www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Chitara Acustica


bruudi
 Share

Recommended Posts

Salut tuturor! Am o chitara acustica Aria AW15; problema este ca mi s-a rupt coarda de Mi, cea subtire. Vreau sa o inlocuiesc dar nu stiu ce tip de corzi sa imi cumpar (ma refer la dimensiunile alea 0.10, 0.11 etc ) :) . Help please :)

 

depinde ce corzi a avut pe ea...intereseaza-te pe la ei pe site ca are trebui sa scrie...si inlocuieste-le cu unele de aceeasi grosime.

in caz ca nu gasesti eu iti recomand de 0.10 daca vrei sa faci slouri pe ea,iar daca vrei sa canti armonii pe ea,pune-ti de .11,ca suna ceva mai plin.

bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

De fapt pe acustica o.10-o.11 e prea subtire daca nu gresesc incep de la 0.15

 

De fapt pe acustica o.10-o.11 e prea subtire daca nu gresesc incep de la 0.15

 

Majoritatea producatorilor de kitari pun din fabrica de .011" ... de .015" iti rup si degetele si kitara cu un acordaj standard...

Link to comment
Share on other sites

greseshti

 

si inca cum!lovele,vrei sa ne faci basisti :))?(si da,stiu ca corzile de bass sunt mult mai groase)

 

deci trebuie sa-mi cumpar de 0.10 sau 0.11!!! hmmmm... ce ziceti de corzile acestea ?

 

nu stiu ce sa zic...nu mi-au placut niciodata d'adario :) .incearca niste GHS de acustica :D .Au la MC Music-25 de lei.si sunt foarte bune!

Sau daca vrei ceva si mai de calitate Ernie Ball Earthwood sau Elixir. :)

Link to comment
Share on other sites

daca vreo corzi ia legatura cu colegul nostru de forum gyzmo, el comercializeaza corzi de chitara de tot felul la pretzuri bune, vorbeshte cu el si te va sfatuii el ce ar cam trebuii sa pui pe chitara in functzie de ce chitara ai si cam spre ce ai vrea sa cantzi la ea. Id-ul lui de mess este corzi.chitara nu ai ce pierde daca iei legatura cu el, pe mine m-a servit intotdeauna si a fost mereu foarte prompt si serios.

 

nu stiu ce sa zic...nu mi-au placut niciodata d'adario .incearca niste GHS de acustica .Au la MC Music-25 de lei.si sunt foarte bune!

Sau daca vrei ceva si mai de calitate Ernie Ball Earthwood sau Elixir.

asta e o simpla chestiune de gust, sunt bune si D'adario, nu cele mai bune dar nici cele mai proaste, uni zic ca sunt proaste GHS, altzi ca diferentza de pretz la Elixir nu se merita, etc. La corzile de chitara ca si la chitari e chestie de gustiri si de a fii fan al unui brand, probabil dupa ce incerci mai multe firme, modele , marimi itzi cam faci o parere si in functzie de raportul pretz/calitate te stabilesti pe ceva anume

Edited by robertimis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.