www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu Inteleg Si Io Ceva


Guest dark_loving_heart
 Share

Recommended Posts

Guest dark_loving_heart

mah sa nu radetzi da` io nu inteleg urmatoarea faza: e vorba despre bataia clasica jjssjs...cum o fac? adik io cand schimb acorduri de exemplu pun degetele unde trebuie, dau zdrang de 6 ori si dupa aia schimb acordu? cum fac? k e aiurea asha k la unele nu suna....nu pricep :) plz help...

Link to comment
Share on other sites

k sa-ti fie mai usor..incearca sa tzii minte un lucru . "mereu sa fii cu gandul inaintea mainii".. cand tu esti intr-un arcord gandestete la urmatorul si la pozitzia lui . tu faci JJ SS JS si apoi repetzi .. dar la primul J tu esti deja in celalalt acord adik..un exemplu esti in acordul SOL(j)j ss js .MI(j) j ss js nu stiu daca am reusit sa-ti explic um trebuie sper sa intelegi ce vreau sa zic .

Link to comment
Share on other sites

Guest dark_loving_heart

sa vedem dak am inteles bine....adik dak iau un acord execut primu J apoi trec la alt acord, execut al2lea J si tot ahsa?....sau cum?.... :) neah...cre k nam intzeles...k dak e asha imi trebuie 6 acorduri k sa fac bataia asta intreaga :) ...sry, sunt varza.....si cam tampa :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

cred k Eugen D vrea sa zica sa faci bataia in asa fel incat atunci cand skimbi acordu sa nu sacadezi ritmu..

 

nu faci cate o bataie pe 6 acorduri.. faci 6 batai pe un acord si cand e sa il skimbi il iei "din zbor".. uf drace, e greu sa iti explic asa in scris, tine mai mult de fealing.. dak as fii cu kitara in fatza ta as stii sa iti arat..

Link to comment
Share on other sites

Guest dark_loving_heart

mai am si io o nelamurire....asha...deci cand tzin acordu si fac bataia aia...cum fac lovesc toate corzile sau incep de la acord....adik dak am mi minor lovesc de la La(A) fara sa ating mi`ul gros(E)? sau le lovesc pe toate? BIG DILEMA :)

Link to comment
Share on other sites

@Sylviu: Si la Re (orice Re:minor, major, etc) in prima pozitie lovesti toate corzile??? :) (Si ai invatat cu Adi Manolovici... :) ).

@dark_loving_heart: Gasesti in multe locuri (manuale,internet) moduri de a aborda acordurile. Si de obicei ti se explica acolo unde tre sa-ti pui degetele si ce corzi sa lovesti.Cauta si tu, damn it.

Link to comment
Share on other sites

geologu . pe net gasesti multe . ea nu a intrebat de acorduri ci .doar o bataie si unde anumte se poate schimba , cum am zis pe net gasesti multe dar prinr-un limbaj ff oficial ..kre poate un incepator nu-l intelege kiar asa bine . si deaia omu poate intreba pe un forum . iar silviu s'a referit la acordul E minor nu vad legatura ta cu D-ul ,

Sylviu la acoduri e bine sa lovesti cu nota predominanta in bass ,adik in cazul E minor lovesti si MI gros . in cazul D minor lovesti pana in coarda RE .uite ..invatza formarea acordurilor si cu ce are fiecare in cheie ... si atunci ai sa stii exact ce note(corzi) tre sa se auda si care nu

Edited by Eugen D
Link to comment
Share on other sites

mai am si io o nelamurire....asha...deci cand tzin acordu si fac bataia aia...cum fac lovesc toate corzile sau incep de la acord....adik dak am mi minor lovesc de la La(A) fara sa ating mi`ul gros(E)? sau le lovesc pe toate? BIG DILEMA :)

Asta e intrebarea la care am raspuns initial.

astea din prima pozitie le lovesti pe toate corziile..

Si asta e e o afirmatie falsa!

Un incepator e ca un burete: absoarbe orice informatie pe care o primeste, dupa ce o trece prin anumite filtre (sper!). In cazul nostru, filtrul e acest forum si daca unui incepator i se furnizeaza o informatie falsa, s-ar putea sa o ia de buna si apoi sa ii dauneze. Asta e motivul pentru care am facut remarca cu privire la D.

Cu totul de acord cu Eugen D in privinta formarii acordurilor. Tot respectul!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

mah sa nu radetzi da` io nu inteleg urmatoarea faza: e vorba despre bataia clasica jjssjs...cum o fac? adik io cand schimb acorduri de exemplu pun degetele unde trebuie, dau zdrang de 6 ori si dupa aia schimb acordu? cum fac? k e aiurea asha k la unele nu suna....nu pricep :) plz help...

 

Nu fa prostia de a face batai pana ce nu ai siguranta pe accorduri !!!!! adica prinzi acordul, dai cu pana sau dejitu de sus pana jos si te asiguri ca se aud toate corzile corect. Dupa ce faci asta cu mai multe acorduri faci urmatoarea faza: prinzi un acord si dai o bataie, apoi altul si dai o singura bataie. Intai invata sa prinzi bine si corect, repet CORECT(ca mai stiu smecheri care canta de 1 an la chitara si nu iau bareuri sau d'astia care iau sol cu 2 degete :) ) acordurile. Dupa ce stii ca poti schimba rapid toate acordurile si le poti prinde bine fa batai .... pana atunci singura bataie care ai voie sa o faci e una incet in jos urmata de una incet in sus ...... si in final dupa ce ai bataia si ritmul in sange poti sa te apuci de cantecele de munte :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.