www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Cant Melodii Pe Acorduri?


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Salutare deci am o nelamurire, cum cant o piesa pe acorduri?

Pun degetele in functie de acordul respectiv, si lovesc repede cu pana de sus in jos, sau dau pe fiecare coarda, pe rand?

 

de ex. aici:

 

D

Cine trece-n Valea Seaca

G D

Cu hangerul fara teaca

D

Si cu pieptul dezvelit?

G A D

Andrii Popa cel vestit,

G A D

Andrii Popa cel vestit.

 

Repetati partea de intro (D Dsus4 D Dsus2)

 

 

Tabulatura pentru piesa asta ar fi :

 


exemplu 1:

-------------2-------------------3----------2-----------2-------------3--------0----------2------------3------------0---------2--
---------3---------------------0---------3-----------3-------------0---------4---------3-------------0------------4--------3-----
----1-----------------------0---------1-----------1--------------0---------3--------1--------------0------------3--------1-------
0------------------------0----------0----------0--------------0----------2-------0---------------0------------2--------0---------
---------------------1--------------------------------------1-----------0-----------------------1------------0---------------------
-----------------2---------------------------------------2------------------------------------2------------------------------------


 

 

exemplu 2:

 


2--3---2----2---3----0---2---3---0--2---------
3--0---3----3---0----4---3---0---4--3---------
1--0---1----1---0----3---1---0---3--1---------
0--0---0----0---0----2---0---0---2--0---------
---1---------------------------1---0-------------
---2---------------------------2-----------------

 

Multumesc anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Melodia se canta cu bataie pe acorduri(nu este chiar bataia clasica jjssjs, dar o poti folosi pentru inceput).Iata cum vin acordurile pe versuri:

 

http://acorduri.go.ro/phoenix_-_andrii_popa.htm

 


[D]Cine trece-n Valea Seaca		 
[G]Cu hangerul [D]fara teaca			
[D]Si cu pieptul dezvelit,
[G]Andrii [A]Popa [D]cel vestit,
[G]Andrii [A]Popa [D]cel vestit... 

 

Considera o bataie intreaga jjssjs un timp complet.Ai asa:

 

D 2 timpiCine trece-n Valea Seaca

G 1timpCu hangerul D 1 timpfara teaca

D 2 timpiSi cu pieptul dezvelit,

G 2/3 timpAndrii A 2/3 timpPopa D 2/3 timpcel vestit,

G 2/3 timpAndrii A 2/3 timpPopa D 2/3 timpcel vestit...

 

 

Eu asa cant melodia.Ascult-o bine de tot, e foarte usoara.Succes!

Link to comment
Share on other sites

Bataia clasica jj ss js inseamna sa pun intai degetele cum trebuie, iar apoi sa dau repede de sus in jos?

 

-j-----------------

-j-----------------

-s-------------------

-s-------------------

-j-----------------

-s-------------------

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

S-a mai explicat pe forum...De ce nu cautati, mai... :)

 

Bataie clasica inseamna ca lovesti acordurile dintr-o singura miscare a mainii astfel: jos - jos - sus - sus - jos- sus ...

Link to comment
Share on other sites

Aa adica...

cant acordul D si dau de sus in JOS, apoi G, tot de sus in JOS, D(de jos in SUS), D(de jos in SUS, G(de sus in JOS), G(de jos in SUS).

 

 

[D]Cine trece-n Valea Seaca

[G]Cu hangerul [D]fara teaca

[D]Si cu pieptul dezvelit,

[G]Andrii [A]Popa [D]cel vestit,

[G]Andrii [A]Popa [D]cel vestit...

 

 

Bataie = cant acordul dintr-o singura miscare nu? :)

Merci.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Omule...uite-te peste tabul pus de Spyked...Este foarte usor de inteles...Ia chitara si canta ca acolo...Hai ca poti!

Link to comment
Share on other sites

Cred ca am inteles cum sta treaba dar pe cuvantul meu daca pot sa cant acordurile pe chitara mea, daca pun degetul pe o coarda, coarda de mai jos(lasata libera)nu se aude bine... e distanta prea mica dintre corzi... altceva nu inteleg ce poate fi, am incercat mai multe pozitii :)

Link to comment
Share on other sites

Hmm pai de ce??ce are clasica?

De curiozitate, ce distanta aveti intre corzi?la mine e 0.5 cm intre corzile de nylon si 0.6 cm intre corzile de nylon imbracate in otel... s-ar putea sa am eu buricul degetelor mai mare ... nu stiu :)

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Hmm pai de ce??ce are clasica?

De curiozitate, ce distanta aveti intre corzi?la mine e 0.5 cm intre corzile de nylon si 0.6 cm intre corzile de nylon imbracate in otel... s-ar putea sa am eu buricul degetelor mai mare ... nu stiu :)

De obicei chitarile clasice ai griful mult mai lat fata de cele electrice. Deci, nu ar trebui sa ai probleme.. Cred ca problema ta vine de la faptul ca degetele nu vin oarecum perpendicular pe corzi. Mai exerseaza ca ai timp.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare revin si eu in forta cu cateva intrebari... despre acorduri. am inteles cat de cat cum se schimba.. in timp ce trec pe alt acord continui sa lovesc in corzi in continuu?

