www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Rig 4


Guest gabytro
 Share

Recommended Posts

Guest gabytro

Salut, scuze pt cei pe care i am stresat pe PM, si pt cei pe care ii stresez aici :). Am o problema de soft zic eu. Chiar si cu chitara pluged si cu unpluged se intampla urmatorul lucru: cand aleg un efect incepe sa piuile boxe ca si cum ar face microfonie, dar nu face pt ca am oprit boxele si problema e in continuare ..vad pe graficurile alea de la rig. Se opreste doar daca dau MUTE apoi daca il scot si umblu la volum (nu din boxe, din win) apare din nou. Chestia e ca am incerca sa dau si de corzi dar ele se aud la fel ..undeva in fundal, ca si cum efectul nu se aplica ..e ciudat.

 

Am instalat asius ala .am facut setarile care trebuie, chitara e un affinity fat, placa de sunet audigy nush cum ..e 5.1 (nu e cine stie ce)

 

pleaseeeee help, vreau sa aud si eu distors ul ala lol

 

MULTUMESC

Link to comment
Share on other sites

Salut, scuze pt cei pe care i am stresat pe PM, si pt cei pe care ii stresez aici :) . Am o problema de soft zic eu. Chiar si cu chitara pluged si cu unpluged se intampla urmatorul lucru: cand aleg un efect incepe sa piuile boxe ca si cum ar face microfonie, dar nu face pt ca am oprit boxele si problema e in continuare ..vad pe graficurile alea de la rig. Se opreste doar daca dau MUTE apoi daca il scot si umblu la volum (nu din boxe, din win) apare din nou. Chestia e ca am incerca sa dau si de corzi dar ele se aud la fel ..undeva in fundal, ca si cum efectul nu se aplica ..e ciudat.

 

Am instalat asius ala .am facut setarile care trebuie, chitara e un affinity fat, placa de sunet audigy nush cum ..e 5.1 (nu e cine stie ce)

 

pleaseeeee help, vreau sa aud si eu distors ul ala lol

 

MULTUMESC

 

si eu am avut aceasi problema si sincer nu stiu cum am scapat de ea...incearca cu Guitar FxBox (e un programel destul de bun) si poate ca iti va merge..cu acela mi-a mers din prima.Si pune chitara in mufa de LINE IN, si la recorder, selectezi la recording device tot line in , pentru ca altfel va capta tot semnal de la microfon..

Link to comment
Share on other sites

Salut, scuze pt cei pe care i am stresat pe PM, si pt cei pe care ii stresez aici :) . Am o problema de soft zic eu. Chiar si cu chitara pluged si cu unpluged se intampla urmatorul lucru: cand aleg un efect incepe sa piuile boxe ca si cum ar face microfonie, dar nu face pt ca am oprit boxele si problema e in continuare ..vad pe graficurile alea de la rig. Se opreste doar daca dau MUTE apoi daca il scot si umblu la volum (nu din boxe, din win) apare din nou. Chestia e ca am incerca sa dau si de corzi dar ele se aud la fel ..undeva in fundal, ca si cum efectul nu se aplica ..e ciudat.

 

Am instalat asius ala .am facut setarile care trebuie, chitara e un affinity fat, placa de sunet audigy nush cum ..e 5.1 (nu e cine stie ce)

 

pleaseeeee help, vreau sa aud si eu distors ul ala lol

 

MULTUMESC

 

Salut,

 

Nu ti-am putut raspunde la PM pana la ora asta. acum am scapat de la lucru, daca ma crezi.. :)

 

Microfonia (piuitul) il obtii daca ai setata ca sursa ce captare a sunetului "what u hear" (daca ai audigy); cu o placa mai proasta obtineam microfonie si cu Line-in ca sursa (capta o fractiune din Line-out) si la efecte cu distors se sitea.

