www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boxa Activa Stage Line Pab-164/sw


Guest helldoom
 Share

Recommended Posts

Guest helldoom

pai mie mi-ar trebui pentru cantat rock si as vrea sa acopere tobele chitara electrica si cea bass dar cred ca o singura boxa activa de 160w ar acoperi nu?

Link to comment
Share on other sites

Se ia una bucata SPL-meter si se masoara "volumul" bateristului in timp ce canta ceva din repertoriul vostru.

Sensibilitatea respectivei boxe e 98dB, nu scrie in ce conditii dar de obicei e la 1W si 1m. Cunoscand si puterea amplificatorului si circumstantele instalarii (la ce distanta de ascultatori e si cat de mare si cat de absorbanta e camera) se poate calcula SPL-ul maxim disponibil si il compari cu cel al tobelor. Bineinteles daca vrei sa ai dinamica si sa nu distrugi boxa si timpanele nu vei ajunge la aceasta putere sonora prea des. Mai intra in ecuatie si sensibilitatea nonliniara a urechii si directionalitatea boxei.

 

Asta e metoda "stiintifica" sau un mod mai precis de a spune "depinde ce, cum si unde cantati". Daca sunt cover-uri Dire Straits e suficient; daca e death metal cu bass cu 5 corzi si set cu 10 cinele probabil nu.

Link to comment
Share on other sites

Guest helldoom

locul unde repetam e undeva la noi la liceu in cantina xD. Si se aude destuld e bine ecoul in spatele cantinei iar noi vrem sa cantam heavy metal sau hard rock. Cred ca boxa aceasta ar acoperi cu 160w tobele ca alea se aud cele mai tari ca chitara si bassu se poate da volum mai incet.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.