 

vreau sa luam un exemplu concret:

 

1. http://www.cyberfret.com/techniques/strumm...ic-44/index.php

pe exemplul de aici, open strig il lovesc sus-jos pana trec la Am ?

 

ce este swing feel? nu-mi dau seama de diferenta

 

si

2. aici http://www.cyberfret.com/techniques/strumm...s/pattern_2.php

 

open strings tot sus-jos?

 

si ce inseamna About a Squirrel is a song that uses 4/4 accompaniment strum #2, but changes chords in the middle of the measure. ce inseamna asta.. middle of the measure? cate batai are un measure? cand schimb mai exact? ufff

 

mersi :)

Edited by Iskander
Link to comment
Share on other sites

Guest Mike L. Angelo

1. http://www.cyberfret.com/techniques/strumm...ic-44/index.php

pe exemplul de aici, open strig il lovesc sus-jos pana trec la Am ?

 

Asta inseamna ca la a optulea acord, chiar inainte sa treci la Am in loc sa canti Em iei degetele de pe corzi si canti toate corzile libere. Deci cand vrei sa faci tranzitia pe ultima bataie in loc de Em canti toate corzile libere ca sa ai timp sa faci pui degetele pe Am.

Exemplu:

|-0-0-0-0-0-0-0-0-|-0-0-0-0-0-0-0-0-|
|-0-0-0-0-0-0-0-0-|-0-1-1-1-1-1-1-1-|
|-0-0-0-0-0-0-0-0-|-0-2-2-2-2-2-2-2-|
|-2-2-2-2-2-2-2-0-|-0-2-2-2-2-2-2-2-|
|-2-2-2-2-2-2-2-0-|-0-0-0-0-0-0-0-0-|
|-0-0-0-0-0-0-0-0-|-X-X-X-X-X-X-X-X-|

 

Cam asa arata ce zic ei acolo.

 

ce este swing feel? nu-mi dau seama de diferenta

 

E nitel cam greu ce inseamna swing feel. Cel mai usor de inteles este sa asculti exemplul ala de acolo. Ca o explicatie tehnica swing feel este atunci cand canti grupuri de cate 2 note, din care prima este mai lunga decat durata normala iar a doua este mai scurta. Cum ar fi in exemplul ala nota ar avea normal durata de o optime. Pentru swing feel se foloseste ceva de genul prima nota 3 saisprezecimi si a doua nota o saisprezecime, iar duratele astea le folosesti din 2 in doua acorduri.

 

2. aici http://www.cyberfret.com/techniques/strumm...s/pattern_2.php

 

open strings tot sus-jos?

 

si ce inseamna About a Squirrel is a song that uses 4/4 accompaniment strum #2, but changes chords in the middle of the measure. ce inseamna asta.. middle of the measure? cate batai are un measure? cand schimb mai exact? ufff

 

mersi :)

 

Schimbatul acordului in mijlocul masurii inseamna ca acordul se schimba pe bataia a 3-a in cazul unei melodii in 4/4 cum ai tu acolo. Deci in loc sa canti 4 batai (in cazul asta 8 acorduri) cu acelasi acord, cand ajungi la jumatatea masurii deci dupa 2 batai (sau 3 acorduri la melodia asta) schimbi acordul E cu G.

 

Sper ca m-am facut inteles, si ca am fost destul de coerent la ora asta.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles perfect.

 

deci asta ar fi tabu pt "about a squirle?" si cu bataia

 

--j-s-j-s-j--s-j-s-j-s
|-0-x-0-0-0-|3-x-3-3-0-|
|-0-x-0-0-0-|0-x-0-0-0-|
|-0-x-0-0-0-|0-x-0-0-0-|
|-2-x-2-2-0-|0-x-0-0-0-|
|-2-x-2-2-0-|2-x-2-2-0-|
|-0-x-0-0-0-|3-x-3-3-0-|

 

sau dupa ce am lovit corzile libere in jos, reiau cand trec pe acordul G tot j-s-j-s

 

am pus x in sensul ca bat in sus dar nu ating ( ca asa scrie in lectie ca sa misti mana continuu dar sa nu atingi in stilul asta)... e corect?:)

Edited by Iskander
Link to comment
Share on other sites

Guest Mike L. Angelo

Daca faci cum ai scris tu acolo depasesti 4/4, sau una din batai este mai lunga. Practic ce faci tu cu partea aia in care canti toate corzile liber este sa te ajuti sa schimbi acordurile. Deci pur si simplu ultima bataie inainte de schimbarea acordului o faci cu corzile libere. Asta este doar pentru incepatori si cu cat reusesti in timp sa faci mai repede schimbarea o sa poti sa renunti la aia libera si sa schimbi acordul intre batai.

La "about a squirrel" tot ce trebuie sa faci e sa scoti ultima bataie cu E si sa o inlocuiesti cu corzile libere si la fel si la ultima bataie din G daca repeti. Ar arata cam asa :

--j-s-j-s-j-s-j-s--
|-0-x-0-0-3-3-3-0-|
|-0-x-0-0-0-0-0-0-|
|-0-x-0-0-0-0-0-0-|
|-2-x-2-0-0-0-0-0-|
|-2-x-2-0-2-2-2-0-|
|-0-x-0-0-3-3-3-0-|

 

Am scos linia aia din mijlocul masurii doar din motive de corectitudine a scrierii, pentru ca linia aia s-ar folosi doar la sfarsitul unei masuri.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.