 

Verifica in fereastra de configurare Audio and MIDI settings (din File...) Alege ASIO ca driver. vezi sa ai facute rutarile corect. daca nu apare placa ta de sunet si a ramas cea onboard (banuiesc ca ai una onboard pe care ai inlocuit-o cu cea Audigy), mergi in fereastra de configurare a lui ASIO si dezactiveaza acolo pe cea onboard si activeaza acolo pe cea de extensie.

 

Efectul pe care il auzi in spatele microfoniei.. pe fundal, este rezultatul faptului ca acea casuta "do not monitor" din volime control nu e bifata.. selecteaza sursa de inregistrare Line In (sau MIC .. la mine sunt multiplexate, deci e aceiasi gaura) si vezi ca ai acolo o optiune (poate e ca la mine , sub un semn +).. daca e volum controlul clasic cred ca trebuie sa mergi la advanced settings.. daca tot esti in zona deactiveaza si 20dB boost (sau Microphone Boost in ala clasic/default)

 

Daca mai poate ajuta si altcineva, e binevenit!

 

Ma duc sa ma culc :)

 

Noapte buna.

Link to comment
Share on other sites

Guest gabytro
Salut,

 

Nu ti-am putut raspunde la PM pana la ora asta. acum am scapat de la lucru, daca ma crezi.. :)

 

Microfonia (piuitul) il obtii daca ai setata ca sursa ce captare a sunetului "what u hear" (daca ai audigy); cu o placa mai proasta obtineam microfonie si cu Line-in ca sursa (capta o fractiune din Line-out) si la efecte cu distors se sitea.

 

Verifica in fereastra de configurare Audio and MIDI settings (din File...) Alege ASIO ca driver. vezi sa ai facute rutarile corect. daca nu apare placa ta de sunet si a ramas cea onboard (banuiesc ca ai una onboard pe care ai inlocuit-o cu cea Audigy), mergi in fereastra de configurare a lui ASIO si dezactiveaza acolo pe cea onboard si activeaza acolo pe cea de extensie.

 

Efectul pe care il auzi in spatele microfoniei.. pe fundal, este rezultatul faptului ca acea casuta "do not monitor" din volime control nu e bifata.. selecteaza sursa de inregistrare Line In (sau MIC .. la mine sunt multiplexate, deci e aceiasi gaura) si vezi ca ai acolo o optiune (poate e ca la mine , sub un semn +).. daca e volum controlul clasic cred ca trebuie sa mergi la advanced settings.. daca tot esti in zona deactiveaza si 20dB boost (sau Microphone Boost in ala clasic/default)

 

Daca mai poate ajuta si altcineva, e binevenit!

 

Ma duc sa ma culc :)

 

Noapte buna.

merci mult, noapte buna. Si eu am tot o singura mufa pt line in si mic, o sa incerc mai tarziu putin

Link to comment
Share on other sites

Guest gabytro

intr-adevar era de la Line in si Mic ..erau bifate amandoua, acum sincer nu stiu cu care sa raman, ca pe unu se aude mai incet pe altul fasaie, oricum problema e rezolvata. Multumesc frums.

 

Ah si inca ceva, la mine se aude un ecou, orice efect as pune orice stil orice..se aude un ecou, ca si cum ar vibra prea mult coarda ...e enervant, tre sa opresc fiecare coarda ca altfel suna super ciudat si nu e doar ecou e un ecou cu putin efect de pedala ..oacul ala. Sper ca ma intelegeti. Asa face la toata lumea sau vibreaza coardele mele prea mult :)?

Link to comment
Share on other sites

bifeaza line in , daca ai fasait poti sa-l scoti din noise gate , daca " vibreaza coarda " pe distors e normal sa fie asa exista diferite tehnici de a canta pe distors cum ar fii

bafta!
Link to comment
Share on other sites

Guest gabytro
bifeaza line in , daca ai fasait poti sa-l scoti din noise gate , daca " vibreaza coarda " pe distors e normal sa fie asa exista diferite tehnici de a canta pe distors cum ar fii
bafta!

 

vibreaza pe orice ..si pe clean ..e sunetul prea lung, nush cum sa zic, poate e normal..dar fara guitar rig nu e asa

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.