si sper sa iti vezi visul implinit! :)

 

P.S.

Si eu am un proiect numai ca nu ma descur cu versurile e tocmai invers fatza de tine,poate discutam pe privat,daca esti disponibil la niste teme propuse de mine.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest TheFroggynator

M-am gandit si la asta. "The Astronomer's Theory" spre exemplu era initial o singura melodie cu 3 parti pe care o aproximasem cam la 25 de minute. Am impartit-o in 3 melodii diferite pentru a obtine cifra 12 pentru al doilea CD. Cat despre refrene, nu vor exista decat acolo unde vor avea un scop. Cum este in "Labyrinth" unde refrenul vrea sa exprime ratacirea eroilor pe munte. Nu ma mai multumesc de mult timp aranjamentele clasice.

 

Dar ce-i asta? Vad la trupa Hathor? Eu am colaborat putin cu Marius. Am facut nishte versuri pentru viitorul lor album. Acum depinde ce vor selecta ei (una va fi sigur

). Care este rolul tau in Hathor?

 

@Dragos - Nu pot inregistra doar versurile? Am zis ca muzica nu o voi scrie decat cand voi fi gata. Astept niste sfaturi pe tema asta. Cum pot sa-mi asigur inca de acum drepturile de autor pentru versuri? Multam!

Edited by TheFroggynator
Link to comment
Share on other sites

@Dragos - Nu pot inregistra doar versurile? Am zis ca muzica nu o voi scrie decat cand voi fi gata. Astept niste sfaturi pe tema asta. Cum pot sa-mi asigur inca de acum drepturile de autor pentru versuri? Multam!

 

daca te intereseaza sa iti inregistrezi mai mult versurile, atunci scrii niste note de forma si bagi la greu text. poti reveni cu alta ocazie asupra muzicii.

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit si la asta. "The Astronomer's Theory" spre exemplu era initial o singura melodie cu 3 parti pe care o aproximasem cam la 25 de minute. Am impartit-o in 3 melodii diferite pentru a obtine cifra 12 pentru al doilea CD. Cat despre refrene, nu vor exista decat acolo unde vor avea un scop. Cum este in "Labyrinth" unde refrenul vrea sa exprime ratacirea eroilor pe munte. Nu ma mai multumesc de mult timp aranjamentele clasice.

 

Dar ce-i asta? Vad la trupa Hathor? Eu am colaborat putin cu Marius. Am facut nishte versuri pentru viitorul lor album. Acum depinde ce vor selecta ei (una va fi sigur

). Care este rolul tau in Hathor?

 

Eu le zdranganesc la chitara si mai vin cu cate o idee la partea instrumentala nimic mai mult.Nu ma bag la versuri,la compus ma refer,sunt paralel cu asta. :)

Tinem legatura :)

Link to comment
Share on other sites

Guest TheFroggynator

O sa merg astazi pe la sediul UCMR-ADA si o sa intreb cum sta treaba. Pana una alta am restrictionat accesul la blog. O sa-l redeschid imediat dupa ce rezolv cu drepturile de autor. O sa incerc sa il predau ca pe o singura melodie epica, cum au cei de la Green Carnation, sau doua, ma rog... Daca e nevoie de note, am eu un album cu vreo 15 melodii scrise complet, cu toate instrumentele. Le pun cap la cap si ma descurc.

 

Pana una-alta, am primit cateva raspunsuri bune, care m-au incurajat. Le multumesc celor care le-au dat.

 

O sa revin cand inregistrez drepturile de autor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.